Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığı...

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Nanoteknoloji Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile ham maddeler dahil olmak üzere mühendislik gerektiren metal, seramik ve polimer esaslı malzemelerin üretilmesini konu olan Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde yeni malzeme üretmenin yanı sıra mevcut olanın daha sağlıklı ve güvenli olarak geliştirilmesi de esas alınır. Atomik ve moleküler düzeydeki mühendislik malzemelerinin incelenmesi ve tasarlanması ile bilim ve teknoloji alanında yegâne bölümlerden biri olan Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, gelişmiş ülkelerdeki çeşitli üniversitelerde tercih edilen bölümlerden biridir.

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü; maddenin en küçük yapı taşına inerek bu alanda çalışmalar gerçekleştiren mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Nanoteknoloji Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Nanoteknoloji Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Nanoteknoloji Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Nanoteknoloji Mühendisliği nedir
Nanoteknoloji Mühendisliği

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Nanoteknoloji Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Nanoteknoloji Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Beyaz eşya sanayi (Vestel, Arçelik, Bosch vb.)

2- Cam, seramik ve refrakter sanayi (Paşabahçe, Gürallar, Kütahya Poselen, Şişecam vb.)

3- Danışmanlık

4- Demirdışı metal üretimi sanayi (Alüminyum, bakır vb.)

5- Elektrik-Elektronik malzeme üretimi

6- Enerji sanayi (Termik santraller vb.)

7- Gemi imalat sanayi (Tersaneler)

8- Havacılık ve Savunma sanayi (Aselsan, TAI, TEI, Roketsan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Türk - Silahlı Kuvvetleri vb.) Makine imalat sanayi

9- Kalite kontrol ve gözetim şirketleri

10- Kamuda uzman / uzman yard. Kadroları

11- Laboratuvarlarda test ve tanımlama, cihazların kullanımı

12- Metal şekillendirme ve işleme sanayi (MKE, çok sayıda özel firma)

13- Nanoteknolojinin uygulandığı ilaç, kozmotik, boya vb sektörlerde üretim ve geliştirme alanları

14- Otomotiv ve otomotiv yan sanayi (Fiat, Toyota, Ford, Temsa, Otokar, BMW vb.)

15- Özel sektör Ar-Ge ve ürün geliştirme merkezleri,

16- Polimer sanayi (Ürosan, plastik üretimi yapan sanayiler vb.)

17- Sağlık Sektörü (Biomedikal malzeme üretimi)

18- Üniversiteler ve Araştırma Merkezleri

19- Üretim metalurjisi sanayi (Demir-Çelik Üretimi) (Erdemir, Karabük, İsdemir vb.)

20- Yarı-iletken sanayi (Güneş pili üretim sanayi vb.)

 

Yeni teknolojilerde ihtiyaç duyulan nitelikte ileri malzemelerin tasarlanmasını ve geliştirilmesini amaçlayan disiplinlerarası bir bilim ve mühendislik dalı olmasından dolayı Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendislerinin iş olanakları oldukça geniş bir yelpazeye yayılmaktadır.

Bu durum, var olan tüm sektörlerin yaklaşık %70’inin malzeme veya malzeme ile ilintili olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bölümden mezun olan mühendisler savunma endüstrisinden sağlık sektörüne, uzay, otomotiv, beyaz eşya, kimya, tekstil, plastik, elektronik, ve tüm malzeme üretim sanayisi gibi pek çok sektörde mühendis olarak iş bulma imkanına sahiptir.

Nanoteknolojinin yaygınlaşmasına paralel olarak iş alanlarının çoğalması da beklenen bir olgudur. Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği disiplinlerarası bir bölüm olmasının bir diğer avantajı ise mezunlara yurt içi ve yurt dışında yüksek lisans veya doktora programlarında önemli derecede ihtiyaç olmasıdır.

Bilim adamları ve ekonomistler, gerek sanayide gerekse de akademik yaşantıda sahip olduğu tüm avantajları ile malzeme bilimi ve nanoteknolojinin yeni bir sanayi ve bilgi devrimi olarak 21. yüzyıla damgasını vuracağına inanmaktadırlar.

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Nanoteknoloji Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Nanoteknoloji Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

Nanoteknoloji Mühendisliği mezunları araştırmalar dışında üretim, tasarım, proje maliyet analizi, malzeme tedariki, kalite kontrolü, yöneticilik gibi birçok sorumlulukları bulunmaktadır.

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Nanoteknoloji Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Nanoteknoloji Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Çalışma ortamları zaman zaman büro veya laboratuvar, bazen de üretimin yapıldığı tozlu gürültülü ve rahatsız edici kokulu bir ortamdır. Birinci derecede nesnelerle ilgilidirler. Ancak diğer mühendisler, teknikerler, teknisyenler ve işçilerle iletişim halindedirler.

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Nanoteknoloji Mühendisliği maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Nanoteknoloji Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Nanoteknoloji Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Nanoteknoloji Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Nanoteknoloji Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Programlama
 3. Bilgisayar Teknolojileri
 4. Diferansiyel Denklemler
 5. Doğrusal Cebir
 6. Endüstriyel Malzemeler ve Üretim Süreçleri Laboratuvarı
 7. Endüstriyel Malzemeler ve Üretim Süreçleri
 8. İngilizce
 9. Malzeme Bilimi
 10. Matematik
 11. Nano Bilim ve Mühendislikte Kimyasal Kuramlar
 12. Nanomalzemeler ve Üretim Metotları
 13. Taşınım Mekanizmaları Laboratuvarı
 14. Türk Dili

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Nanoteknoloji Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Nanoteknoloji Mühendisliği bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Nanoteknoloji Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- El-göz koordinasyonu gelişmiş olmalı.

4- Göz kusuru bulunmamalı.

5- İnce ayrıntıları fark etmeli.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sayısal düşünme yetisi yüksek olmalı.

9- Teknolojiye ilgi duymalı.

 

Nanoteknoloji Mühendisliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Nanoteknoloji Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Nanoteknoloji Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Nanoteknoloji Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Nanoteknoloji Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjGI5spjU9sj5BXHgrnS6j9EVp8FcGOJ1Z3TFW6LjnjyxO1KRY7F4eV-2hba4bt2kKC9EXBpADFevtVeLhJ9euJSfxYm2v8drxnV5GspgtMih_4r2LTKGYNG0rMNpLfvaZe_EOr50jKncw4/s16000/nanoteknoloji-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjGI5spjU9sj5BXHgrnS6j9EVp8FcGOJ1Z3TFW6LjnjyxO1KRY7F4eV-2hba4bt2kKC9EXBpADFevtVeLhJ9euJSfxYm2v8drxnV5GspgtMih_4r2LTKGYNG0rMNpLfvaZe_EOr50jKncw4/s72-c/nanoteknoloji-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/nanoteknoloji-muhendisligi-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/nanoteknoloji-muhendisligi-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content