Maliye (4 Yıllık) Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları

Maliye bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde b...

Maliye bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Maliye bölümü var. Aşağıda sırasıyla Maliye bölümü nedir, puan türü nedir, Maliye bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Maliye bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Maliye Bölümü Nedir?

4 Yıllık Maliye bölümü; şirketlerin mali işler ile ilgili tüm işlemlerini takip edecek, şirketlerin vergi, amortisman, günlük bankacılık ya da bordro gibi farklı işlem ve kayıtlarını gerçekleştirecek meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Maliye Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Maliye için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Maliye, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Maliye baraj puanı da 180 puandır.

 

Maliye bölümü nedir
Maliye

Maliye Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Maliye mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Maliye mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Belediyeler ve İl Özel İdareleri

2- Kamu İktisadi Teşebbüsleri

3- Maliye Bakanlığı ve Teşkilatları

4- İlçe Mal Müdürlükleri

5- İl-İlçe Vergi Daireleri

6- Defterdarlıklar (Maliye Müdürlüğü)

7- Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK)

8- Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)

9- Gümrük Bakanlığı

10- Devlet Bankaları ve Özel Bankalar

11- Finans Kuruluşları

12- Muhasebecilik

13- Mali Müşavirlik

Maliye Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, kamu kesimi ve özel sektörde çalışma imkânına sahiptirler. Kamu kesiminde vergi müfettişliği, gelir uzmanlığı, kontrolörlük; Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığında uzmanlık, kamu ve özel bankalarda müfettişlik; özel kesimde ise şirketlerde her kademede personel olarak çalışabilirler. Dilerlerse bir serbest meslek olarak serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleğini icra edebilirler.

 

Maliye Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Maliye mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Maliye mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bordro kayıtlarını tutmak ve arşivlemek.

2- Gelecek ayların giderlerini tespit etmek, giderlerini dağıtmak ve muhasebeleştirmek.

3- İlgilendiği mali işlerin raporu konusunda mali işler sorumlusu ve mali işler müdürüne yardımcı olmak.

4- Talep edilen bankacılık işlemlerini güvenli bir şekilde yapmak.

5- Vergi beyannamelerini düzenlemek ve gönderilmesini sağlamak.

 

Maliye Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Maliye maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Maliye maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Maliye Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Maliye bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Maliye bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Maliye dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Maliye Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Anayasa Hukuku
 2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 3. Avrupa Birliği Ekonomisi
 4. Bilgisayar Teknolojileri
 5. Borçlar Hukuku
 6. Ekonometri
 7. Hazine İşlemleri
 8. Hukukun Temel Kavramları
 9. İktisada Giriş
 10. İngilizce
 11. İşletme Bilimine Giriş
 12. İstatistik
 13. Kalkülüs
 14. Kamu Maliyesi
 15. Makro Iktisat
 16. Medeni Hukuk
 17. Mikro Iktisat
 18. Muhasebe
 19. Para Teorisi ve Politikası
 20. Sosyal Güvenlik Hukuku
 21. Ticaret Hukuku
 22. Türk Dili
 23. Vergi Politikası
 24. Yönetim Hukuku

 

Maliye Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Maliye KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Maliye bölümüne son beş yılda toplam 2144 kontenjan verilmiş ve mezunlar 81 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Maliye Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Maliye tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Analitik ve çözüm odaklı düşünebilmeli.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Disiplinli ve özverili çalışmalı.

4- E-fatura gibi yeni teknolojileri takip etmeli.

5- Ekip çalışmasını sevmeli.

6- İyi seviyede İngilizce bilmeli veya öğrenmeye istekli olmalı.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Microsoft Office programları konusunda bilgili olmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

 

Maliye Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Maliye yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Maliye nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Maliye iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 3
 1. BEN BİR ANNE OLARAK ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM BENİM KIZIM DÖRT YILLIK MALİYE BÖLÜMÜNÜ BİTİRMİŞTİR FAKAT BİR İŞ BULAMAMIŞTIR BEN ŞUNU SORMAK İSTİYORUM BU ÇOCUĞUMUN EMEKLERİ NE OLACAK HİÇ BİR YER TORPİLSİZ ALMIYOR BİZ NE YAPMAMIZ GEREK ACABA İLGİLİ BİLİMLERE SESLENİYORUM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiginiz duruma dusmemek icin okuyacagimiz bolumu iyi secmemiz lazim, okumus olmak icin bolum secersek sonra ortada kaliriz maalesef

   Sil
  2. insanların bölümler için yeterli puanları tutmayabilir ve başka bölüm tercih edebilirler bu durumu aşagılancak bi durum değil şu an zaten hemen hemen her bölüm de işsizlik oranı yüksek ne yazıkki herkes doktor olamıyor

   Sil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Maliye (4 Yıllık) Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
Maliye (4 Yıllık) Bölümü Nedir? İş İmkanları ve Maaşları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiBBjJ0bWPIZcfjyr66Wwb6p5KExm9N8cbpsaKVY06EL6T1LfcYi_wrdEm4wXPDdJcugyNuOPU1K6o28gttosCH53KxHh-Kny4-Dwjhoz00JwngYuZTKJ533wQeClkcsQME56P9pdLWa8IS/s16000/maliye.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiBBjJ0bWPIZcfjyr66Wwb6p5KExm9N8cbpsaKVY06EL6T1LfcYi_wrdEm4wXPDdJcugyNuOPU1K6o28gttosCH53KxHh-Kny4-Dwjhoz00JwngYuZTKJ533wQeClkcsQME56P9pdLWa8IS/s72-c/maliye.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/maliye-4-yllk-bolumu-nedir-is-imkanlar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/maliye-4-yllk-bolumu-nedir-is-imkanlar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content