Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız y...

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Çin Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Çin Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Çin Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Çin Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Öğrencilerin Çince dilbilimsel veya edebi çalışmalarını yürütebilmeleri için onları uzmanlık seviyesinde eğitmektir. Öğrenciler, Çin dilinde uzmanlık seviyesine ulaşırken, hem Çin edebiyatından modern eserleri, hem gazeteleri, hem de klasik eserleri inceleyebilir ve Çin dilini inceleyip anlamaya yönelik dilbilimsel yaklaşımları öğrenebilirler.

 

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Çin Dili ve Edebiyatı bölümü; Çin diline ve edebiyatına hâkim, kamu sektörü ve özel sektörün giderek daha çok ihtiyaç duyduğu meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Çin Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Çin Dili ve Edebiyatı, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Çin Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Çin Dili ve Edebiyatı nedir
Çin Dili ve Edebiyatı

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Çin Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Çin Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Çince Turist Rehberliği

2- Dışişleri Bakanlığı

3- Hazine ve Ticaret Müsteşarlığı

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı

5- Milli Kütüphane

6- Özel şirketlerde Çince tercümanlığı

7- Özel şirketlerde danışmanlık

8- Ticaret Odaları

9- Türk Hava Yolları


Mezunlar ayrıca üniversitelerin Sinoloji, Çin Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih Bölümü, İletişim Fakültesi, Uluslararası İlişkiler gibi pek çok bölümünde lisansüstü çalışmalarını tamamlayarak ilgi duydukları alanlarda akademisyen olarak görev alabilirler.

Çin dili aksanı, alfabesi, geçmiş tarihi ve dil öğrenimi için açılmış bir bölümdür. Çincenin zor bir dil olması ile birlikte bu alana ilgi duyan kişiler için açılmış bölümleri bulunur. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü aynı zamanda rehberlik, çevirmenlik yanında Çince öğretmenliği de yapabilir. Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları rehberlik, çevirmenlik, öğretmenlik, konsolosluklarda çalışabilmenin dışında ticaretle uğraşan özel şirketlerde de kolaylıkla iş bulabilmektedir.

 

Çin Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Çin Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Çin Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bu bölüm mezunları, akademik kariyerlerine devam etmeyi tercih edebilirler.

2- Bu bölüm mezunları, Çin dili, edebiyat eserleri ve kültürü üzerine araştırmalar gerçekleştirirler.

3- Çince üzerine araştırmaların gerçekleştirildiği kurumlarda yer alabilirler. Sanat tarihi alanında da kariyerlerine devam edebilirler.

4- Çince, uluslararası ticaret söz konusu olduğunda oldukça fazla geçerliliği olan bir dil olduğu için, uluslararası ticaret yapan kuruluşlarda tercüman olarak çalışmaları da bu bölüm mezunları için olasıdır.

5- Merak eden kitleleri bu konuda bilgilendirebilir ve dilin gelişmesi adına yapılan her türlü çalışmada yer alırlar.

 

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Çin Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Çin Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Çin Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Çin Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Çin Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Çeviri
 4. Çin Dili Grameri
 5. Çin Edebiyatı
 6. Çin Klasik Eserleri
 7. Çin Kültürüne Giriş
 8. Çin Tarihi
 9. Dinleme Anlama
 10. Fonetik
 11. İngilizce
 12. Çince Konuşma
 13. Okuma Anlama
 14. Seçme Metinleri
 15. Türk Dili
 16. Yazılı Anlatım

 

Çin Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Çin Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Çin Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Çin Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Çin dili ve kültürüne ilgi duymalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Planlı çalışmayı bilmeli.

6- Yabancı dil öğrenmeye istekli olmalı.

 

Çin Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Çin Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Çin Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Çin Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfTBS4mAHUM5JCWi1kJYfLcIZO5NnJ-YDqQNfnOmvB869tDh9wQ7Ur4axJ8Q2V_6FfXDrG-pm3BuhIKCqjSBzkCiMhdchzTCuFctTbAEHfaGF3PmtH5t6m8fyPbybF_mRQd3-ueQIjfKGa/s16000/cin-dili-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjfTBS4mAHUM5JCWi1kJYfLcIZO5NnJ-YDqQNfnOmvB869tDh9wQ7Ur4axJ8Q2V_6FfXDrG-pm3BuhIKCqjSBzkCiMhdchzTCuFctTbAEHfaGF3PmtH5t6m8fyPbybF_mRQd3-ueQIjfKGa/s72-c/cin-dili-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/cin-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/cin-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content