Hititoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Hititoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimiz...

Hititoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Hititoloji bölümü var. Aşağıda sırasıyla Hititoloji bölümü nedir, puan türü nedir, Hititoloji bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Hititoloji bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Hititoloji Bölümü Nedir?

Hititoloji bölümü; Hitit uygarlığının orijinal tabletler, mühürler, anıtlar, steller vb. yazılı belgelerini inceleyip; transkripsiyon, çeviri ve değerlendirmeleri gerçekleştiren Hititologları yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Hititoloji Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Hititoloji için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Hititoloji, SÖZ (SÖZEL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Hititoloji baraj puanı da 180 puandır.

 

Hititoloji nedir
Hititoloji

Hititoloji Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Hititoloji mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Hititoloji mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Araştırma Merkezleri

2- Kültür ve Turizm Bakanlığı

3- Müzeler

4- Ören Yerleri

5- Turizm Şirketleri

6- Üniversiteler

 

Hititoloji programını bitirenlere “Hititolog” unvanı verilir.Müzeler, turizm acenteleri vb. kuruluşlarda görev yapabilirler. Müzeler, turizm acentelerinde ve yükseköğretim kurumlarında, orta düzeyde bir gelirle kısıtlı iş bulma olanakları vardır.

Hititoloji Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Hititoloji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Hititoloji mezunlarının görevleri şunlardır:

 

-Araştırma sonuçlarını ilgili ulusal ve uluslar arası bilimsel toplantı ve kongrelerde sunmak yada bilimsel dergilerde veya elektronik formatlarda yayınlamak,

-Araştırma ya da projelerin uygulamaya dönük sonuçlarını ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşmak,

-Bilimsel yöntem oluşturmak, geliştirmek, uygulamak,

-Çeşitli bilimsel yayınlarda hakemlik yapmak, Yurt içi ve yurt dışında konferanslar vermek,

-Ders yılı içerisinde ve bitiminde öğrencilerin bilgi düzeyinin ölçülmesi için ödevler hazırlatmak, sınavlar yapmak, sınav kağıtlarını okuyup değerlendirmek, sonuçlarını idareye bildirmek,

1- Gerektiğinde idari sorumluluk yüklenmek.

2- Hitit dili ve diğer diller arasında karşılaştırmalı dil bilimsel araştırmalar yapmak.

3- Hitit toplumu ve kültürünü hakkında araştırma ve inceleme yapmak.

4- Hitit uygarlığının yazılı belgelerini incelemek.

5- Hitit yazılarını, dillerini ve kültürlerini öğretmek.

6- İlgili birim başkanlığınca düzenlenecek programa göre, belirli günlerde öğrencileri kabul ederek, onlara gerekli konularda yardım etmek, ilgili kanundaki amaç ve ana ilkeler doğrultusunda yol göstermek ve rehberlik etmek.

7- Kamu ve özel sektörde bilimsel danışmanlık yapmak, alanı ile ilgili konularda bilirkişilik yapmak.

8- Kendi alanıyla ilgili çeviriler yapmak, yapılanları incelemek.

9- Konusundaki gelişme ve yenilikleri izleyip araştırmalar yapmak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

10- Lisansüstü öğrencilerine tez konularını vermek ya da tez konularının seçiminde öğrencilere yardımcı olmak ve çalışmalarını izlemek.

11- Transkripsiyon, çeviri ve değerlendirmeler yaparak Anadolu?nun Eskiçağ dönemine ışık tutmak.

12- Yükseköğretim kurumlarında alanı ile ilgili bilimsel araştırma ve projeler üretmek ve yapmak.

13- Yükseköğretim kurumlarında eğitim, öğretim ve uygulama çalışmaları yapmak ve yaptırmak, müfredat programlarını geliştirmek, yenilemek ve uygulamak.

 

Hititoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Hititoloji maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Hititoloji maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Hititoloji Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Hititoloji bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Hititoloji bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Hititoloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Hititoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Bayram Töreni Metinleri
 3. Bilgisayar Teknolojileri
 4. Çeşitli Hititçe Metinler
 5. Dini Metinler
 6. Eski Hitit Devletinin Ana Kaynakları
 7. Eski Hitit Devrine Ait Tarihi Metinler
 8. Hitit Çivi yazısı
 9. Hitit Çivi yazısına Giriş
 10. Hitit Dili Gramerine Giriş
 11. Hitit Dili Gramerinin Ana Hatları
 12. Hitit Kanunları
 13. Hititolojiye Giriş
 14. İmparatorluk Devri Ana Kaynakları
 15. İngilizce
 16. Kolay Tarihi Metinler
 17. Kült ve Tapınak Envanter Metinleri
 18. Mektuplar
 19. Tarihi Metinler
 20. Türk Dili

 

Hititoloji Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Hititoloji KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Hititoloji bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Hititoloji Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Hititoloji tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırmacı ve meraklı olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Eski kültür ve eserlere ilgi duymalı.

5- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Sosyal Bilimler alanlarında başarılı olmalı.

Hititoloji Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Hititoloji yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Hititoloji nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Hititoloji iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Hititoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Hititoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh3bHPcy0k6HYrpH8OrQCeuEql7yTfQyITUNo811TKfIEg8sgokbN8aJWSiEZ3n1R8ZmNRQGLx9FzwXTNRdJXE0WQAkTigTxx3i6yuriDeI1ujMNbARYG6V9ZhDfLkh8PstO5XCD3lz4C_s/s16000/hititoloji.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh3bHPcy0k6HYrpH8OrQCeuEql7yTfQyITUNo811TKfIEg8sgokbN8aJWSiEZ3n1R8ZmNRQGLx9FzwXTNRdJXE0WQAkTigTxx3i6yuriDeI1ujMNbARYG6V9ZhDfLkh8PstO5XCD3lz4C_s/s72-c/hititoloji.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/hititoloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/hititoloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content