Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımı...

Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bölümde; Bulgarca ses ve sözcük bilgisi, sözcük ve cümle yapısı ile üslup çerçevesinde öğretilmekte, Bulgarca-Türkçe/Türkçe-Bulgarca çeviri alanında pratik ve kuramsal bilgi verilmekte, Bulgar edebiyatı, edebiyat teorisi, Bulgaristan tarihi genel hatlarıyla tanıtılmaktadır.

Kiril alfabesiyle yazılan Bulgar dilini birçok Slav ülkesi kullanmaktadır. Bulgar Dili ve Edebiyatı lisans programında öğrencilere Bulgar dili, kültürü, edebiyat, tarih ve sanat eserleriyle ilgili lisans düzeyinde verilen eğitim boyunca teorik ve pratik dil, çeviri, Eski Bulgarca ve Bulgarcanın tarihi, Bulgar yazı dilinin tarihi, Bulgar Kültür ve Uygarlık Tarihi, Eski, Yeni ve Modern Bulgar Edebiyatı, edebiyat teorisi, kompozisyon, konuşma tekniği, şiir incelemesi konulu dersler anlatılmaktadır .

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümü; Bulgar dilini öğretmek, Bulgar edebiyatını, kültürünü ve tarihini tanıtmak amacıyla kurulmuş olan bir lisans bölümüdür.

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Bulgar Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Bulgar Dili ve Edebiyatı, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Bulgar Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı nedir
Bulgar Dili ve Edebiyatı

Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Bulgar Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Bulgar Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Arşivler

2- Basın-Yayın Ve Medya Kuruluşları

3- Dışişleri Bakanlığı

4- Elçilikler

5- Gümrük İşletmeleri

6- Konsolosluklar

7- Kültür ve Turizm Bakanlığı

8- Kütüphaneler

9- Lojistik Firmaları

10- TRT

11- Turizm Ve Otelcilik İşletmeleri

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı mezunları Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabileceği gibi turizm şirketlerinde, yayınevlerinde, televizyon kanallarında ve eğitim kurumlarında çalışma fırsatları bulabilirler. Tüm bu iş imkanlarından devlet kurum ve kuruluşlarında yer alabilmek için mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavından elde edeceği puan belirleyici olur.

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Bulgar Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Bulgar Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

Mezunlar, Bulgar Dili ve bu dilde yazılmış eserler, Bulgaristan kültürü üzerine çalışmalar gerçekleştirerek araştırmaları sonucu elde etmiş olduğu verileri ve hakimi olduğu dil bilgisini ilgili kitlelere aktarmak üzerine çalışır.

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Bulgar Dili ve Edebiyatı çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Bulgar Dili ve Edebiyatı okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Bulgar Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Bulgar Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Bulgar Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Avrupa Tarihi
 3. Bağımsızlıktan Birinci Dünya Savaşı’na Kadar Bulgar Edebiyatı
 4. Bilgisayar Teknolojileri
 5. Bulgar Diline Giriş
 6. Bulgar Edebiyatı
 7. Bulgarca Dilbilgisi
 8. Bulgarca Metin Analizi
 9. Bulgarca Sesbilgisi
 10. Bulgarca Sözcük Yapısı
 11. Bulgarca Uygulamalı Metin Çalışması
 12. Bulgarca-Türkçe Çeviri
 13. Bulgaristan Tarihi
 14. Çağdaş Bulgar Edebiyatı
 15. Dilbilim Temel Kavramları
 16. Edebi Çeviri
 17. Edebiyat Teorisi
 18. Estetik ve Sanat Felsefesi
 19. İki Dünya Savaşı Arası Bulgar Edebiyatı
 20. İngilizce
 21. Morfoloji
 22. Sentaks
 23. Sözlü Anlatım
 24. Stilistlik
 25. Türk Dili
 26. Uyanış Çağı Bulgar Edebiyatı
 27. Yazılı Anlatım

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Bulgar Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Bulgar Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Bulgar Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Güçlü bir belleğe ve okuduğunu anlama yeteneğine sahip olmalı.

4- Güçlü bir hafızaya sahip olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Yabancı dil ve kültürlere ilgi duymalı.

8- Yazılı metinler üzerinde uzun süre çalışabilme sabrına ve isteğine sahip olmalı.

 

Bulgar Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Bulgar Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Bulgar Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Bulgar Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Bulgar Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhRkPpmyF2TAOdIeddTZhe_K1rFGNl53GZ_wM7mOzvZglMqqxWHPruIAGmAXCO2A6aPVqMaakhWv6c9doHzoKFTneqMzXIPA3cHu1z5UY9bFPI3gWVU4i9U51K18E2r3JGwDcjWzytmSVws/s16000/bulgar-dili-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhRkPpmyF2TAOdIeddTZhe_K1rFGNl53GZ_wM7mOzvZglMqqxWHPruIAGmAXCO2A6aPVqMaakhWv6c9doHzoKFTneqMzXIPA3cHu1z5UY9bFPI3gWVU4i9U51K18E2r3JGwDcjWzytmSVws/s72-c/bulgar-dili-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/bulgar-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/bulgar-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content