Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanı...

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü nedir, puan türü nedir, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri de hiç şüphesiz beslenme ihtiyacıdır. Küreselleşme ile sınırların ortadan kalkması, kültürlerin birbiri ile temasa geçmesine neden olmuş ve özellikle dünya mutfaklarının birbirinden etkilenmesine imkan sağlamıştır. Modern dünyada bireylerin sadece beslenme ile değil, ne yediğini bilme, yediklerinden zevk alma ihtiyacında olması ise bu alanda eğitimli uzmanlara duyulan ihtiyacı arttırmıştır.

Yiyecek-İçecek İşletmeciliği bölümünün amacı, uluslararası turizm piyasasında rekabet edebilme özelliği taşıyan otel, restoran, bar, kruvaziyer, casino, marina ve diğer yiyecek-içecek işletmelerinin gereksinimi olan mesleki ve teknik bilgi, beceri ve donanıma sahip, sanatsal yönü ve sosyal sorumluluk bilinci gelişmiş, etik değerleri ilke edinmiş nitelikli personeli yetiştirmektir.

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Nedir?

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü; otel, lokanta, yemek fabrikası, fast-food, pastane vb yerlerde yiyecek-içecek hazırlayan ve sunumunu sağlayan meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği baraj puanı da 180 puandır.

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği nedir
Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği mezunlarının çalışma alanları oldukça geniş sayılabilir. Turizm bölgeleri ve büyük şehirler ağırlıklı olmak üzere otel,restoran, pastane, yemek fabrikası, bar, fast-food, catering (ikram hizmetleri), konaklama tesisler vb. gibi yiyecek-içecek üretimi ve tüketimiyle ilgili iş yerlerinde çalışabilirler. Yabancı dil bilgisi olanların iş bulma şansı daha yüksektir.

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Alınan istekler doğrultusunda malzemeyi satın alma, pişirme ve müşteriye iletme işlerinde görevli üniteleri görevleri doğrultusunda bilgilendirerek hizmetin zamanında ve kaliteli olarak yerine getirilmesini sağlar.

2- Gıda ile ilgili kanun, tüzük ve yönetmelikleri takip eder ve gereğini yapar.

3- Hizmetin yerine getirilmesinde oluşabilecek aksaklıklara müdahale eder, hizmet sonrası şikayet, dilek ve önerilerin alınmasını sağlar.

4- İstekler doğrultusunda maliyeti hesaplar ve müşteriye bildirir.

5- Müşterilerin isteklerini alır.

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Yiyecek ve içecek işletmeciliği meslek elemanı, genellikle büro ortamında veya kapalı mekânlarda (mutfak, bulaşıkhane, depolama yerleri, restoran ve otellerin servis ve bar kısımları) çalışır. Zaman zaman açık alanda da çalışabilir. Çalışma saatleri düzenli olmayabilir. Akşam, gece ve tatil günleri de çalışmak durumunda kalabilir. Çalışırken mutfak personeli, servis personeli, teknik servis ve müşterilerle iletişim halindedir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayar, faks, telefon vb.

2- Büro malzemeleri

3- Yiyecek-içecek hazırlama ve servis araç-gereçleri

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Alternatif Turizm
 2. Araştırma Yöntemleri
 3. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 4. Bar ve İçkiler
 5. Beslenme İlkeleri
 6. Bilgisayar Teknolojileri
 7. Çağdaş Yönetim Yaklaşımları
 8. Destinasyon Yönetimi
 9. Ekonomi
 10. Genel Turizm Bilgisi
 11. Gıda Bilimi
 12. Gıda Güvenliği
 13. Gıda Mevzuatı
 14. Girişimcilik
 15. İngilizce
 16. İnsan Kaynakları Yönetimi
 17. İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik
 18. İşletme Bilimine Giriş
 19. İşletme Finansmanı
 20. Kongre Yönetimi
 21. Matematik
 22. Menü Yönetimi
 23. Muhasebe
 24. Mutfak Yönetimi
 25. Örgütsel Davranış
 26. Pazarlama
 27. Sağlık ve İlk Yardım
 28. Stratejik Yönetim
 29. Temel Yemek Pişirme
 30. Turizm İşletmeciliği Performans Yönetimi
 31. Turizm İşletmeciliği
 32. Turizm Politikası ve Planlaması
 33. Türk Dili
 34. Türk Mutfağı ve Uygulamaları
 35. Yaratıcı Yemek Pişirme
 36. Yiyecek İçecek İşletmelerinde Bilişim Teknolojileri
 37. Yiyecek İçecek Servisi
 38. Yiyecek İçecek Yönetimi
 39. Yönetim Organizasyon

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Çabuk ve düzenli çalışabilmeli.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- El becerisi yüksek olmalı.

5- İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeli.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Koku ve tat alma duyusu yüksek olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Sorumluluk duygusu güçlü olmalı.

10- Temiz ve düzenli olmalı.

11- Yabancı dil öğrenmeye istekli olmalı.

 

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiF7KrqAj5atoUgzEL8IUOaks3cwIcb-POIoa74i-45sU_jk0Mg7_6JGw3wmvKgepj8Ys_gJWqG-7O6bKh6tudMpF-n-s4zi7XEdXAGDXSKT0Ydv1WCDm0oFchBLVciO71vPIAUp1HlV37Y/s16000/yiyecek-icecek-isletmeciligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiF7KrqAj5atoUgzEL8IUOaks3cwIcb-POIoa74i-45sU_jk0Mg7_6JGw3wmvKgepj8Ys_gJWqG-7O6bKh6tudMpF-n-s4zi7XEdXAGDXSKT0Ydv1WCDm0oFchBLVciO71vPIAUp1HlV37Y/s72-c/yiyecek-icecek-isletmeciligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/yiyecek-ve-icecek-isletmeciligi-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/yiyecek-ve-icecek-isletmeciligi-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content