Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile t...

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü nedir, puan türü nedir, Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bölümün öncelikli amacı, Rus dilini, edebiyatını ve kültürünü tanıyıp, benzer ve farklı özelliklerin anlaşılabilmesini ve bunun meslek yaşamında avantaj haline gelmesini sağlayacak kadar iyi düzeyde Rusça öğretmektir. Rusçayı çok iyi seviyede bilen, bu dile hâkim, klasik, çağdaş ve aktüel metinleri okuyup anlayabilecek, kendisinin ve başkalarının düşüncelerini yetkin biçimde bu dile aktarabilecek, elde ettiği bilgileri bilimsel araştırmalarda objektif olarak değerlendirebilecek bireyler yetiştirmek, bölümümüzün hedefleri arasında yer almaktadır.

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü; çeşitli eğitim kurumlarında Rusçayı öğretmen öğretmenleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği baraj puanı da 180 puandır.

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği nedir
Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Araştırma Merkezleri

2- Basın-Yayın Kuruluşları

3- Dışişleri Bakanlığı

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı

5- Turizm Firmaları

6- Uluslararası Ticari İşletmeler

7- Çeviri Büroları

8- Yayınevleri

9- Okullar

10-Üniversiteler

 

Mezun olan öğrenciler başta üniversiteler olmak üzere, devlet kurumlarında ve özel şirketlerinde istihdam edilmektedirler. Mezunlarımız, öğretmen, araştırma görevlisi olabilmektedir, tercümanlık hizmeti verebilmektedir.

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunlarının görevleri şunlardır:

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü mezunu kişiler meslek hayatları içerisinde ana görevleri çalıştıkları eğitim kurumlarında öğrencilere Rus dili ve edebiyatı dersini en iyi şekilde öğrencilere öğretebilmektir.

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

  1. Rusça Dinleme Anlama
  2. Eski Rus Edebiyatı
  3. Rusça Gramer
  4. Rusça Konuşma
  5. Morfoloji
  6. Rusça Okuma
  7. Rusça Kompozisyon
  8. Rusça-Türkçe Çeviri
  9. Sentaks
  10. Sözlü Anlatım

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği 2020 KPSS taban puanlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.elizan.net/2020/08/ogretmenlik-atama-puanlar-2020.html

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırma ve öğrenme merakı bulunmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Güçlü bi hafızası olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Sürekli okumaktan zevk almalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sözel becerileri yüksek olmalı.

9- Yabancı dil öğrenmeye istekli olmalı.

 

Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiD6t7t_PKVodwZSWtBDsro9Am9Sx2z8619QzbPxDJQxxPa7qiv9kt2o23_eTNY_qKD4Pyf9Ch-wA80fvcRquhZa3IIdZdgC03DQ9mK8ud3AZ36NEvx38GlSNT4Zf7hcEaB7e_VeNLDp5VJ/s16000/rus-dili-ve-edebiyati-ogretmenligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiD6t7t_PKVodwZSWtBDsro9Am9Sx2z8619QzbPxDJQxxPa7qiv9kt2o23_eTNY_qKD4Pyf9Ch-wA80fvcRquhZa3IIdZdgC03DQ9mK8ud3AZ36NEvx38GlSNT4Zf7hcEaB7e_VeNLDp5VJ/s72-c/rus-dili-ve-edebiyati-ogretmenligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/rus-dili-ve-edebiyat-ogretmenligi.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/rus-dili-ve-edebiyat-ogretmenligi.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content