Uçak Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Uçak Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı ...

Uçak Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Uçak Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Uçak Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Uçak Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Uçak Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Uçak Teknolojisi Bölümü Nedir?

Uçak Teknolojisi bölümü; uçak mühendislerinin gözetimi ve denetimi altında uçak ve hava araçlarının her türlü bakım, onarım ve montajında görev alabilecek meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Uçak Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Uçak Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Uçak Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Uçak Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Uçak Teknolojisi nedir
Uçak Teknolojisi

Uçak Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Uçak Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Uçak Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Askeriye

2- Bakım ve onarım yapan işletmeler

3- Bölümün okutulduğu üniversiteler

4- Hava alanları

5- Havacılık sektöründe imalat yapan işletmeler

6- Özel Hava Yolları

7- Uçak fabrikaları

 

Özel hava yollarında, hava limanlarında, uçak fabrikalarında, uçak bakım-onarım atölyelerinde, Türk Hava Yollarında, Askeriyede, Uçak ve hava araçlarının üretim, montaj, bakım ve onarımının yapıldığı fabrikalar ile sivil ve askeri amaçlı hava taşımacılığı sektörlerinde çalışabilirler. Bu bölüm mezunları, uçak ve hava araçlarının üretim, bakım ve onarımının yapıldığı fabrikalar ile sivil ve askeri amaçlı hava taşımacılığı sektörlerinde çalışabilirler. Uçak Bakım teknisyenliği, gelecek görünümü açısından gelişen bir meslektir. İş imkanı geniş olup; Teknoloji sürekli geliştiğinden, Uçak Bakım Teknisyeni yeni teknolojiyi izlemeli, bilgilerini tazeleme adına tüm seminer kurs ve eğitimleri takip etmelidir.

 

Ayrıca, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı 2008 yılında Uluslararası Havacılık Bakım Onarım Merkezi (HABOM) olması ve sivil havacılıktaki gelişmeler bu alanda istihdam olanaklarını artırmaktadır. Bununla beraber özel havacılık şirketleri kendi bakım merkezlerini ülkemizin çeşitli şehirlerinde kurmayı planlamaktadırlar.

Günümüzde bayanlarda bu mesleklerde eğitim alıp, teknisyen olarak çalışabilmektedirler.

 

Uçak Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Uçak Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Uçak Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Uçakların motor, gövde, kuyruk, kanat, iniş takımı gibi aksamlarını kontrol ederek; gerekli ayar, onarım, monte kontrol, test, servis ve bakımını yapar.

2- Arızalı parçaların tamir edilerek tekrar kullanıma sunulması veya değiştirilmesi işlemlerini yapar.

3- Bakım ve onarım kataloglarını okur, iş ve işlemleri takip eder, gerekli testleri yapar.

 

Uçak Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Uçak Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Uçak Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Uçak Gövde-Motor Teknisyenleri uçak fabrikalarında, uçak bakım ve onarım ünitelerinde çalışırlar. Çalışma ortamı genellikle kirli (yağ ve yakıt), kokulu ve gürültülüdür. Mühendis ve teknikerin denetiminde görevlerini yaparlar. İşini yürütürken birinci derecede alet ve makinelerle ilgilidir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Çeşitli el aletleri ve avadanlıklar

2- Kesme aletleri,

3- Mekanik/Elektronik ölçüm aletleri,

4- Motor test üniteleri (bremze vb),

5- Perçin makineleri,

6- Şekillendirme aletleri,

7- Yüzey düzgünlük ölçüm aletleri,

 

Uçak Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Uçak Teknolojisi maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Uçak Teknolojisi maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Uçak Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Uçak Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Uçak Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Elektrik Mühendisliği

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği

-Elektronik Mühendisliği

-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

-Enerji Sistemleri Mühendisliği

-Enerji Yönetimi

-Havacılık Elektrik ve Elektroniği

-Havacılık ve Uzay Mühendisliği

-Makine Mühendisliği

-Otomotiv Mühendisliği

-Pilotaj

-Uçak Bakım ve Onarım

-Uçak Elektrik ve Elektroniği

-Uçak Gövde ve Motor Bakımı

-Uçak Mühendisliği

-Uzay Mühendisliği

 

2 Yıllık Uçak Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I, İngilizce-I, Sivil Havacılığa Giriş, Teknik Resim, Temel Fizik, Temel Matematik, Türk Dili-I, Uçak ve Uçuş Bilgisi.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II, Havacılık Mevzuatı ve Kuralları, Havacılıkta İmalat, Malzeme ve Donanım, İngilizce-II, Temel Aerodinamik, Temel Bilgi Teknolojileri, Temel Elektrik-Elektronik, Türk Dili-II.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Dijital Teknikler ve Elektronik Alet Sistemleri, Gaz Türbinli Motorlar, Mesleki İngilizce-I, Pistonlu Motorlar, Eleştirel Düşünme, Yaratıcılık ve Girişimcilik, Kalite Güvencesi ve Kalite Yönetim Sistemleri, Uçak Bakım ve Onarım-I, Uçak Yapı ve Sistemleri-I.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Havacılıkta İnsan Faktörleri, Mesleki İngilizce-II, Pervane, Ergonomi, Çevre Koruma, İş Sağlığı ve Güvenliği, Uçak Bakım ve Onarım-II, Uçak ve Motor Göstergeleri, Uçak Yapı ve Sistemleri-II.

 

Uçak Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Uçak Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Uçak Teknolojisi bölümüne son beş yılda sadece 1 kontenjan verilmiş ve 1 kişi 88 puanla atanmıştır.

 

Uçak Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Uçak Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Başkaları ile işbirliği halinde çalışabilmeli.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Ellerini eşgüdümle kullanabilmeli.

5- Fiziğe ve özellikle mekanik konulara ilgili ve bu alanlarda başarılı olmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Şekil ilişkilerini görebilmeli.

9- Sorumlu, dikkatli olmalı ve kurallara uymalı.

 

Uçak Teknolojisi Okuyanlar ve Uçak Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Uçak Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Uçak Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 5
 1. Seneye bu bölümden mezun olacağım, ortalama düzeyde İngilizce bilen birisi işsiz kalabilir mi? Özellikle savunma sanayisinde çalışmayı çok istiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bölümün zorluğu nasıl tercih etmeyi düşünüyorum da İstanbul cerrah paşa yada ege üniversitesi hangi üniversiteyi tercih etmeliyim

   Sil
  2. Noldu oldun mu

   Sil
 2. okumayın işsiz kaldık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek işsiz kaldık okudun mu ve nasıl işsiz kaldın

   Sil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Uçak Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Uçak Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhC0H9kBtXPnUM0MdSK_Z2UY6fiXpAPvDhToKvrmn1EBgJW2gyVkqjdiH37joWfbUElkFXEtTlc0vs7wKwdFbuskHIFc3yHvGhpJugVJiDyJWIu1Pycvu00OMpCz1gnsz95kTVR6Af91VIr/w320-h150/ucak-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhC0H9kBtXPnUM0MdSK_Z2UY6fiXpAPvDhToKvrmn1EBgJW2gyVkqjdiH37joWfbUElkFXEtTlc0vs7wKwdFbuskHIFc3yHvGhpJugVJiDyJWIu1Pycvu00OMpCz1gnsz95kTVR6Af91VIr/s72-w320-c-h150/ucak-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/ucak-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/ucak-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content