İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

İş ve Uğraşı Terapisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımı...


İş ve Uğraşı Terapisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık İş ve Uğraşı Terapisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla İş ve Uğraşı Terapisi bölümü nedir, puan türü nedir, İş ve Uğraşı Terapisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, İş ve Uğraşı Terapisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
İş ve Uğraşı Terapisi ne iş yapar
İş ve Uğraşı Terapisi

2 Yıllık İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Nedir?

İş ve Uğraşı Terapisi bölümü; hastalık, özür ve diğer sağlık nedenlerinden kaynaklanan hareket bozukluklarına, Fizyoterapist kontrolünde fizyoterapi ve rehabilitasyona yönelik tedavi programını uygulayan kişileri yetiştiren bir önlisans programıdır.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan İş ve Uğraşı Terapisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. İş ve Uğraşı Terapisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi İş ve Uğraşı Terapisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

İş ve Uğraşı Terapisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. İş ve Uğraşı Terapisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Devlet Hastaneleri
2- Özel Hastaneler
3- Spor Kulüpleri
4- Çeşitli Sağlık merkezleri
5- Geriatri merkezleri
6- Özel veya resmi rehabilitasyon merkezleri
7- Sosyal aktivite merkezleri
8- Hastanın kendi evi
9- Halk sağlığı ve iş sağlığı alanları
10- Özel okullar
11- Üniversite Hastaneleri

İş ve uğraşı terapisi teknikeri hastaneler ve rehabilitasyon merkezi gibi kapalı mekanlarda görev yapar. Çalışma ortamı oldukça güvenli, temiz ve sterildir. Çalışırken genellikle ayakta ve çeşitli aletler kullanırlar.
Birinci derecede uğraş konusu insanlardır. Görev sırasında hekimler, fizyoterapistler, meslektaşları, hastalar, özürlüler ve yaşlılar ile sürekli iletişim halindedir. Dikkat gerektiren bir çalışma gerçekleştirirler.

İş ve Uğraşı Terapisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere İş ve Uğraşı Terapisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek İş ve Uğraşı Terapisi mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Hekim muayenesinden sonra, hastanın değerlendirmesini yapar.
2- Hastaya uygun tedavi programı hazırlar.
3- Tedavi programını hastaya uygular.
4- Vücudun hareket gücü azalmış kısımlarını güçlendirici egzersizler uygular.
5- Felçli hastalara özel tedavi uygular.
6- Tümüyle yok olan veya işlevini yerine getiremeyen organların desteklenmesi için takılan yardımcı cihazların kullanımını hastaya öğretir.
7- Uygulanan tedaviden sonra hastaya ev egzersizleri gösterir.

İş ve Uğraşı Terapisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle İş ve Uğraşı Terapisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. İş ve Uğraşı Terapisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

İş ve uğraşı terapisi teknikeri hastaneler ve rehabilitasyon merkezi gibi kapalı mekanlarda görev yapar. Çalışma ortamı oldukça güvenli, temiz ve sterildir. Çalışırken genellikle ayakta ve çeşitli aletler kullanırlar.
Birinci derecede uğraş konusu insanlardır. Görev sırasında hekimler, fizyoterapistler, meslektaşları, hastalar, özürlüler ve yaşlılar ile sürekli iletişim halindedir. Dikkat gerektiren bir çalışma gerçekleştirirler.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Tedavi topları
2- Kum torbası, ağırlıklar
3- Vakum
4- Servikal traksiyon aleti
5- Oyuncaklar
6- Yap - bozlar

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için İş ve Uğraşı Terapisi maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise İş ve Uğraşı Terapisi maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. İş ve Uğraşı Terapisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. İş ve Uğraşı Terapisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Acil Yardım ve Afet Yönetimi

-Ergoterapi

-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

-Hemşirelik

-Sağlık Yönetimi

-Sosyal Hizmet


2 Yıllık İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, İngilizce I, Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı, Türk Dili I, Anatomi, Fizyoloji, İş ve Uğraşı Terapisinde Temel Kavramlar, Öğrenme ve Özel Eğitim, Kinezyoloji, Pediatrik Rehabilitasyon.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Temel Bilgisayar Bilimleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 2, İngilizce 2, Türk Dili 2, El Rehabilitasyonu, Kas- İskelet Sistemi Hastalıklarının Rehabilitasyonu, Nöroanatomi, Nörolojik Rehabilitasyon, Pediyatrik Rehabilitasyonda İş ve Uğraşı Terapisi.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Fizik Tedavi Modaliteleri, Kas İskelet Sistemi Hastalıklarında İş ve Uğraşı Terapisi, Nörolojik Hastalıklarda İş ve Uğraşı Terapisi, At Hareket ve Davranış Fizyolojisi, Temel Fotoğraf Bilgisi, Staj.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Günlük Yaşam Aktivitelerinde Çevresel Düzenleme, İleri Klinik İş ve Uğraşı Terapisi ve Uygulamaları, Ortez ve Ortez Uygulamaları, Su İçi Rekreasyon, Staj.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. İş ve Uğraşı Terapisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. İş ve Uğraşı Terapisi bölümüne son beş yılda 102 kontenjan açıldı ve mezunlar 74 ve üzeri puanlarla çeşitli kurumlara atandı.

İş ve Uğraşı Terapisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. İş ve Uğraşı Terapisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Ayrıntıyı algılayabilmeli, yönergeyi izleyebilmeli.
2- Empati kurabilmeli.
3- Biyoloji, fizik ve psikolojiye ilgi duymalı.
4- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
5- Ekip çalışmasını sevmeli.
6- El ve parmak becerisi gelişmiş olmalı.
7- İşbirliğine yatkın olmalı.
8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
9- Planlı çalışmayı bilmeli.
10- Sabırlı, sakin olmalı.
11- Temizliğe önem vermeli.
12- Yoğun dikkat yeteneği gelişmiş olmalı.

İş ve Uğraşı Terapisi Okuyanlar ve İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. İş ve Uğraşı Terapisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için İş ve Uğraşı Terapisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
  1. Tercih etmek aptallıktır istatislik degil deneyim dogrudur her zaman benden soylemesi

    YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi5QLQSSVlojGZraaxQD0X1eCq_N8CKLw5uGg_Uuwgp2gPX1dmOH9dM0cyrn1s3_1ni4pE7H3lYnjvpZa2c563oFGSD0k-g5UVJQUWuGLd1DdhXyXik0wqcetE4DwlpzlGsMbjyqnlTxzJl/s320/is-ve-ugrasi-terapisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi5QLQSSVlojGZraaxQD0X1eCq_N8CKLw5uGg_Uuwgp2gPX1dmOH9dM0cyrn1s3_1ni4pE7H3lYnjvpZa2c563oFGSD0k-g5UVJQUWuGLd1DdhXyXik0wqcetE4DwlpzlGsMbjyqnlTxzJl/s72-c/is-ve-ugrasi-terapisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/05/is-ve-ugras-terapisi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/05/is-ve-ugras-terapisi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content