Süt Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Süt Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı di...

Süt Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Süt Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Süt Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Süt Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Süt Teknolojisi bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Süt Teknolojisi Bölümü Nedir?

Süt Teknolojisi bölümü; memeli canlıların doğumundan itibaren vazgeçilmez besin maddesi olan sütün taze, sağlıklı ve hijyenik şekilde tüketiciye ulaştırılması; sütün peynir, yoğurt, tereyağı vb. diğer süt ürünlerine ve süt yan ürünlerine işlenebilmesinin sağlanması alanlarında görev alan meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Süt Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Süt Teknolojisi için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Süt Teknolojisi, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Süt Teknolojisi baraj puanı da 180 puandır.

 

Süt Teknolojisi nedir
Süt Teknolojisi

Süt Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Süt Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Süt Teknolojisi mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Tarım ve Orman Bakanlığı

2- Dondurma Üretim İşletmeleri

3- Kozmetik Firmaları

4- Mandıralar

5- Peynir Üretim Firmaları

6- Süt Fabrikaları

7- Tereyağ Üretim Firmaları

8- Yoğurt ve Ayran Fabrikaları

 

Dört yıllık bölüm eğitimini tamamlayan öğrenciler “Ziraat Mühendisi” unvanı ile mezun olmaktadır. Her türlü mesleki bilgi ve beceriye sahip olarak eğitimini tamamlayan bölüm mezunları süt ve ürünleri sektöründe hizmet veren kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışma olanağı bulabilmektedir

 

Süt Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Süt Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Süt Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Alanı ile ilgili çeşitli bilimsel laboratuvar incelemelerini gerçekleştirir.

2- Süt ürünlerini pazara sunar.

3- Süt ürünlerinin üretiminin her safhasında görev alır.

4- Süt ve ürünleri işletmeciliğinde kullanılan çeşitli alet ve cihazları tasarlar, üretiminde aktif görev alır.

5- Süt ve ürünlerinin daha verimli ve sağlıklı hale gelmesi ile ilgili çalışmaları yürütür.

6- Üretilen ürünlerin muhafazasını sağlar.

 

Süt Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Süt Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Süt Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Meslek mensupları; süt fabrikaları ve imalathanelerde, mandıralarda çalışır. Gıda mühendisleri, teknisyen ve işçilerle iletişim halindedir. Ürünlerin pazarlaması aşamasında müşteri ile de iletişimde bulunurlar. Çalışma ortamı sıcak, rutubetli, ıslak ve gürültülüdür.

 

Süt Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Süt Teknolojisi maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Süt Teknolojisi maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Süt Teknolojisi Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Süt Teknolojisi bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Süt Teknolojisi bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Süt Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Süt Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bölümün eğitim-öğretim programı, öğrencilere süt üretiminin arttırılması, süt ve süt ürünlerinde kalite kontrol faaliyetleri, süt işletmelerinin kurulması ve organize edilmesi, süt yan ürünlerinin değerlendirilmesi gibi konularda yeterli teknik donanımı sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Bölümde süt ve süt ürünleri derslerinin yanı sıra; temel ziraat ve mühendislik dersleri de verilmektedir. Bölüm derslerinde edinilen bilgiler, laboratuvar ve işletme uygulamaları ile desteklenmektedir.

 

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Bitki Koruma
 4. Biyokimya
 5. Biyoloji
 6. Dondurma Teknolojisi
 7. Fermente Süt Ürünleri Teknolojisi
 8. Fizik
 9. Gıda Teknolojisi
 10. Hayvan Yetiştirme ve Besleme
 11. İngilizce
 12. Kimya
 13. Laboratuvar Tekniği
 14. Matematik
 15. Mikrobiyoloji
 16. Peynir Teknolojisi
 17. Süt Endüstrisinde İşlem Mühendisliği
 18. Süt Endüstrisinde Kalite Kontrol
 19. Süt Kimyası ve Biyokimyası
 20. Süt Mikrobiyolojisi
 21. Süt Teknolojisi
 22. Tereyağı Teknolojisi
 23. Türk Dili

 

Süt Teknolojisi Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Süt Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Süt Teknolojisi bölümüne son beş yılda toplam 2321 kontenjan verilmiş ve mezunlar 78 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Süt Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Süt Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bilimsel merakı bulunmalı.

2- Biyolojiye ilgi duymalı.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Göz sağlığı yerinde olmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Koku ve tatma duyuları gelişmiş olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Teknolojiyi sevmeli.

 

Süt Teknolojisi Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Süt Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Süt Teknolojisi nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Süt Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Süt Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Süt Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEir4KrSZFhpVznNd46l7Rq5fk9DfQ0jf5Ge4S7ILlHY8bW0_q0VTn7eaNtoQ1GZ0ZKxzRZtK-PyT6hwBNlfDdu6QnNc6atOZRekOUg5pv9-8aaKzH4W-iLJA2ykrjxcT55MGB5erZ4a8nzQ/s16000/sut-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEir4KrSZFhpVznNd46l7Rq5fk9DfQ0jf5Ge4S7ILlHY8bW0_q0VTn7eaNtoQ1GZ0ZKxzRZtK-PyT6hwBNlfDdu6QnNc6atOZRekOUg5pv9-8aaKzH4W-iLJA2ykrjxcT55MGB5erZ4a8nzQ/s72-c/sut-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/sut-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/sut-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content