Sigortacılık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Sigortacılık bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizim...

Sigortacılık bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Sigortacılık bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sigortacılık bölümü nedir, puan türü nedir, Sigortacılık bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Sigortacılık bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Sigortacılık Bölümü Nedir?

Sigortacılık bölümü; insanların hayatta oluşabilecek tüm risklerde uğradıkları kayıpları gidermede para desteği sağlamaya yönelik çalışmalarda bulunan sigortacıları yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Sigortacılık Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Sigortacılık için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Sigortacılık, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Sigortacılık baraj puanı da 180 puandır.

 

Sigortacılık nedir
Sigortacılık

Sigortacılık Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sigortacılık mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sigortacılık mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Bankalar

2- Finans Kuruluşları

3- Sigortacılık Şirketleri

4- Kredi Kuruluşları

 

Genel olarak Sigortacı eğitimi görmüş meslek erbabı çalıştığı sigorta acentesinin iştigal konusuna göre Sigorta Satış Temsilcisi (Sağlık/Hayat) yada Elementer Sigorta Temsilcisi olarak istihdam edilme imkanına sahip olabilmektedir.Sigortacı, ülkemizde hızla gelişmekte olan bir hizmet alanıdır. Hayatta oluşabilecek tüm risklere karşı, koruyucu ve telafi edici önlemlerin alınmasına yönelik ihtiyaçların belirlenmesi ve çeşitlenmesi, sosyal güvenlik kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlere talebi arttırmıştır.

Dolayısıyla, bu talep karşısında hızla gelişmekte olan sigorta sektörü için çok geniş bir istihdam alanı yaratılmıştır.Lise ve dengi okul mezunlarına da iş alanı sunan sigorta sektöründe, özellikle mesleki eğitim görmüş ara insan gücüne ihtiyacı bulunmaktadır. Bu alanda çalışmak isteyenlerin işsiz kalma riski çok azdır.Sigortacı kendi işlerini de kurabilirler. Sigortacı olarak çalışmak isteyenler, sigorta hizmetlerinin sunulduğu kamu ve özel sektöre ait, kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.Kadınların bu meslekte çalışma oranları oldukça yüksektir.

 

Sigortacılık Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sigortacılık mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sigortacılık mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bir kayba uğrayan müşterinin tazminat işlemini inceler, kaybın gerçek olup olmadığını ortaya çıkarmak için durumu sigorta eksperlerine inceletir, hasar evraklarının operasyon birimine ulaştırılmasına yardımcı olur, tazminatın müşteriye ödenmesini sağlar.

2- Çeşitli gruplara sigorta hizmetleri hakkında bilgi vererek onları bu hizmetlerden yararlanmaya istekli hale getirir.
3- Müşterinin ihtiyaçlarını belirler, ürün tanıtımı yapar.

4- Müşteri dosyası oluşturur ve primlerin ödenmesini sağlar.

5- Ölüm, hastalık, kaza, yangın, hırsızlık, emeklilik vb. risklere karşı kendini gelecekte parasal yönden güvencede hissetmek isteyen kimseleri belirler.

6- Sigorta poliçesindeki değişiklikler konusunda müşterilere danışmanlık yapar.

7- Sigorta yaptırmak isteyen müşterinin işlemlerini yapar, sigorta primlerini belirler.

8- Süreli sigortalarda süre sonunda poliçeyi yeniler.

9- Zeyilname düzenler.

 

Sigortacılık Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Sigortacılık çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Sigortacılık okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Sigortacılık meslek elemanları, sigorta şirketlerinde, büro ortamında çalışırlar. çalışma ortamı temiz ve düzenlidir. Sigortacı çalışırken hem müşterilerle etkileşim halindedir, hem de verilerle (sayılar) meşgul olur.

 

Meslekte Kullanılan Aaç-Gereçler

1- Başvuru formu

2- Değişik tipte sigorta poliçeleri, müşteri ve hasar dosyaları

3- Kağıt, kalem, bilgisayar, daktilo ve hesap makinesi

4- Sağlık raporu formu

5- Tahsilat form ve makbuzları

6- Tazminat talep formu

7- Telefon, faks, teleks gibi iletişim araçları

8- Zeyilname

 

Sigortacılık Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sigortacılık maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sigortacılık maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Sigortacılık Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Sigortacılık bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Sigortacılık bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Sigortacılık dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Sigortacılık Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Teknolojileri
 3. Borçlar Hukuku
 4. Demografi ve Hayat Tabloları
 5. Ekonometri
 6. Ekonomik Sistemler
 7. Finansal Piyasalar ve Kurumlar
 8. Finansal Tablolar Analizi
 9. Finansal Yönetim
 10. Finansta Kantitatif Teknikler
 11. Hasar Uygulamaları
 12. Hayat Sigortaları
 13. İktisada Giriş
 14. İngilizce
 15. İşletmeye Giriş
 16. Kamu Maliyesi
 17. Lojistik Sigortaları
 18. Makroekonomi
 19. Mal Sigortaları
 20. Matematik
 21. Mikroekonomi
 22. Muhasebe
 23. Olasılık Teorisi
 24. Para Teorisi ve Politikası
 25. Reasürans Teknikleri
 26. Sağlık Sigortaları
 27. Sigorta Hukuku
 28. Sigorta İşletme Yönetimi
 29. Sigorta İşletmelerinde Risk Yönetimi
 30. Sigorta Matematiği
 31. Sigorta Muhasebesi
 32. Sigorta Pazarlaması
 33. Sigortacılıkta Satış ve Müzakere Teknikleri
 34. Sorumluluk Sigortaları
 35. Sosyal Güvenlik Sistemleri
 36. Tarım Sigortası
 37. Temel Sigortacılık
 38. Ticaret Hukuku
 39. Türk Dili
 40. Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi
 41. Yönetim ve Organizasyon

 

Sigortacılık Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sigortacılık KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Sigortacılık bölümüne son beş yılda toplam 846 kontenjan verilmiş ve mezunlar 81 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Sigortacılık Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sigortacılık tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Ayrıntıları fark etmeli.

2- Başkalarını etkileyebilmeli.

3- Büro işlerinden hoşlanmalı.

4- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

5- Ekip çalışmasını sevmeli.

6- Hafızası kuvvetli olmalı.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Sayısal düşünme, sayılarla işlem yapabilme yeteneğine sahip olmalı.

10- Sosyal ilişkilerde başarılı olmalı.

11- Tedbirli olmalı.

 

Sigortacılık Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sigortacılık yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Sigortacılık nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Sigortacılık iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sigortacılık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sigortacılık Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEifhqf9ltjSsr1kqBYEPViCizfqoyNVDkHDoX-dh5hypYqwNXDgt9WwD9ZdN3cEEHSHLPmtKcQV_XGWvoq-d3BDqis3fo4HKoeSYLbesCcSoIa9MXZEaZx_Z9tVUfZHMt6x_mQHNP8IVcPk/s16000/sigortacilik.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEifhqf9ltjSsr1kqBYEPViCizfqoyNVDkHDoX-dh5hypYqwNXDgt9WwD9ZdN3cEEHSHLPmtKcQV_XGWvoq-d3BDqis3fo4HKoeSYLbesCcSoIa9MXZEaZx_Z9tVUfZHMt6x_mQHNP8IVcPk/s72-c/sigortacilik.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/sigortaclk-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/sigortaclk-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content