Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Alman Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız...

Alman Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Alman Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Alman Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Alman Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Almanya ve Alman dili konuşulan ülkelerin edebiyatları ve kültürleri, kronolojik sırayla ve tarihi gelişim süreci içinde öğretilmektedir. Alman Dili ve Edebiyatının geçmişten günümüze geçirdiği evreler ve değişimler yazılı eserler üzerinde dilbilim açısından araştırılır ve öğretilir.

Kültür tarihiyle birlikte Alman Dili'nin tarih içinde nasıl ve hangi yönde geliştiği anlatılır. Bir dildeki gelişmeler ancak bu dilde ortaya konan edebi eserler ışığında anlaşılabildiği için Alman Dili hem zaman içindeki farklı kullanımları hem de dünya görüşleri ve düşünce sistemleri içindeki işlevle- riyle birlikte irdelenir.

 

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Alman Dili ve Edebiyatı bölümü; Alman dilini, kültürünü, edebiyatını, tarihini ve o ülkenin kökenini bilimsel alanda inceleyecek meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Alman Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve YDT sınavlarıdır. Alman Dili ve Edebiyatı, DİL (Yabancı Dil) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Alman Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 

Alman Dili ve Edebiyatı nedir
Alman Dili ve Edebiyatı

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Alman Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Alman Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Almanya veya Alman Dili ile ilgili çeşitli kültür enstitüleri
2- Elçiliklerin çeşitli birimleri
3- Konsolosluklar
4- Çeviri büroları
5- Medyanın çeşitli alanları
6- Avrupa Birliği Birimleri
7- Dış İşleri Bakanlığının çeşitli birimleri
8- Turizm ve Kültür Bakanlığının çeşitli birimleri
9- Türkiye’de bulunan Alman firmaları
10- Hizmet sektörü, turizm
11- Havayolu Şirketleri
12- Üniversitelerde Almanca okutmanlığı
13- Özel kolejlerde öğretmenlik
14- (Tezsiz Yüksek Lisans alınması durumunda) MEB okullarında Almanca Öğretmenliği

 

Alman Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Alman Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Alman Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

Mezunlar öğretmelik yapmanın yanı sıra, satış-pazar-lama, ithalat-ihracat,  halkla ilişkiler, pazarlama,  yabancı dilde eğitim ve öğretim, yayın evleri, hava yolu taşımacılığı, lojistik, basın-yayın, uluslar arası ilişkiler gibi sektörlerde çalışma imkânına sahiptir.
Bu bölümden mezun olanlar banka ve banka benzeri kurum ve kuruluşların kambiyo servislerinde, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı gibi resmi kurumların dış ilişkiler servislerinde, Almanya veya Alman dilinin konuşulduğu ülkelerle ticaret yapan özel şirket, acente ve bankalarda iş bulma imkânına sahiptir​.

Bu bölümden mezun olan öğrenciler Alman dili, edebiyatı ve kültürüne dair edindikleri bilgilerin yanı sıra disiplinlerarası ve kültürlerarası bir çalışma yöntemi sayesinde yalnızca Alman kültürüne değil, Batı kültürüne ilişkin genel bir eleştirel bakış açısı kazanırlar. Bu bilgilerini daha da derinleştirmek ve Alman edebiyatı konusunda uzman filologlar olarak meslek hayatlarına ve akademik çalışmalarına devam etmek isteyenler, Alman Dili ve Edebiyatı yüksek lisans ve doktora programlarına devam edebilirler.

 

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Alman Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Alman Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Alman Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Öğrencilere edebi metinlerden yola çıkarak yabancı dilde metin okuyup yazabilme, metni çözüp anlayabilme, okuduğu metnin özünü çıkarabilme, özetleyebilme ve aktarabilme becerileri kazandırmaya yönelik çalışmalar yaptırılır. Ders programı ilk iki yılda dil bilgisi ve yazılı anlatım ağırlıklı olarak düzenlenmiştir. Ayrıca edebiyat ve dilbilim derslerinde, 3. ve 4. yıllara hazırlık niteliğinde uzmanlık alan bilgileri kazandırılır. Ardından 3. ve 4. yıllarda öğrencilerin okuduğu metni tek yönlü değil, tüm boyutlarıyla anlayıp onunla hesaplaşabilmesini, metinleri farklı bakış açılarından eleştirebilmesini ve eleştirel bir bakış açısı kazanmasını amaçlayan bir program uygulanır.

 

 1. Alman Edebiyat Tarihi
 2. Alman Edebiyatının Klasik Eserleri
 3. Almanca Öğretiminde Kuramlar ve Yöntemler
 4. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 5. Biçimbilim ve Sözcükbilim
 6. Bilgisayar Teknolojileri
 7. Çağdaş Alman Edebiyatı Eserleri 
 8. Çağdaş Alman Kültürü
 9. Çeviri 
 10. Dil Bilgisi
 11. Dil Bilimine Giriş ve Sesbilgisi
 12. Duyduğunu Anlama
 13. Edebi Metin Çözümlemeleri
 14. Edebiyat Bilimine Giriş
 15. Edebiyat Kuramları ve Yöntemleri
 16. Edebiyat Kuramları ve Yöntemleri
 17. İngilizce
 18. Konuşma Dilbilim
 19. Metin Dilbilim
 20. Metin Okuma
 21. Sözlü Anlatım
 22. Türk Dili
 23. Uzmanlık Metin Çeviri
 24. Yazılı Anlatım

 

Alman Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Alman Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda toplam 16 kontenjan verilmiş ve mezunlar 72 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Alman Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Alman dili ve kültürüne ilgi duymalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Edebiyata ilgi duymalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Güçlü bir hafızaya sahip olmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sözel becerileri gelişmiş olmalı.

9- Yabancı dil öğrenmeye istekli olmalı.

 

Alman Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Alman Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Alman Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Alman Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjxkVHGZKWFs9fODvlcv_pv6OW7zO1hjnHfxvovI0EnyHmnOXaCnrmhbSJzlk1eaxugrxtRw98TWGJI6Z-qrqPdO7WzgaFmU03xVEySLY_XSEHNBPehWPJFKldJr9TyTtO7InHwcL7ZVqW-/s16000/alman-dili-ve-edebiyat%25C4%25B1.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjxkVHGZKWFs9fODvlcv_pv6OW7zO1hjnHfxvovI0EnyHmnOXaCnrmhbSJzlk1eaxugrxtRw98TWGJI6Z-qrqPdO7WzgaFmU03xVEySLY_XSEHNBPehWPJFKldJr9TyTtO7InHwcL7ZVqW-/s72-c/alman-dili-ve-edebiyat%25C4%25B1.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/11/alman-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/11/alman-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content