Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

 Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrı...

 Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümü; tarımsal mekanizasyon ile ilgili yeni gereksinim ve görüşlere uygun tarım makinaları prototiplerini imal eden,  var olan makinaların geliştirilmesi ve kullanımına ilişkin araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürüten mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği nedir
Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Tarım ve Orman Bakanlığı

2- Antbirlik

3- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

4- Çukobirlik

5- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

6- Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü

7- Tarım Kredi Kooperatifleri

8- Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü

9- Tariş

10- Üniversiteler

11- Ziraat Bankası

 

Bölümden mezun olanlar  Ziraat Mühendisi unvanıyla hem kamu hem de tarım makineleri imalat sanayi ve diğer ilgili özel kuruluşlarda çalışabilmektedir. Ziraat Mühendisliği yetki tüzüğü ile kendi is yerini açma yetkisine de sahiptir. Ayrıca, yetiştikleri alana göre, Orman ve Tarım , Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlıklarına bağlı çeşitli kuruluşlarda, yetiştikleri alanlarda görev almaktadırlar. Ayrıca Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerinde, gıda maddeleri, tarım ilaçları ve makineleri üreten fabrikalarda, özel çiftliklerde çalışabilirler.

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Tarımsal faaliyetlerde kullanılacak tarım aletleri ile makineleri tasarlar.

2- Tasarladığı alet veya makinenin modelini hazırlar.

3- Üretimin her aşamasında görev alır.

4- Maliyet hesaplaması yapar.

5- Araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunur.

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisleri; tarım alet ve makineleri üreten kamu ve özel kuruluşlara ait fabrika ve atölyelerde çalışırlar. Çalışırken; ziraat mühendisleriyle, tarım makineleri teknikerleriyle, makine teknisyenleriyle, çiftçilerle, meslektaşlarıyla ve işçilerle iletişim halindedirler.

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Akışkanlar Mekaniği
 2. Araştırma ve Deneme Metotları
 3. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 4. Bilgisayar Destekli Çizim
 5. Bilgisayar Destekli Üretim CAD
 6. Bilgisayar Teknolojileri
 7. Bitki Koruma Makinaları
 8. Bitki Koruma
 9. Biyolojik Malzeme ve Ürün İşleme Makinaları
 10. Biyoyakıtlar
 11. Botanik
 12. Dinamik
 13. Ekim-Dikim ve Gübreleme Makinaları
 14. Ergonomi ve İş Güvenliği
 15. Fizik, Matematik
 16. Hasat-Harman Makinaları
 17. Hidrolik Pnömatik Sistemler
 18. İçsel Tarım Mekanizasyonu
 19. İngilizce
 20. İstatistik
 21. Kalite Yönetim Sistemleri
 22. Kimya
 23. Makine Elemanları
 24. Makine Malzeme Bilimi
 25. Mekanik Atölye Bilgisi
 26. Mekanizma Tekniği
 27. Mühendislik Matematiği
 28. Mühendislik Uygulamaları
 29. Mukavemet
 30. Peyzaj Mimarlığı
 31. Statik
 32. Sulama Makinaları
 33. Tarım Makineleri Yönetimi ve Planlama
 34. Tarım Traktörleri
 35. Tarımsal Otomasyon
 36. Tarımsal Yapılar ve Sulama
 37. Tarla Bitkileri
 38. Teknik Resim
 39. Termik Motorlar
 40. Termodinamik ve Elektroniğin Temelleri
 41. Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
 42. Toprak İşleme Alet ve Makinaları
 43. Türk Dili
 44. Üretim Yönetimi
 45. Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Teknolojileri

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği bölümüne son beş yılda toplam 2321 kontenjan verilmiş ve mezunlar 78 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- El-göz koordinasyonuna sahip olmalı.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Makine parçaları arasındaki ilişkileri görebilmeli.

6- Matematik kavramlarla düşünebilme ve problem çözebilme yeteneğine sahip olmalı.

7- Mekanik kavramlarla akıl yürütebilmeli.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Şekil ve uzay ilişkileri görebilmeli.

9- Yönergeyi izleyebilme yeteneğine sahip olmalı.

 

Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhCT7WGUQ-c18dJL_98P9DH61_UqNNIV80xT9_R25dtFe5ctKwVWhnUVL4i440_bAad-ABtDbtupWeGzcQvEMzZaFubAmJN9uV7d__dWilH8qGJ-3cbbI_XxrNdBbxEX2ISdhfwmmTTTRri/w320-h99/tarim-mekineleri-ve-teknolojileri-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhCT7WGUQ-c18dJL_98P9DH61_UqNNIV80xT9_R25dtFe5ctKwVWhnUVL4i440_bAad-ABtDbtupWeGzcQvEMzZaFubAmJN9uV7d__dWilH8qGJ-3cbbI_XxrNdBbxEX2ISdhfwmmTTTRri/s72-w320-c-h99/tarim-mekineleri-ve-teknolojileri-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/tarm-makineleri-ve-teknolojileri.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/tarm-makineleri-ve-teknolojileri.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content