Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Klasik Arkeoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı d...

Klasik Arkeoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Klasik Arkeoloji bölümü var. Aşağıda sırasıyla Klasik Arkeoloji bölümü nedir, puan türü nedir, Klasik Arkeoloji bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Klasik Arkeoloji bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Klasik Arkeoloji daha çok Antik Dönem diye adlandırılan Yunan ve Roma uygarlıklarını kapsayan bir dönemi içerir. Klasik Arkeoloji bölümünde; Girit’teki Minos Uygarlığı (M.Ö. 2800 – 1050), Kıta Yunanistan'daki Miken Uygarlığı (M.Ö. 1600-1200) ile başta Batı Anadolu olmak üzere Ege Uygarlıklarının Protogeometrik – Geometrik dönem (M.Ö.1050-700), Arkaik dönem (M.Ö.650-480), Klasik dönem (M.Ö.480-330), Hellenistik dönem (M.Ö.330-30) arkeolojisi ve Roma İmparatorluk dönemi (M.Ö.30 – M.S. 395) arkeolojisi üzerine çalışmalar yapmaktadır.

 

Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir?

Klasik Arkeoloji bölümü; Antik Dönem diye adlandırılan Yunan ve Roma uygarlıklarına dair kazılar gerçekleştiren, bu kazı ve yüzey araştırmalarından elde edilen arkeolojik eserleri laboratuvar ve atölyelerde analiz eden, çizen ve değerlendiren arkeologları yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Klasik Arkeoloji Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Klasik Arkeoloji için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Klasik Arkeoloji, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Klasik Arkeoloji baraj puanı da 180 puandır.

 

Klasik Arkeoloji nedir
Klasik Arkeoloji

Klasik Arkeoloji Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Klasik Arkeoloji mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Klasik Arkeoloji mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Üniversiteler

2- Kültür ve Turizm Bakanlığı

3- Müzeler

4- Belediyeler

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı çeşitli kurum ve kuruluşlarda arkeolog, turizm uzmanı ve rehber olarak; valilikler ve belediyelere bağlı kültürel değerleri koruma kurullarında, kazı ve araştırmalar bünyesindeki çeşitli projelerde, ayrıca üniversitelerin arkeoloji bölümlerinde de arkeolog olarak çalışabilmektedirler.

 

Klasik Arkeoloji Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Klasik Arkeoloji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Klasik Arkeoloji mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Arkeolojik kalıntıların korunması veya kaydedilmesi hakkında tavsiyelerde bulunmak.

2- Arkeolojik kazılar gerçekleştirmek.

3- Bulguları diğer arkeolojik verilerle karşılaştırmak.

4- Geçmiş kültürlerin kökeni ve gelişimi ile ilgili teoriler geliştirmek.

5- Kazı ekiplerini yönetmek.

6- Kazıda çıkan eserlerin nasıl görüneceğine dair sanal simülasyonlar oluşturmak.

7- Kazıda elde edilen bulguları temizlemek, tasnif etmek ve kayıt altına almak.

8- Önemli binaların ve anıtların korunmasını sağlamak.

9- Personeli denetlemek ve yönlendirmek.

10- Radyokarbon tarihleme gibi laboratuvar testleri uygulamak.

11- Şehir planlama uygulamalarını kontrol etmek ve olası arkeolojik etkileri belirlemek.

12- Uygun kazı yerlerini bulmak için jeofiziksel araştırmalar yapmak ve hava fotoğrafçılığını kullanmak.

13- Yayınlanmak üzere rapor veya makale kaleme almak.

14- Yazılı ve fotografik elektronik veri tabanları üretmek.

 

Klasik Arkeoloji Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Klasik Arkeoloji çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Klasik Arkeoloji okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Arkeologlar genel anlamda sahada çalışır. Hedef medeniyetin yaşadığı bölgelerde kazılar yaparak ilgili medeniyete ait bilgi ve bulgulara ulaşmaya çalışır. Ancak kimi zaman laboratuvar ortamında çalışır. Aynı zamanda müzelerde görevlendirilebilirler. Kimi zaman güneş altında sıcakta, kimi zaman ise soğukta çalışmak zorunda kalabilirler.

 

Klasik Arkeoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Klasik Arkeoloji maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Klasik Arkeoloji maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Klasik Arkeoloji Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Klasik Arkeoloji bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Klasik Arkeoloji bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Klasik Arkeoloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Klasik Arkeoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Antik Hellen Tarihi
 2. Arkaik Dönem Mimarisi
 3. Arkeoloji Çizim
 4. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 5. Bilgisayar Teknolojileri
 6. Bilgisayar
 7. Birinci Binde Doğu-Batı İlişkileri
 8. Ege Prehistoryası
 9. Geometrik Dönem Sanatı
 10. Girit Arkeolojisi
 11. Hellen ve Roma Numizmatiği
 12. Hellenistik Dönem Mimarisi
 13. Hellenistik Dönem Plastiği
 14. İlkçağ Uygarlıkları Tarihi
 15. İngilizce
 16. Klasik Arkeolojiye Giriş
 17. Kolonizasayon Ticareti
 18. Kültürel Coğrafya
 19. Lidya Arkeolojisi
 20. Mitoloji ve Kültür
 21. Modern Sosyolojik Yaklaşımlar
 22. Müzecilik
 23. Myen Arkeoljoisi
 24. Roma Mimarlığı
 25. Roma Seramiği
 26. Sualtı Arkeolojisi
 27. Türk Dili

 

Klasik Arkeoloji Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Klasik Arkeoloji KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Klasik Arkeoloji bölümüne son beş yılda toplam 7 kontenjan verilmiş ve mezunlar 85 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Klasik Arkeoloji Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Klasik Arkeoloji tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Aktif öğrenme isteğinde bulunmalı.

2- Analitik ve sorgulayıcı bir zihne sahip olmalı.

3- Araç ve gereç kullanımında ustalık sahibi olmalı.

4- Bedence sağlıklı ve güçlü olmalı.

5- Diğer profesyonellerle etkin bir şekilde iletişim kurma becerisi göstermeli.

6- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

7- Ekip çalışmasını sevmeli.

8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Problem çözmek ve karar verebilmek için muhakeme yeteneğini kullanabilmeli.

11- Uzun süren projeleri tamamlayabilecek azme sahibi olmalı.

 

Klasik Arkeoloji Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Klasik Arkeoloji yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Klasik Arkeoloji nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Klasik Arkeoloji iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Klasik Arkeoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgaDK6ETaveOtBeDMiTKjt8K9LZzcBRcZ12TYJ0NOxyCEHW5kPw2uE153UeJhx4UFWrE94ZlSkqscZ9tRVto4mJdm9vGQg8rYQpRbpF3liraAtjTqYS3B0yU-DFT51bjDfLnT3akqD1yT4q/s16000/klasik-arkeoloji.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgaDK6ETaveOtBeDMiTKjt8K9LZzcBRcZ12TYJ0NOxyCEHW5kPw2uE153UeJhx4UFWrE94ZlSkqscZ9tRVto4mJdm9vGQg8rYQpRbpF3liraAtjTqYS3B0yU-DFT51bjDfLnT3akqD1yT4q/s72-c/klasik-arkeoloji.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/klasik-arkeoloji-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/klasik-arkeoloji-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content