Rekreasyon Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Rekreasyon Yönetimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yaz...

Rekreasyon Yönetimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Rekreasyon Yönetimi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Rekreasyon Yönetimi bölümü nedir, puan türü nedir, Rekreasyon Yönetimi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Rekreasyon Yönetimi bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

UYARI: Türkiye'de "spor" branşı ile ilgili fakülte ve yüksekokullara bağlı olarak kurulmuş bulunan ve adı “Rekreasyon” olan bölümler de bulunmaktadır. Genellikle “spor” olgusunu temel alan bu bölümlerde verilen eğitim ile Rekreasyon Yönetimi bölümünde verilen eğitimin amaç, yaklaşım ve içerik açısından birbirinden oldukça farklı olduğunun bilinmesinde yarar vardır. Bu bölümü tercih etmeyi düşünen öğrenci adayları bu hususa dikkat etmelidir.

 

Rekreasyon Yönetimi Bölümü Nedir?

Rekreasyon Yönetimi bölümü; turizmin özellikle "estetik" ve "hoşça vakit geçirtme" boyutlarına odaklanmış olan turizm yöneticileri ile planlamacılarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Rekreasyon Yönetimi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Rekreasyon Yönetimi için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Rekreasyon Yönetimi, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Rekreasyon Yönetimi baraj puanı da 180 puandır.

 

Rekreasyon Yönetimi nedir
Rekreasyon Yönetimi

Rekreasyon Yönetimi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Rekreasyon Yönetimi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Rekreasyon Yönetimi mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Belediyeler

2- Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü

3- Turizm Şirketleri

4- Üniversiteler

 

Bölümden mezun olan öğrenciler, turizm alanında; su sporları eğlence-dinlence aktiviteleri animatörlüğü, Kara sporları rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü, Sosyo-kültürel rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü (halk oyunları, dans, müzik, festival, sergi vb.) sağlık turizmi tesislerindeki rekreatif aktiviteler için animatörlük Çocuk rekreasyon aktiviteleri animatörlüğü İş Sektörlerinde (sanayi); Yerel yönetimlerde (belediyeler) Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde  (Gençlik kampları) ve üniversitelerde istihdam edilebilirler.

Rekreasyon Yönetimi mezunları; başta turizm işletmeleri olmak üzere, etkinlik ajanslarında, turizm il müdürlüklerinde, kent ve bölge planlaması kuruluşlarında, milli park yönetim organizasyonlarında, belediyelerde, ziyaretçi varış yerlerinde, bölgesel turizmi geliştirme ile ilgili kuruluşlarda çalışabilmektedir.

 

Rekreasyon Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Rekreasyon Yönetimi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Rekreasyon Yönetimi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

Rekreasyon Yönetimi bölümünün amacı, ülkemizin ihtiyacı olan rekreasyon faaliyetleri ve turizmi geliştiren yönlendiren ve yöneten yöneticiler yetiştirmektir. Rekreasyon yönetimi bölüm öğrencileri başta turizm olmak üzere ve diğer kurumlarda bedensel ve ruhen yenilenmeyi topluma aktarmada ve bireylerin yaşantısındaki önemini vurgulamaktadırlar. 

Hızla yayılan favori etkinlikler ve yaşam koçluğu gibi yeni meslek alanlarında ayrıca toplumların başta yerel yönetimler aracılığı ile serbest zaman değerlendirme olanaklarının yönetimi, organizasyonu ve planlayıcısı olarak yetişmelerini amaç edinmektedir. Bu kapsamda öğrencilerimizi turizmin sosyal, ekonomik, sportif, rekreatif ve teknik yönden gelişimine katkı sağlayacak düzeyde rekreasyon yönetimi alanında teorik ve pratik bilgilerle donatılmış, yabancı dil bilen ve analitik düşünme yeteneği olan nitelikli iş görenler,  orta ve üst kademe yönetici adayları olarak yetiştirmek amaçlanmaktadır. 

Rekreasyon Yönetimi mezunu öğrenciler “Rekreasyon yöneticisi” olarak, rekreasyon ve serbest zamanların değerlendirmesine yönelik hizmetler sunan organizasyonlarla, kamu ve özel sektördeki her türlü turizm, sağlık ve hizmet sektörünün kurum ve kuruluşlarında yönetici yada yönlendirici olarak görev alabilmektedirler.

 

Rekreasyon Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Rekreasyon Yönetimi maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Rekreasyon Yönetimi maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Rekreasyon Yönetimi Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Rekreasyon Yönetimi bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Rekreasyon Yönetimi bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Rekreasyon Yönetimi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Rekreasyon Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Aerobik ve Step
 2. Animasyon ve Eğitsel Oyunlar
 3. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 4. Beysbol
 5. Bilardo
 6. Bilgisayar Teknolojileri
 7. Can Kurtarma
 8. Çatışma ve Stres Yönetimi
 9. Girişimcilik
 10. Halk Dansları
 11. Halkla İlişkiler
 12. Hizmet Pazarlaması
 13. İlk Yardım ve Rehabilitasyon
 14. İngilizce
 15. İnsan Anatomisi ve Kinesiyoloji
 16. İnsan Kaynakları Yönetimi
 17. Kitle İletişiminin Toplumsal Boyut ve Etkileri
 18. Masaj
 19. Orienteering
 20. Psikomotor Gelişim
 21. Rekreasyon İşletmeciliği
 22. Rekreasyon ve Tiyatral Etkinlikler
 23. Rekreasyonda Tesis ve Araç Kullanımı
 24. Satranç
 25. Serbest Zaman Ekonomisi
 26. Ses-Konuşma
 27. Sosyal Psikoloji
 28. Spor Fizyolojisi
 29. Türk Dili
 30. Yaşam Boyu Spor

 

Rekreasyon Yönetimi Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Rekreasyon Yönetimi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Rekreasyon Yönetimi bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Rekreasyon Yönetimi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Rekreasyon Yönetimi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Aktif, hareketli olmalı.

2- Bedence sağlam ve güçlü olmalı.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Eğlenmeyi ve eğlendirmesini bilmeli.

5- Ekip çalışmasını sevmeli.

6- Gündemi takip etmeli.

7- İnsanlarla iletişim konusunda iyi olmalı.

8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Psikoloji alanına ilgi duymalı.

11- Sosyal bir kişiliğe sahip olmalı.

 

Rekreasyon Yönetimi Okuyanların  Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Rekreasyon Yönetimi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Rekreasyon Yönetimi nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Rekreasyon Yönetimi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 7
 1. Bu bölümü tercih ederseniz hayatınızın hatasını yaparsınız.

  YanıtlaSil
 2. Bu bölümü bitirdim Akdeniz üniversitesinde. Dönüp baktığımda bir meslek sahibi olmak adına hiçbir şey öğretilmedi hocaların bir kısmı yönetim girişimcilik gibi dersleri verirken bir hocamız ise 30 kişilik sınıflara etkinlik yaptırıyor etkinlikler ise ödev veriliyor sadece bu kadar ne bölüm hakkında düzgün bir bilgi ya da iş öğretme staj vs yoktu sadece Kayıp olan 4 sene.
  Bu bölümden mezun olan arkadaşlarım bazıları kpss ile polis asker vs olmayı hedefliyor bazıları ise otelllerde komilik ya da garsonluk yaparak iş sahibi olmaya çalışıyor. Bölümde ki hocalar yetersiz ve alakasız kafalarına göre ödev verip ders geçiririyorlar. Onun dışında bölümün iş olanağı staj vs yok. Bu bölüm de cidden kendinizi gelistirseniz bile iş bulamayacaksınız bir meslek bölümü değil açılma mantığına ters dersleri var ve uygulama yapılmıyor hocalar çok ters ve kaç kere şikayetler oldu hocalarlarla ilgili yani kısaca meslek öğretilmiyor baştan salma bir bölümdü Akdeniz de okuyan kimse sorsanız aynı şeyleri duyarsınız bu bölümle ilgili...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben gülseren neden öyle diyorsun??

   Sil
  2. canını mı acıttım

   Sil
  3. bende dusunuyorum bu bolumu ama yorumundan sonra bı cekınmedım degıl

   Sil
  4. Muhtemelen aynı siniftayiz senle, sorarım sana hangi aktiviteye katilabildin ya da kendini ispatladin mi, ben kendi adıma bütün milli parkları gezdim, hiking, trekking parkurları a katıldım, scuba diving ile alakalı oldum, ilk önce kendiniz kendinize ispat yapin aynı zamanda dünyanın sayılı iyi otellerinden birinde barcaptain olarak çalışıyorum, çaba sarfetmeyip int cafede ya da olbiada oturarak ünv bitirmeye çalışırsanız hangi bölüm olursa olsun kusura bakmayın gümüş tepsi yok

   Sil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Rekreasyon Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Rekreasyon Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhccGvAN0fcwPhRpOEacpiELZiBshB_gviY_rFdWjfCApevzYh0m_rmPc7UOT3roFOR8ifVSZhvRKRH0YaXW6FoKBhvHL8lOEHmW2NPwo9WJGbp_C5khbU2Js5hAGX131Td6AjW7PifD7ah/s16000/rekreasyon-yonetimi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhccGvAN0fcwPhRpOEacpiELZiBshB_gviY_rFdWjfCApevzYh0m_rmPc7UOT3roFOR8ifVSZhvRKRH0YaXW6FoKBhvHL8lOEHmW2NPwo9WJGbp_C5khbU2Js5hAGX131Td6AjW7PifD7ah/s72-c/rekreasyon-yonetimi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/rekreasyon-yonetimi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/rekreasyon-yonetimi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content