Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile...

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü var. Aşağıda sırasıyla Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü nedir, puan türü nedir, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Nedir?

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümü; taşınır kültür varlıklarının, sanat eserlerinin ve taşınmaz kültür varlıklarının belgelenmesi, bunları tehdit eden mevcut ve muhtemel yıpratıcı etmenleri, bozulmaları teşhis ederek uygun koruma ve onarım yöntemlerinin belirlenmesi ve uygulanması alanlarında görev alacak meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım baraj puanı da 180 puandır.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım nedir
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Arkeoloji Laboratuvarları

2- Arkeolojik Kazı Alanları

3- Belediyeler

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı

5- Müzeler

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü mezunları, müzeler, kütüphaneler ve arşivler, koruma-onarım laboratuvarları, arkeolojik kazılar, mimari koruma ve restorasyon şantiyeleri, koruma ve restorasyonla ilgili mimarlık büroları ile müteahhitlik firmalarında konservatör-restoratör olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca, özel koleksiyoncular tarafından istihdam edilebilecekleri gibi, üniversitelerin ilgili bölümlerinde de çalışma imkânına sahiptirler.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bakımını ve onarımını yaptığı sanat eserlerinin daha sonra çevre etkilerinden zarar görmemesi için gereken koruyucu işlemleri uygular.

2- Buluntuların, koruma yöntemlerine göre, depolanmasını ve sergilenmesini sağlar.

3- Değişen doğa koşulları ve kullanım hataları yüzünden bozulan sanayi eserlerinin (özellikle alçı ve kalem işlemeciliği ile yapılmış olanların) değişim analizlerini yapar ve bunları onarır.

4- Onarılacak ve yenilenecek eserin fiziksel ve kimyasal yapısını, üretim teknolojisini inceler, bozulma nedenlerini araştırır.

5- Toprak altından çıkarılan eserlerin bozulmadan korunması için gereken fiziksel ve kimyasal işlemleri uygular.

6- Yapılan çalışmaların raporlarını yazar.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım mezunları; zaman zaman müze ve laboratuvar gibi kapalı alanlarda zaman zaman da açık havada çalışırlar. Birinci derecede madde ile ilgilidirler. Kullandıkları kimyasal maddelerden dolayı bulundukları ortam kokulu ve tozludur

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Anadolu Arkeolojisi
 2. Arkeolojiye Giriş
 3. Arşiv Malzemeleri ve Bozulma Etkenleri
 4. Arşiv Malzemelerinde Önleyici Koruma
 5. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 6. Bilgisayar Teknolojileri
 7. Cam Koruma ve Onarımı
 8. Cam Yapım Teknolojisi ve Bozulmalar
 9. Duvar Resmi Yapım Bilgisi ve Bozulmaları
 10. El Yazmaları ve Bozulma Etkenleri
 11. El Yazmalarının Korunması ve Onarılması
 12. İn situ Mozaik Koruma ve Onarımı
 13. İngilizce
 14. Koruma İlkeleri ve Yasal Mevzuat
 15. Koruma Kimyası ve Laboratuvar Uygulamaları
 16. Koruma Kimyasına Giriş
 17. Koruma ve Onarım Kavramları
 18. Mesleki Teknik Resim
 19. Metal Bozulmaları ve Arazide Koruma Yöntemleri
 20. Metal Malzeme Bilgisi ve Yapım Teknolojisi
 21. Mozaik Yapım Teknikleri ve Bozulmaları
 22. Müzelerde Sergileme ve Depolama
 23. Önleyici Koruma Yöntemleri
 24. Ören Yerlerinde Koruma Yöntemleri ve Yaklaşımlar
 25. Sanat Tarihi Terminolojisi
 26. Sanat Tarihine Giriş
 27. Seramik Bozulmaları ve Temizleme Yöntemleri
 28. Seramik Koruma ve Onarımı
 29. Seramik Malzeme Bilgisi ve Yapım Teknolojisi
 30. Taş Koruma ve Onarımı
 31. Taş Malzeme Bilgisi ve Bozulmalar
 32. Türk Dili

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım bölümüne son beş yılda toplam 5 kontenjan verilmiş ve mezunlar 69 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Arkeoloji ve sanat tarihine meraklı olmalı.

2- Ayrıntıları algılayabilmeli.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Görme keskinliğine sahip olmalı.

6- Göz ve ellerini eşgüdümle, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmeli.

7- Güzel sanatlara ilgili ve bu alanda yetenekli olmalı.

8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Şekiller arasındaki ilişkileri görebilmeli.

 

Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjXUvS_DCBhfg4ffTFNJaVM5tY80vjwV02RlR1yo3Rj_Za0-EV_9OfsGod065qC7C-YDgsQz7ocFZTFGG27R9jinfRLoNA3kBISGL3RRWobuCy5lV1ZLevc-JD-TdRw2byCEYBdjMckB799/s16000/kultur-varliklarini-koruma-ve-onarim.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjXUvS_DCBhfg4ffTFNJaVM5tY80vjwV02RlR1yo3Rj_Za0-EV_9OfsGod065qC7C-YDgsQz7ocFZTFGG27R9jinfRLoNA3kBISGL3RRWobuCy5lV1ZLevc-JD-TdRw2byCEYBdjMckB799/s72-c/kultur-varliklarini-koruma-ve-onarim.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/kultur-varlklarn-koruma-ve-onarm-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/kultur-varlklarn-koruma-ve-onarm-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content