Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız ...

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Urdu Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Günümüzde Pakistan devletinin ulusal dili olan ve Hindistan'ın resmi dilleri arasında yer alan Urduca, Türklerin Hindistan'daki fetihlerini müteakip, o bölgenin mahalli dilleri ile Müslüman askerlerin konuştukları Farsça, Arapça ve Türkçe gibi dillerin karışımı ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde başta Pakistan ve Hindistan olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinde yüz milyonlarca kişi tarafından konuşulan Urduca, yüzyıllardan beri Pakistan ve Hindistan'da edebiyat ve kültür dili olarak kullanıla gelmiş ve bu dilde her sahada sayısız eserler ortaya konmuştur.

 

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü; tarihi gelişim süreci içerisinde yoğun bir biçimde Türk kültürüyle yoğrulmuş Urducayı öğretmek ve bu dilde teşekkül eden müşterek kültürü ve yazılmış olan kaynakları araştırıp inceleyecek, tanıtacak ve ilmi usullerle yayın yapabilecek filologlar yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Urdu Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Urdu Dili ve Edebiyatı, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Urdu Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Urdu Dili ve Edebiyatı nedir
Urdu Dili ve Edebiyatı

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Urdu Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Urdu Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Araştırma Merkezleri

2- Basın-Yayın Kuruluşları

3- Dışişleri Bakanlığı

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı

5- Turizm Firmaları

6- Uluslararası Ticari İşletmeler

7- Çeviri Büroları

8- Yayınevleri

Anabilim Dalımızın mezunları T.C. Başbakanlık Devlet Arşivlerinde, İçişleri Bakanlığı ile Dış İşleri Bakanlıklarının ilgili birimlerinde, TRT ve Gazete arşivlerinde, Emniyet ve Haber Alma Teşkilatında, Pakistan – Hindistan gibi Güney Asya ülkeleri ile gelişen ticari ilişkiler doğrultusunda çeşitli firmalarda, havayolu şirketlerinde başta tercümanlık olmak üzere çeşitli pozisyonlarla görev alabilmektedirler.

 

Urdu Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Urdu Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Urdu Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu bireyler çalıştıkları kurumlar içerisinde gerekli olan tercümanlık ve yazı çeviri görevlerini yapmaları başlıca görevlerindendir.

 

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Urdu Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Urdu Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Urdu Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Urdu Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Urdu Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

  1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
  2. Bilgisayar Teknolojileri
  3. Çağdaş Pakistan Edebiyatı
  4. Çeviri
  5. Dilbilgisi
  6. İngilizce
  7. Pakistan Tarihi
  8. Türk Dili
  9. Urdu Edebiyat Tarihi
  10. Yazılı ve Sözlü Anlatım

 

Urdu Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Urdu Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Urdu Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Urdu Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırma ve öğrenme merakı bulunmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Güçlü bi hafızası olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Sürekli okumaktan zevk almalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sözel becerileri yüksek olmalı.

9- Urduca öğrenmeye istekli olmalı.

 

Urdu Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Urdu Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Urdu Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Urdu Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Urdu Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjFQyv3liZWAO92PNWKvuMKxZH2wiV62Wd1zsZPf2CNWRbLCrVp_F_rFv932aqr6pXY1Y_PcyYD5C-krzVp2Q4744EobnyrpjwqQiMsSglLLu3ovDGXdZs6tsm5OH1KLbK2v2DEr2mXPfLx/s16000/urdu-dili-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjFQyv3liZWAO92PNWKvuMKxZH2wiV62Wd1zsZPf2CNWRbLCrVp_F_rFv932aqr6pXY1Y_PcyYD5C-krzVp2Q4744EobnyrpjwqQiMsSglLLu3ovDGXdZs6tsm5OH1KLbK2v2DEr2mXPfLx/s72-c/urdu-dili-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/urdu-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/urdu-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content