Matematik Öğretmenliği (Lise) Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Lise Matematik Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığ...

Lise Matematik Öğretmenliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Matematik Öğretmenliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Matematik Öğretmenliği bölümü nedir, puan türü nedir, Matematik Öğretmenliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Lise Matematik Öğretmenliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Matematik Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Matematik Öğretmenliği bölümü; liselerde 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerine matematik dersi veren, çağdaş ölçme-değerlendirme yaklaşımlardan haberdar, teknolojik gelişmeler doğrultusunda öğretim faaliyetlerini düzenleyebilen, farklı öğretim yöntem ve stratejilerini öğretim süreçlerinde kullanabilen, alanında yapılan çalışmaları takip edebilen nitelikli öğretmenleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Matematik Öğretmenliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Matematik Öğretmenliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Matematik Öğretmenliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Matematik Öğretmenliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Öğretmenlik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

 (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dahil) İlgili Puan Türünde En düşük 300 bin

Matematik Öğretmenliği nedir
Matematik Öğretmenliği

 

Matematik Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Matematik Öğretmenliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Matematik Öğretmenliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Liseler

2- Özel Liseler

3- Dershaneler

4- Etüt ve Kurs Merkezleri

5- Üniversiteler

 

Matematik Eğitimi Anabilim Dalı mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı ve ona bağlı özel okul ve dershanelerde öğretmenlik; özel etüt merkezlerinde öğretmen olarak çalışabileceği gibi devletin farklı kurumlarında da memurluk yapabilirler ya da üniversitelerde araştırmacı olarak çalışabilirler.

 

Matematik Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Matematik Öğretmenliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Matematik Öğretmenliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bir şubenin rehberlik görevlerini üstlenir.

2- Derslerine hazırlıklı gelir.

3- Eğitim-öğretim yılına ait yıllık planını hazırlar.

4- Eğitsel kol çalışmalarına katılır.

5- İdare tarafından verilen görevleri yerine getirir.

6- Matematik öğretimi için yeni yöntem ve teknikler geliştirir.

7- Öğrencileri ödevlendirir ve ödevleri takip eder.

8- Sınıf defterini kazanımlara uygun olarak doldurur.

 

Matematik Öğretmenliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Matematik Öğretmenliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Matematik Öğretmenliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Lise matematik öğretmenlerinin görev alanı okullar, dolayısıyla kapalı sınıflardır. Sınıflar kimi zaman gürültülü olabilmektedir. Bir ders saati 40 dakikadır. 5-10 dakika teneffüs araları bulunmaktadır. Okulun eğitim şekline göre saatler değişebilmektedir. Kimi matematik öğretmenleri sadece sabah/sadece öğleden sonra çalışırken, tam zamanlı okullarda 8-17 saatleri arasında mesai yapılabilmektedir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Akıllı Tahta

2- Akıllı Telefon

3- Bilgisayar

4- Cetvel ve Pegel takımları

5- Ders Kitapları

6- Tablet

7- Yardımcı Kaynak Kitapla

8- Yıllık ve Günlük Planlar

 

Matematik Öğretmenliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Matematik Öğretmenliği maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Matematik Öğretmenliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Matematik Öğretmenliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Matematik Öğretmenliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Matematik Öğretmenliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Matematik Öğretmenliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Matematik Öğretmenliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Analiz
 2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 3. Ayrık Matematik
 4. Bilgisayar Teknolojileri
 5. Eğitim Psikolojisi
 6. Eğitime Giriş
 7. Fizik
 8. Gruplar Kuramı
 9. İleri Analiz
 10. İngilizce
 11. Mantık
 12. Matematik Öğretim Yöntemleri
 13. Matematiksel Yapılara Giriş
 14. Matris Kuramı
 15. Öğretim İlke ve Yöntemleri
 16. Orta Öğretimde Cebir ve Ön-Analiz Konularının Öğretim
 17. Rehberlik ve Danışmanlığın Temelleri
 18. Sınıf Yönetimi
 19. Termodinamik Dalgalar
 20. Optik ve Modern Fizik
 21. Türevsel Denklemler
 22. Türk Dili

 

Matematik Öğretmenliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Matematik Öğretmenliği 2020 KPSS taban puanlarını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://www.elizan.net/2020/08/ogretmenlik-atama-puanlar-2020.html

 

Matematik Öğretmenliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Matematik Öğretmenliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Empati kurabilmeli.

4- Hoşgörülü olmalı.

5- İdealist olmalı.

6- İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeli.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Sayılarla uğraşmayı sevmeli.

10- Sayısal düşünme becerisi güçlü olmalı.

11- Ses tonunu iyi kullanmalı.

 

Matematik Öğretmenliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Matematik Öğretmenliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Matematik Öğretmenliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Matematik Öğretmenliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Matematik Öğretmenliği (Lise) Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Matematik Öğretmenliği (Lise) Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi1gQK0qmbQP9uf4NPzB4_REVuAEYsuvD9bfiJQ95vn2ZCGd-cWu5cSSmmx2G0I83mIM_IsmrAPF8rDkSluwyRzKfvXXtj8pZ1pYPuZhKUhojzm9sWt7Q7fhkopWIr4Sct5eW0onaYLTzlR/s16000/matematik-ogretmenligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi1gQK0qmbQP9uf4NPzB4_REVuAEYsuvD9bfiJQ95vn2ZCGd-cWu5cSSmmx2G0I83mIM_IsmrAPF8rDkSluwyRzKfvXXtj8pZ1pYPuZhKUhojzm9sWt7Q7fhkopWIr4Sct5eW0onaYLTzlR/s72-c/matematik-ogretmenligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/matematik-ogretmenligi-lise-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/matematik-ogretmenligi-lise-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content