Sınıf Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Sınıf Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı...

Sınıf Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Sınıf Öğretmenliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sınıf Öğretmenliği bölümü nedir, puan türü nedir, Sınıf Öğretmenliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Sınıf Öğretmenliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Sınıf Öğretmenliği bölümü; çalıştığı eğitim kurumunda, 1, 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencilerine, okuma-yazma, temel vatandaşlık, matematik, sosyal bilimler, doğa bilimleri, sanat, spor gibi konularda eğitim veren öğretmenleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Sınıf Öğretmenliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Sınıf Öğretmenliği, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Sınıf Öğretmenliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Öğretmenlik Bölümleri İçin Başarı Sıralaması Barajı Şu Şekilde: İlgili puan türünde en düşük 300 bin kişi arasında olmalısınız.

 

Sınıf Öğretmenliği nedir
Sınıf Öğretmenliği

Sınıf Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sınıf Öğretmenliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sınıf Öğretmenliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

1- MEB İlkokulları

2- Özel İlkokullar

Meslek eğitimini tamamlayan kişiler Milli Eğitim Bakanlığınca , ilköğretim okulları, yatılı ilköğretim bölge okullarına, sınıf öğretmeni olarak atanırlar. Öğretmenlik şu anda ülkemizde istihdamı en kolay meslek olarak nitelendirilmektedir. Sınıf öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim öğretim kurumlarında da isterlerse çalışabilirler.

 

Sınıf Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sınıf Öğretmenliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sınıf Öğretmenliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Eğitim ile ilgili sorunları gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur.

2- Eğitim vereceği sınıfın düzeyine uygun yıllık, aylık, haftalık ve günlük çalışma planı hazırlar.

3- Kendisine ayrılan ders saatlerinde bu planı uygulayarak öğrencilere temel vatandaşlık davranışları kazandırır.

4- Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar.

5- Öğrenci velileri ile yakın ilişki kurarak, işbirliği ile eğitimi yürütür.

6- Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır.

7- Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur.

 

Sınıf Öğretmenliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Sınıf Öğretmenliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Sınıf Öğretmenliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Sınıf öğretmeni, sınıfta görev yapar. Görevini genellikle ayakta yürütür. Çalışma ortamı biraz tozlu ve gürültülüdür.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Yıllık müfredat programı, günlük çalışma planları, not defteri, yoklama defteri

2- Ders kitapları

3- Ders araç ve gereçleri

 

Sınıf Öğretmeni Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sınıf Öğretmenliği maaşları 5000-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sınıf Öğretmenliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Sınıf Öğretmenliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Sınıf Öğretmenliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Sınıf Öğretmenliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Sınıf Öğretmenliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Beden Eğitimi ve Spor Kültürü
 3. Bilgisayar Teknolojileri
 4. Bilimsel Araştırma Yöntemleri
 5. Çevre Eğitimi
 6. Çocuk Edebiyatı
 7. Drama
 8. Eğitim Psikolojisi
 9. Erken Çocukluk Eğitimi
 10. Genel Biyoloji
 11. Genel Coğrafya
 12. Genel Fizik
 13. Genel Kimya
 14. Güzel Yazı Teknikleri
 15. Hayat Bilgisi Öğretimi
 16. İlköğretimde Kaynaştırma
 17. İlkokuma ve Yazma Öğretimi
 18. İngilizce
 19. Müzik
 20. Ölçme ve Değerlendirme
 21. Sınıf Yönetimi
 22. Sosyal Bilgiler Öğretimi
 23. Temel Matematik
 24. Türk Dili
 25. Türk Eğitim Tarihi
 26. Türk Tarihi ve Kültürü
 27. Türkçe Öğretimi
 28. Uygarlık Tarihi

 

Sınıf Öğretmenliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sınıf Öğretmenliği 2020 KPSS taban puanlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.elizan.net/2020/08/ogretmenlik-atama-puanlar-2020.html

 

Sınıf Öğretmenliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sınıf Öğretmenliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilmeli.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeli.

5- İyi bir öğrenme ortamı sağlayabilmeli.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Mesleğinin sorunları ile ilgilenmeli.

8- Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilmeli.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Sevecen ve hoşgörülü olmalı.

11- Sözel ve sayısal düşünme yeteneği gelişmiş olmalı.

 

Sınıf Öğretmenliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sınıf Öğretmenliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Sınıf Öğretmenliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Sınıf Öğretmenliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 2
 1. Niyet etim sınıf öğretmeni olmaya şuan 10.sınıfım inşallah 2 yıl sorna sınava girip kazancam Allah ım sen büyüksün kimseinin emgini boşa çıkarma Amin

  YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sınıf Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sınıf Öğretmenliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiQFvwrSBP6ji4LO8xwAUf_ZW5upBzrDhegvjELswGeKfVowVTdPPA3FQ2b3Ylzot5Nfb-aFXdLaVzto15rsgy6CigiLsOX8MewicK7bZV86svkWT1VfgFIEJc1-4NmqTS-D7Zv8Ka04t6L/s16000/sinif-ogretmenligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiQFvwrSBP6ji4LO8xwAUf_ZW5upBzrDhegvjELswGeKfVowVTdPPA3FQ2b3Ylzot5Nfb-aFXdLaVzto15rsgy6CigiLsOX8MewicK7bZV86svkWT1VfgFIEJc1-4NmqTS-D7Zv8Ka04t6L/s72-c/sinif-ogretmenligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/snf-ogretmenligi-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/snf-ogretmenligi-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content