Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız ...

Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, puan türü nedir, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü; Kürt diline ait temaları, eserleri ve hikayeleri, bu dilin tarihini, Kürt kültürünü ve Kürtçe ile Farsça arasındaki dikkate değer dilsel ve edebi benzerlikleri inceleyen meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Kürt Dili ve Edebiyatı için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Kürt Dili ve Edebiyatı, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Kürt Dili ve Edebiyatı baraj puanı da 180 puandır.

 


Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Araştırma Merkezleri

2- Arşivler

3- Kütüphaneler

4- TRT

5- Yayınevleri

 

Bölümümüzden mezun olan öğrencilerin, resmi gazetede çıkmış karara istinaden Mili Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim kurumlarında Kürtçe öğretmeni olarak atanabilmektedirler. Bununla birlikte, mezun olan öğrencilerimiz Kürt Dili ve Kültürü bölümlerinde yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam edip akademi de de ilerleyebilirler. Yine mezunlarımız mesleki açıdan ülkemizin gereksinimlerine uygun nitelikte, uluslararası ve kültürel yönden donanımlı bireyler olarak bankacılık, uluslararası ilişkiler, yayıncılık, turizm, gazetecilik, devlete ve özel sektöre bağlı medya kuruluşları gibi toplumun farklı sektörlerinde hizmet verebilirler. 

Bölümümüzün Erasmus Öğrenci Hareketliliği programı kapsamında Universitâ degli studi di Napoli “l’Orientale”, Rouen University ve Jagiellonian University ile anlaşmaları mevcuttur. Yine Erasmus+ Staj Hareketliliği kapsamında öğrencilerimiz Erasmus ülkelerinde bulunan herhangi bir üniversiteden yada eğitim kurumundan kabul belgesi almaları durumunda bu üniversite ve kurumlara öğrenci gönderebilmektedir.

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Kürt Dili ve Edebiyatı mezunlarının görevleri şunlardır:

Kürtçeye ve Kürt Edebiyatı üzerine araştırmalar gerçekleştirerek, Kürt diline ve edebiyatına, dolayısıyla kültürüne katkı sağlar ve nesillerin tüm bu gelişmelerden haberdar olmasını sağlarlar.

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Kürt Dili ve Edebiyatı maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Kürt Dili ve Edebiyatı maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Kürt Dili ve Edebiyatı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Anlatıbilim
 2. Arap Dili
 3. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 4. Batı Edebiyatı
 5. Bilgisayar Teknolojileri
 6. Çocuk Edebiyatı
 7. Diksiyon
 8. Doğu Edebiyatı
 9. Edebi Çeviri
 10. Edebi Eleştiri
 11. Fars Dili
 12. İngilizce
 13. İnsan Toplum Medeniyet
 14. Karşılaştırmalı Edebiyat
 15. Klasik Edebiyat Bilgisi
 16. Klasik Kürt Edebiyatı
 17. Kurdo-Arabic
 18. Kürt Basın Tarihi
 19. Kürt Dili (Kırmancki, Zazaki)
 20. Kürt Dili (Sorani)
 21. Kürt Dili Grameri (Kurmanci)
 22. Kürt Dili Tarihi
 23. Kürt Halk Edebiyatı
 24. Kürt Lehçeleri Karşılaştırmalı Grameri
 25. Leksikoloji
 26. Metin Şerhi
 27. Modern Edebiyat Bilgisi
 28. Modern Kürt Edebiyatı
 29. Paleografya
 30. Türk Dili

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Kürt Dili ve Edebiyatı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Kürt Dili ve Edebiyatı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Farklı kültürler tanımaktan hoşlanmalı.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Kürt kültürüne ilgi duymalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Yazın türünden hoşlanmalı.

 

Kürt Dili ve Edebiyatı Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Kürt Dili ve Edebiyatı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Kürt Dili ve Edebiyatı nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Kürt Dili ve Edebiyatı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgtsCjWln_R_baBwnliQimqVuOVyjCO8ELzRhNRg-KW6j1TrEQWOz6_M_0uBaByjlzIupO3vlPwE4K9J-CsTutR9gSVjtlf-ytwUBAcPf2PZXc3_7PfzKTLAtQSdSwip8yDAbCb8kTxjB5u/s0/kurt-dili-ve-edebiyati.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgtsCjWln_R_baBwnliQimqVuOVyjCO8ELzRhNRg-KW6j1TrEQWOz6_M_0uBaByjlzIupO3vlPwE4K9J-CsTutR9gSVjtlf-ytwUBAcPf2PZXc3_7PfzKTLAtQSdSwip8yDAbCb8kTxjB5u/s72-c/kurt-dili-ve-edebiyati.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/kurt-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/kurt-dili-ve-edebiyat-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content