Japonca Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Japonca Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız ya...

Japonca Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Japonca Öğretmenliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Japonca Öğretmenliği bölümü nedir, puan türü nedir, Japonca Öğretmenliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Japonca Öğretmenliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bölümün amacı yalnızca Japon Dilini etkin, üstün ve akıcı bir şekilde kullanma becerisi kazandırmak değil; üstüne dil eğitimi, toplum, edebiyat, tarih gibi konularda da engin bilgi ve kültür birikimini öğrencimize kazandırmak ve eğitim alanı dışında, kültürel, sosyal ve ticari alanlarda da faaliyet gösterebilecek girişken, bilinçli ve nitelikli eleman yetiştirmektir.

 

Japonca Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Japonca Öğretmenliği bölümü; eğitim kurumlarında Japonca eğitimi verebilecek nitelikli öğretim elemanı yetiştirmek; eğitim ve kültür alanlarında Türk-Japon ilişkilerinin gelişmesi ve geniş bir kitleye yayılabilmesi için nitelikli ve Japon diline hâkim meslek mensuplarını yetiştirmek gayesiyle hizmet veren bir lisans bölümüdür.

 

Japonca Öğretmenliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Japonca Öğretmenliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Japonca Öğretmenliği, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Japonca Öğretmenliği baraj puanı da 180 puandır.

 

Japonca Öğretmenliği nedir
Japonca Öğretmenliği

Japonca Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Japonca Öğretmenliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Japonca Öğretmenliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- MEB’e Bağlı Okullar

2- Dışişleri Bakanlığı

3- Basın ve Yayın Kuruluşları

4- Ticari İşletmeler

5- Oteller

6- Yayınevleri

7- Çeviri Büroları

8- Turizm İşletmeleri

9- Üniversiteler

10- Özel Okullar

11- Kültür ve Turizm Bakanlığı

 

Japonca Öğretmenliği mezunları, Japonca Öğretmeni olarak üniversitelerde, liselerde, özel okullarda ortaöğretim kurumlarında, özel kurslarda ve eğitim merkezlerinde görev alabilirler. Öğretmenlik hizmetlerinin gerçekleşmesinde önemli ölçüde ihtiyacı karşılayarak çalışma imkanı bulabilirler. Maaşlar ortalamanın üstündedir.

 

Japonca Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Japonca Öğretmenliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Japonca Öğretmenliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Belirlenen plan ve program çerçevesinde kendi grubu ve sınıf seviyesi için uygun düzeyde bir çalışma programı hazırlar.

2- Belirlenen ders saatleri içerisinde öğrencilerine Japonca dil becerilerini kazandırır.

3- Rutin başarı değerlendirmelerini yapar ve motivasyon sağlar.

4- Görevli olduğu kurumun çalışma kurallarına göre diğer görev ve sorumluluklarını yerine getirir.

 

Japonca Öğretmenliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Japonca Öğretmenliği maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Japonca Öğretmenliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Japonca Öğretmenliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Japonca Öğretmenliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Japonca Öğretmenliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Japonca Öğretmenliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Japonca Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Japonca Öğretmenliği programında dil bilimleri, formasyon dersleri, mesleki yeterlilik dersleri, üniversite ortak dersleri bulunmaktadır. Gramer dersleri sayesinde Japoncanın öğretilmesiyle ilgili teorik ve uygulamalı dersler verilmektedir. Bölümde staj imkanı mevcuttur.

 

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Dilbilim
 4. Eğitim Bilimine Giriş
 5. Eğitim Psikolojisi
 6. Genel Japon Kültürü
 7. Genel Japon Tarihi
 8. İleri Okuma Becerileri
 9. İleri Yazma Becerileri
 10. İngilizce
 11. Japon Edebiyatı
 12. Japon Toplumsal Dil Becerileri
 13. Japon Yazı Sistemi (Kanji)
 14. Japonca Ders Kitabı İncelemesi
 15.  Japonca Dilbilgisi
 16. Karşılaştırmalı Dilbilgisi
 17. Öğretim İlke ve Yöntemleri
 18. Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı
 19. Öğretmenlik Uygulaması
 20. Okul Deneyimi
 21. Okuma Becerileri
 22. Ölçme ve Değerlendirme
 23. Özel Eğitim
 24. Özel Öğretim Yöntemleri
 25. Rehberlik
 26. Sınıf Yönetimi
 27. Sözlü İletişim Becerileri
 28. Türk Dili
 29. Türk Eğitim Sisteminde Okul Yönetimi
 30. Türk Eğitim Tarihi
 31. Türkçe-Japonca Çeviri
 32. Yazma Becerileri

 

Japonca Öğretmenliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Japonca Öğretmenliği 2020 KPSS taban puanlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.elizan.net/2020/08/ogretmenlik-atama-puanlar-2020.html

 

Japonca Öğretmenliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Japonca Öğretmenliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırma ve öğrenme merakı bulunmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Güçlü bi hafızası olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Sürekli okumaktan zevk almalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sözel becerileri yüksek olmalı.

9- Japonca öğrenmeye istekli olmalı.

10- Öğencilerin duygularını anlayabilmeli.

 

Japonca Öğretmenliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Japonca Öğretmenliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Japonca Öğretmenliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Japonca Öğretmenliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Japonca Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Japonca Öğretmenliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgzRJlI3zgnLdpVSQWC4K3xjqm3UCP9ugcxlecmNZiZz4oWH8pAiHjndosI-gruuuhyB0YSSByatgMMdlRFQNyksHWsOGJW5uUhVY24St9lezCOsN_1ylq33Nly64mt81X2L9hqxeYdevqU/s16000/japonca-ogretmenligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgzRJlI3zgnLdpVSQWC4K3xjqm3UCP9ugcxlecmNZiZz4oWH8pAiHjndosI-gruuuhyB0YSSByatgMMdlRFQNyksHWsOGJW5uUhVY24St9lezCOsN_1ylq33Nly64mt81X2L9hqxeYdevqU/s72-c/japonca-ogretmenligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/japonca-ogretmenligi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/japonca-ogretmenligi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content