Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Leh Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız y...

Leh Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Leh Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Leh Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Leh Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Leh Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Türkiye ile Polonya arasında son yıllarda artan ticari ve turistik ilişkiler nedeniyle Lehçe bilen elemanlara daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.Lehçeyi yazılı ve sözlü olarak doğru ve akıcı bir şekilde kullanabilen ve Leh edebiyatı, kültürü, felsefesi ve tarihini bilen nitelikli filologlar yetiştirmektir.

 

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Leh Dili ve Edebiyatı bölümü; Polonya’nın resmi dili olan ve 38 milyonu Polonya’da olmak üzere dünyada toplam 50 milyon kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilen Lehçe ve bu dille yazılmış edebiyat ürünlerinin özellikleri konusunda eğitim veren bir lisans bölümüdür.

 

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Leh Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Leh Dili ve Edebiyatı, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Leh Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Leh Dili ve Edebiyatı nedir
Leh Dili ve Edebiyatı

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Leh Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Leh Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Araştırma Merkezleri

2- Basın-Yayın Kuruluşları

3- Dışişleri Bakanlığı

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı

5- Turizm Firmaları

6- Uluslararası Ticari İşletmeler

7- Çeviri Büroları

8- Yayınevleri

 

Bölüm mezunları devlet okulları ve özel okullarda Lehçe Öğretmeni olarak çalışabilir, dil bilme avantajıyla özel sektörde çeşitli alanlarda (turizm, bankacılık, basın-yayın, dış ticaret, enformasyon, editör, çevirmen) rahatlıkla iş bulabilir.

 

Leh Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Leh Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Leh Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

Leh dili ve edebiyatı üzerine araştırmalar yapar, bu dilde yazılmış olan eserleri tercüme ederek edebiyat dünyasına tanıtır.

 

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Leh Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Leh Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Leh Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Leh Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Leh Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Leh dili ve edebiyatı programında Leh dilinin yapısı, gramer özellikleri, kelimelerin kökeni ve diğer dillerle ilişkileri ile Leh edebiyatı ürünlerinin üslup ve tema özellikleri konusunda eğitim verilir. Bu bölüm içerisinde Polonya dilinin tarihsel geçmişi ve günümüzdeki yapısı karşılaştırmalı olarak incelenir. Bölüm içerisinde verilen teorik eğitim, çeşitli yöntemlerle pekiştirilir ve Polonya dili hakkında her türlü bilgi verilir.
Programın eğitim süresi 4 yıldır. Öğrenciler filolog unvanıyla mezun olarak lisans diploması alırlar.

 

 1. Antik Edebiyat
 2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 3. Avrupa Tarihi
 4. Aydınlanma-Romantizm-Realizm Dönemi Polonya Edebiyatı
 5. Bilgisayar Teknolojileri
 6. Fonetik
 7. Genç Polonya Dönemi Polonya Edebiyatı
 8. Gramer
 9. İleri Düzey Gramer
 10. İngilizce
 11. Kompozisyon Çalışması
 12. Lehçe-Türkçe Çeviriye Giriş
 13. Lehçe-Türkçe Edebi Çeviri
 14. Lehçe-Türkçe Gazete Dili Çevirisi
 15. Lehçe-Türkçe Metin Çevirisi
 16. Lehçe-Türkçe Siyasi Çeviri
 17. Lehçe-Türkçe Tarihi Metin Çevirisi
 18. Metin Çalışması
 19. Mitoloji
 20. Orta Düzey Gramer
 21. Ortaçağ’dan Barok’a Polonya Edebiyat Tarihi
 22. Ortaçağ’dan Barok’a Polonya Edebiyatı
 23. Polonya Kültür Tarihi
 24. Pratik Çalışma
 25. Türk Dili
 26. Türkçe-Lehçe Çeviriye Giriş
 27. Türkçe-Lehçe Edebi Çeviri
 28. Türkçe-Lehçe Gazete Dili Çevirisi
 29. Türkçe-Lehçe Metin Çevirisi
 30. Türkçe-Lehçe Siyasi Çeviri
 31. Türkçe-Lehçe Tarihi Metin Çevirisi

 

Leh Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Leh Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Leh Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Leh Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Leh Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırma ve öğrenme merakı bulunmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Güçlü bi hafızası olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Sürekli okumaktan zevk almalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sözel becerileri yüksek olmalı.

9- Leh dilini öğrenmeye istekli olmalı.

 

Leh Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Leh Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Leh Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Leh Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Leh Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg3ujiHepmOfCnr0qWMjprGQuT__yc1Ktnhmfgd4eacaLRpLr4MyETsrqlgrDR7JfFHh-jdM-f7svrCGDSSru-L8eiqsfEIMi23Zzth-cfKP8-ylMqaN56gOkM090CgGViS72WZOV4o7a2H/s16000/leh-dili-ve-edebiyati.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg3ujiHepmOfCnr0qWMjprGQuT__yc1Ktnhmfgd4eacaLRpLr4MyETsrqlgrDR7JfFHh-jdM-f7svrCGDSSru-L8eiqsfEIMi23Zzth-cfKP8-ylMqaN56gOkM090CgGViS72WZOV4o7a2H/s72-c/leh-dili-ve-edebiyati.png
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/leh-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/leh-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content