Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığım...

Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu bölümde, Arnavut edebiyatının önemli sanatçılarının eserleri okutulmakta, edebiyat akımları incelenmekte, karşılaştırmalı edebiyat dersleri, okuma, yazma ve konuşma gibi uygulamalı dersler de verilmektedir.Bu bölümde okuyan öğrenciler, Arnavut kültürünü de yakından tanırlar.Aynı zamanda Arnavutça dışında aldıkları yabancı dil seçeneği ve bilgi birikimleri sayesinde mezun olmaktadırlar.

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümü; Balkan ülkelerinden biri olan Arnavutluk’un resmi dili  Arnavut dilinde, okuduklarını ve duyduklarını anlama, kavrama, yazılı ve sözlü metinleri Türkçeye çevirme konularında eğitim veren bir lisans bölümüdür.

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Arnavut Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Arnavut Dili ve Edebiyatı, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Arnavut Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı nedir
Arnavut Dili ve Edebiyatı

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Arnavut Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Arnavut Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

1- Üniversiteler

2- Turizm Acenteleri

3- Uluslararası Ticari Firmalar

4- Basın ve Yayın Kuruluşları

5- Dışişleri Bakanlığı

6- Elçilikler

7- Konsolosluklar

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları uzman kişiler olarak araştırma ve inceleme yapmak yeterliliklerine sahip olup üst düzey konuşma, yazma, okuma ve anlama kabiliyetine sahip olarak eser inceleme, çeviri yapma özelliklerine sahiptirler. Bu nedenle kamu kurum ve kuruluşlarında özel sektör kurumlarında bakanlıklarda, müdürlüklerde, tercüman odalarında, turizm ve rehberlik acentelerinde çalışabilirler.

Mezun olmaya hak kazanan öğrenciler Arnavut dili ile ilgili tercümanlık büroları, havayolları, hastaneler ve eğitim kurumlarında iş imkânı bulabilmektedirler. Bunların yanı sıra Arnavut Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında görev yapan öğretim elemanları tarafından Milli Eğitim Bakanlığınca Ortaokul 5.6.7. ve 8. Sınıflarda seçmeli ders olarak okutulması planlanan Arnavutçanın ders kitapları üzerinde çalışılmaktadır. Ortaokul 5. Sınıf ders kitabı tamamlanmış olup diğer sınıflarınki de çalışma aşamasındadır. Dolayısıyla mezun olacak öğrenciler için gelecekte öğretmenlik olabilecekleri bir imkan daha ortaya çıkmaktadır.

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Arnavut Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Arnavut Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

Arnavutça lisans programından mezun olan öğrencilerin sayısı çok az olduğundan, TRT, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, elçilik ve konsolosluklar, turizm ve otelcilik işletmeleri, gümrük işletme ve lojistik firmaları, basın-yayın ve medya kuruluşları gibi çok geniş bir alanda çalışma olanağı bulunmaktadır.

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Arnavut Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Arnavut Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Arnavut Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. AB ve Arnavutluk
 2. Arnavut Dili Tarihi
 3. Arnavut Edebiyat Tarihi
 4. Arnavut Halk Bilimi
 5. Arnavut Kaynaklarında Türkler
 6. Arnavut Mitolojisi
 7. Arnavutça Ardıl Çeviri
 8. Arnavutça Dilbilgisi: Ses Bilgisi/Kelime Bilgisi/Cümle Bilgisi
 9. Arnavutça Dinleme Becerileri
 10. Arnavutça Konuşma Becerileri
 11. Arnavutça Okuma Becerileri
 12. Arnavutça Simültane Çeviri
 13. Arnavutça Yazma Becerileri
 14. Arnavutluk Tarihi
 15. Arnavutluk Tiyatrosu
 16. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 17. Balkan Coğrafyası
 18. Balkan Dillerine Giriş
 19. Balkan Tarihi
 20. Balkanlarda Osmanlı Kültürü ve Edebiyatı
 21. Bilgisayar Teknolojileri
 22. Çağdaş Arnavut Edebiyatı
 23. Çeviri Amaçlı Arnavutça
 24. Cumhuriyet Dönemi Türk-Arnavut İlişkileri
 25. Edebi Akımlar ve Türleri
 26. Edebi Metin Analizi
 27. Edebi Metin Çevirisi
 28. İngilizce
 29. Karşılaştırmalı Balkan Çalışmaları
 30. Türk Dili
 31. Türk Kültüründe Arnavutlar
 32. Türkçe-Arnavutça Güncel Çeviri

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Arnavut Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Arnavut Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Arnavut Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Güçlü bir belleğe ve okuduğunu anlama yeteneğine sahip olmalı.

4- İletişime ve yeniliklere açık olmalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Üst düzeyde yazılı ve sözlü iletişim becerilerine sahip olmalı.

8- Yabancı dil ve kültürlere ilgi duymalı.

9- Yazılı metinler üzerinde uzun süre çalışabilme isteğine sahip olmalı.

 

Arnavut Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Arnavut Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Arnavut Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Arnavut Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Arnavut Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2vB6G4HHOVKtGSVX0Upb1YshbwfRDzqIIDefNa8sqmC01H3M9VsBbIVAxtjnAckYCaoxqhyphenhyphen8saneWfkoAAPqVy0MLCscHatSYQMgW_h5Km_s0ZNFWF1k-NH7SH1qYRsio7GHm9dFHz1Vb/w320-h143/arnavut-dili-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2vB6G4HHOVKtGSVX0Upb1YshbwfRDzqIIDefNa8sqmC01H3M9VsBbIVAxtjnAckYCaoxqhyphenhyphen8saneWfkoAAPqVy0MLCscHatSYQMgW_h5Km_s0ZNFWF1k-NH7SH1qYRsio7GHm9dFHz1Vb/s72-w320-c-h143/arnavut-dili-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/arnavut-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/arnavut-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content