Tütün Eksperliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Tütün Eksperliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı d...

Tütün Eksperliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Tütün Eksperliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Tütün Eksperliği bölümü nedir, puan türü nedir, Tütün Eksperliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Tütün Eksperliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Tütün Eksperliği Bölümü Nedir?

Tütün Eksperliği bölümü; tütün üretimi konusunda üreticiye yol gösteren, üretilen tütünün, önceden belirlenmiş standartlara uygun olup olmadığını saptayan ve bağlı bulunduğu kurum adına tütün alımını gerçekleştiren meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Tütün Eksperliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Tütün Eksperliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Tütün Eksperliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Tütün Eksperliği baraj puanı da 180 puandır.

 

Tütün Eksperliği nedir
Tütün Eksperliği

Tütün Eksperliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Tütün Eksperliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Tütün Eksperliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

Tütün Eksperinin başlıca çalışma alanı Tekel Genel Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlardır. (Özellikle Sigara Fabrikaları) Ayrıca özel sektöre ait tütün işletmelerinde, tütün ticareti yapan (İthalat-ihracat) yapan kuruluşlarda, özel sigara fabrikalarında ve tütün kredisi veren kuruluşlarda da çalışabilirler.

 

Tütün Eksperliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Tütün Eksperliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Tütün Eksperliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Alımı yapılan yaprak tütünün işleme atölyelerinde nev'i ve kalitelerine göre ayırımını denetler ve yönlendirir. Bu işlem sonucunda tütünler ülkemizdeki sigara fabrikası ihtiyaçlarına göre hazırlandığı gibi, ihracata da uygun hale getirilir.

2- Alınan tütünde, tüketici isteklerine ve piyasaya uygun olarak sigara, pipo, puro, enfiye veya çiğneme tütünü haline gelinceye kadar geçirdiği tüm aşamalarda bilimsel yöntemleri uygular. Bu yöntemleri geliştirir, ürünün depolanması ve pazarlanması alanında çalışır.

3- Bağlı bulunduğu kurum adına tütün alımını gerçekleştirir.

4- Tütünün fermantasyonunun bakımını yapar.

5- Tütünün kalitesini ve fiyatını belirler.

6- Tütünün standartlara uygun olup olmadığını saptar ve fiyatını belirler.

7- Tütünün tarlada yetiştirilmesi, kırımı ve kurutma işlemlerini denetler.

 

Tütün Eksperliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Tütün Eksperliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Tütün Eksperliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Tütün Eksperleri hem açık havada, hem kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışmaları sırasında tütün üreticileri, sigara tüketicileri, meslektaşları ve diğer çalışanlarla iletişim halindedirler.

 

Tütün Eksperliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Tütün Eksperliği maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Tütün Eksperliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Tütün Eksperliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Tütün Eksperliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Tütün Eksperliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Tütün Eksperliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Tütün Eksperliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Bitki Ekolojisi
 4. Biyokimya
 5. Botanik
 6. Finansal Yönetim
 7. Genel Fizik
 8. Genetik
 9. İktisada Giriş
 10. İngilizce
 11. Klima ve Isı Tekniği
 12. Makine Bilgisi
 13. Maliyet Muhasebesi
 14. Organik Kimya
 15. Tarımsal Mekanizasyon
 16. Tarımsal Savaş Yöntemleri
 17. Temel Matematik
 18. Tohumluk ve Teknolojisi
 19. Türk Dili
 20. Tütün Bilgisine Giriş
 21. Tütün Biyokimyası
 22. Tütün Değerlendirmesi ve Ekspertizi
 23. Tütün Fermantasyonu ve Bakımı
 24. Tütün Harmanlama
 25. Tütün Hastalıkları
 26. Tütün Islahı
 27. Tütün İşleme Makineleri
 28. Tütün İşleme Tekniği
 29. Tütün Mamulleri Fabrikasyonu
 30. Tütün Tarımı
 31. Tütün Zararlıları
 32. Tütüncülük Politikası
 33. Uluslararası Pazarlama
 34. Yatırım Projeleri ve Analizi

 

Tütün Eksperliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Tütün Eksperliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Tütün Eksperliği bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Tütün Eksperliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Tütün Eksperliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Başkaları ile olumlu ilişkiler kurabilmeli.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Düşüncelerini başkalarına aktarabilmeli.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Tarımsal ve endüstriyel üretim faaliyetlerinden hoşlanmalı.

8- Temel Bilimler yanında Sosyoloji, Ekonomi, Psikoloji gibi sosyal bilimlere ilgi duymalı ve bu alanlarda başarılı olmalı.

 

Tütün Eksperliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Tütün Eksperliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Tütün Eksperliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Tütün Eksperliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Tütün Eksperliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Tütün Eksperliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEitx-C2DiFlaLlzJoKRr3uFakUGWj9JbxKu8iuBSgsFL0tL-zraV8Ar-OF0zknOQL4CDk6N6i8O6jdPdxH0w07-LsWfjiqy0X7xQy3rj7mVh6QJ_1x04wq2YLOf6KropWc8H65qlPCYJmg0/s16000/tutun-eksperligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEitx-C2DiFlaLlzJoKRr3uFakUGWj9JbxKu8iuBSgsFL0tL-zraV8Ar-OF0zknOQL4CDk6N6i8O6jdPdxH0w07-LsWfjiqy0X7xQy3rj7mVh6QJ_1x04wq2YLOf6KropWc8H65qlPCYJmg0/s72-c/tutun-eksperligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/tutun-eksperligi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/tutun-eksperligi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content