Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığı...

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümü var. Aşağıda sırasıyla Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümü nedir, puan türü nedir, Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Maddenin nanometre boyutlarında (yaklaşık 100 nm altındaki büyüklükler) ortaya çıkan kuantumsal davranışlarını ve özelliklerini inceleyen bilim dalına nanobilim denir.
Nanobilim, maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol edebilme, manipüle etme bilimidir. Nanobilimi kullanarak geliştirilen teknolojiye de nanoteknoloji denir.

Nanobilim ve Nanoteknoloji alanı oldukça geniştir ve genişlemektedir. Günümüzde fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, malzeme bilimi, elektronik gibi alanlarda kullanımının yanında, tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere imkân sağlamaya başlamıştır. Gelişmekte olan bir teknolojidir, gelecekte çok daha fazla alana yayılacağı ortadadır.

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Nedir?

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümü; nanoteknolojinin ilke ve prensiplerini benimsemiş, bilimsel düşünen, çevreyi bir bütün olarak algılayan, iyi düzeyde mantıksal sentez yapabilen, analitik düşünmeye sahip, her türlü iş koşullarına uyum sağlayabilen yenilikçi öğrenciler meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Nanobilim ve Nanoteknoloji için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Nanobilim ve Nanoteknoloji, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Nanobilim ve Nanoteknoloji baraj puanı da 180 puandır.

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji nedir
Nanobilim ve Nanoteknoloji

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Nanobilim ve Nanoteknoloji mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Nanobilim ve Nanoteknoloji mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Çevre ve Enerji Sektörü

2- Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Teknolojisi

3- Malzeme ve İmalat Endüstrisi

4- Tıp ve Sağlık Sektörü

5- Uzay Çalışmaları ve Havacılık Sektörü

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Nanobilim ve Nanoteknoloji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Nanobilim ve Nanoteknoloji mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Nanometre ölçekli yapıların analizini yapar.

2- Nanometre boyutunda yapıların fiziksel özelliklerinin anlaşılması için çeşitli çalışmalar yapar.

3- Nanometre ölçekli yapıların imalatında görev alır.

4- Nano hassasiyetli cihazların geliştirilmesi için önerilerde bulunur ve üretim aşamalarına katılır.

5- Nano ölçekli cihazların geliştirilmesini sağlar.

6- Uygun yöntemler bulunarak nanoskopik ve makroskopik dünya arasındaki bağın kurulmasında etkin olur.

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Nanobilim ve Nanoteknoloji çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Nanobilim ve Nanoteknoloji okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Nanobilim ve Nanoteknoloji maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Nanobilim ve Nanoteknoloji maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Nanobilim ve Nanoteknoloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Programlama
 3. Bilgisayar Teknolojileri
 4. Doğrusal Cebir
 5. Endüstriyel Malzemeler ve Üretim Süreçleri Laboratuvarı
 6. Endüstriyel Malzemeler ve Üretim Süreçleri
 7. Genel Fizik
 8. Genel Matematik
 9. İngilizce
 10. Malzeme Bilimine Giriş
 11. Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümüne Giriş
 12. Nanomalzemeler ve Üretim Metotları
 13. Taşınım Mekanizmaları Laboratuvarı
 14. Türk Dili

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Nanobilim ve Nanoteknoloji KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Nanobilim ve Nanoteknoloji bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Nanobilim ve Nanoteknoloji tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırmacı bir yapıya sahip olmalı.

2- Ayrıntıları fark edebilmeli.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Göz sağlığı yerinde olmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

8- Sayısal düşünme yeteneği yüksek olmalı.

9- Titiz ve düzenli olmalı.

 

Nanobilim ve Nanoteknoloji Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Nanobilim ve Nanoteknoloji yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Nanobilim ve Nanoteknoloji nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Nanobilim ve Nanoteknoloji iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 3
 1. boşuna okumayın arkadaşlar iş falan yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen bölümü okudunmu bende okumak istiyorum ama bölümde iş varmı yokmu diye bilmiyorum bilgisi olan varmı

   Sil
  2. Sen bölümü okuduysan bilgi verebilirmisin

   Sil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları
Nanobilim ve Nanoteknoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhHC_Jopguwxd7ZAf7TeXRKTRdbcGOVTm-XpzT7fimAlVSQmwxqNVJvDJ_wLvcJKgLN8Xv47ahgGxPzpUBq24vBzuUSHoKCwUROWiP9n1msfd5GNvQg33X-9lGCqNtquNqprCKj8R00e2hA/s16000/nanobilim-ve-nanoteknoloji.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhHC_Jopguwxd7ZAf7TeXRKTRdbcGOVTm-XpzT7fimAlVSQmwxqNVJvDJ_wLvcJKgLN8Xv47ahgGxPzpUBq24vBzuUSHoKCwUROWiP9n1msfd5GNvQg33X-9lGCqNtquNqprCKj8R00e2hA/s72-c/nanobilim-ve-nanoteknoloji.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/nanobilim-ve-nanoteknoloji-bolumu-nedir.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/nanobilim-ve-nanoteknoloji-bolumu-nedir.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content