Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

 Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanı...

 Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Nedir?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü; diğer mühendislik dallarının üretimlerinde kullandıkları metal, seramik, cam, ve polimer (plastik) gibi malzemelerin doğadan kazanılan ham maddelerinin kullanım sürecine uygun kalitede saflaştırılması, şekillendirilmesi, korunması ve geliştirilmesi alanında çalışan mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Malzeme Bilimi ve Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği nedir
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Beyaz Eşya Üreticileri

2- Eektronik Cihaz Üretim Şirketleri

3- Plastik Sanayisi

4- Seramik Sanayisi

5- Türkiye Vagon Sanayii AŞ Genel Müdürlüğü

6- Uçak Sanayisi

7- Üniversiteler

 

Bu bölümden mezun olanlar metal sanayisinden, uçak sanayiye, seramik sanayisinden elektronik sanayiye, plastik sanayisinden, otomotiv sanayine, üniversitelerden, araştırma geliştirme kuruluşlarına uzanan geniş yelpazede iş bulma olanaklarına sahiptirler.

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Malzeme Bilimi ve Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Malzeme Bilimi ve Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Doğadan elde edilen ham maddelerin içeriklerinde bulunan gereksiz maddelerin değişik yöntemlerle giderilmesini sağlayarak daha yüksek saflık ve kalitede yeni sentetik/yarı sentetik ham maddelerin üretiminde çalışır.

2- Gerekli reaksiyonları gerçekleştirmek üzere ısı, kimyasal ortam, vakum basınç vb. şartları oluşturarak metal, seramik, cam, polimer (plastik) bazı malzemelerin üretilmesini sağlar.

3- Malzemelerin; kullanılacağı ortam şartlarından zarar görmemesi için gerek malzemede gerekse kullanılacağı ortamda gerekli şartların oluşumunu sağlar.

4- Teknolojinin ihtiyaç duyduğu yeni özellikte malzemeler geliştirmek üzere sürekli araştırmalar yapar.

5- Üretilen bu malzemelerin değişik üretim teknikleri ile farklı şekillerde şekillendirilmesini sağlar.

6- Üretilen ürünlerin standartlarının istenilen kalitede olup olmadıklarını anlamak için test ve analiz işlemlerinin yapılmasını sağlar.

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Malzeme Bilimi ve Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Malzeme bilimi mühendisleri malzeme üreten fabrikalarda görev yaparlar. Çalışma ortamları zaman zaman büro veya laboratuvar, bazen de üretimin yapıldığı tozlu gürültülü ve rahatsız edici kokulu bir ortamdır. Birinci derecede nesnelerle ilgilidirler. Ancak diğer mühendisler, teknikerler, teknisyenler ve işçilerle iletişim halindedirler.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Çekme Makineleri

2- İnce Film Kaplama Üniteleri

3- Kompozit Malzemeler

4- Metal Ergitme Fırınları

5- Mikro Ve Makro Sertlik Ölçme Cihazları

6- Mikroskoplar

7- Presler

8- Seramik, Polimer

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Malzeme Bilimi ve Mühendisliği maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Malzeme Bilimi ve Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bilgisayar Destekli Teknik Resim
 3. Bilgisayar Programlamaya Giriş 
 4. Bilgisayar Teknolojileri
 5. Bilim ve Mühendislik için Analiz
 6. Diferansiyel Denklemler
 7. Ekonominin Prensipleri
 8. Fiziksel Metalurji 
 9. Genel Fizik
 10. Genel Fizik Laboratuvarı
 11. Genel Kimya
 12. Genel Kimya Laboratuvarı
 13. İngilizce
 14. İngilizce Okuma ve Yazma Becerileri
 15. Katı Hâl Fiziğine Giriş
 16. Malzeme Bilimi
 17. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği için Uygulamalı Matematik
 18. Malzeme Bilimi ve Mühendisliğine Giriş
 19. Malzeme Fiziği
 20. Malzeme Kimyası 
 21. Malzeme Laboratuvarı
 22. Malzeme Tasarımı
 23. Malzeme Termodinamiği
 24. Malzemelerin Mekanik Davranışı
 25. Modelleme ve Simülasyona Giriş
 26. Polimer Bilimine Giriş
 27. Tasarım Malzemeleri
 28. Türk Dili

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümüne son beş yılda toplam 17 kontenjan verilmiş ve mezunlar 87 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırmacı bir yapıya sahip olmalı.

2- Cisimler ve şekiller arasında ilişki kurabilmeli.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- El göz koordinasyonu gelişmiş olmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Matematik, fizik, kimya konularına ilgi duymalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Tasarlama, plan yapma ve uygulama gücüne sahip olmalı.

10- Teknolojiye ilgi duymalı ve bu alandaki gelişmeleri takip etmeli.

11- Uzun süre ayakta durabilmeli.

 

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Malzeme Bilimi ve Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1q3b7EvyMAZ62JKHzsAF_fXoK3_kmEvk_E3QA78Qdcuc86-fc2M6u2fIr8z7vAnYXiuQHxfw3hjsxa4t4vS-PR8loGy5P3FhxzT4NTRscN85X4x4xYoMlkBqVPJ7hOJmtWGE7LsU8MlBU/s16000/malzeme-bilimi-ve-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1q3b7EvyMAZ62JKHzsAF_fXoK3_kmEvk_E3QA78Qdcuc86-fc2M6u2fIr8z7vAnYXiuQHxfw3hjsxa4t4vS-PR8loGy5P3FhxzT4NTRscN85X4x4xYoMlkBqVPJ7hOJmtWGE7LsU8MlBU/s72-c/malzeme-bilimi-ve-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/malzeme-bilimi-ve-muhendisligi-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/malzeme-bilimi-ve-muhendisligi-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content