Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıt...

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü; havada seyreden her çeşit aracın tasarlanması ve yapım projelerinin hazırlanması, üretilmesi, geliştirilmesi, bakım-onarımı ve işletilmesi konularında çalışan mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Havacılık ve Uzay Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Havacılık ve Uzay Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Havacılık ve Uzay Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği nedir
Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Havacılık ve Uzay Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Havacılık ve Uzay Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Makine Kimya Endüstrisi Kurumu

2- Özel Hava Yolu İşletmeleri

3- T.C. Silahlı Kuvvetleri

4- Türkiye Uzay ve Havacılık Sanayi

5- Türk Hava Yolları

6- Türk Uçak Sanayi Anonim Şirketi

 

Havacılık ve uzay endüstrisinde çalışan kimselerin büyük bir kısmı bilim adamlarından, mühendislerden ve üst düzeyde teknik elemanlardan oluşmaktadır. Ülkemizde uçak sanayii, lisans anlaşmalarıyla montajdan işe başlayarak, belirlenen program paralelinde, araştırma-geliştirmeye de yer vererek imalatta milli katkının artışını öngören bir hedef doğrultusunda gelişmektedir.

Gelişen bu hedef doğrultusunda havacılık/uçak mühendislerine duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Bugün kısıtlı olan iş ve çalışma alanlarının her geçen gün teknolojinin gelişimine bağlı olarak artması beklenmektedir. Çalışma alanları ülke şartlarına paralel olarak genişlemektedir.

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Havacılık ve Uzay Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Havacılık ve Uzay Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Yapımı düşünülen hava taşıtının taslağını, ön projelerini hazırlar.

2- Uçak yapımı için gerekli üretim yöntemleri arasından hangisinin daha ekonomik olacağına karar verir. Bu konuda gerekli modelleri hazırlayarak deneylerini yapar.

3- Üretimin planlanmasını; girdilerin zamanında, istenilen kalite ve niteliklerde üretimini sağlar.

4- Fabrikada ve yer istasyonlarında teknisyenlerin çalışmalarını denetler.

5- Özürlü veya yanlış yapılmış parça veya malzemenin özrünün giderilmesi ve parçanın gerekiyorsa dışlanarak yeniden yapılması için çalışır.

6- Yapım sonrası uçuş tecrübelerini planlar, bunlara bizzat katılarak yapılan hava taşıtının gerçekte işleyişini gözler.

7- Araç kullanan kuruluşlarda işletme ve bakım mühendisliği görevlerini de yürütür.

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Havacılık ve Uzay Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Havacılık ve Uzay Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Meslek elemanları kısmen kapalı yerde, kısmen açık havada çalışır. Çalışma ortamı kirli, yağlı, gürültülü olabilir. Yönetici kademelerinde bulundukları zaman büro ortamında çalışırlar.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Anahtar takımları

2- Bilgisayar

3- Hesap makinesi

4- Ölçüm aletleri

5- Teknik çizimler için gerekli cetveller

6- Teknik malzemeler

7- Test alet ve cihazları

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Havacılık ve Uzay Mühendisliği maaşları 6000-6500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Havacılık ve Uzay Mühendisliği maaşları 5000-8000 lira arasındadır.

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Havacılık ve Uzay Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Akışkanlar Mekaniği
 2. Analitik Dinamik
 3. Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD)/Bilgisayar Destekli Üretim (CAM)
 4. Dinamik
 5. Elektrik Devre Temelleri
 6. Elektromagnetik Alanlara Giriş
 7. Gaz Türbinleri
 8. Güdüm Kontrol ve Seyrüsefer
 9. Hava Uzay Yapıları
 10. Havacılık Elektroniği
 11. Havayolu İşletmeciliği
 12. Hesaplamalı Aerodinamik
 13. İmal Usulleri
 14. Isı Transferi
 15. Kompozit Maddeler
 16. Makine Elemanları Tasarımı
 17. Malzeme Bilimi
 18. Mikroişlemci Sistemleri
 19. Mühendislik Hesaplamaları
 20. Ölçme Teknikleri
 21. Robotiğe Giriş
 22. Robotik Kontrol Sistemleri
 23. Statik
 24. Termodinamik
 25. Uçak Bordo Aletleri
 26. Uçak Hidrolik Sistemleri
 27. Uçak Motor Tasarımı
 28. Uçak Yapıları
 29. Yapı Tasarımı
 30. Yapı Tasarımı

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Havacılık ve Uzay Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Havacılık ve Uzay Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- İnsanlarla iyi ilişki kurabilmeli.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Matematik-fizik konularına ilgi duymalı ve bu alanda başarılı olmalı.

6- Planlı çalışmayı bilmeli.

7- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilmeli.

8- Yaratıcı olmalı; tasarım gücü yüksek olmalı.

 

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Okuyanlar ve Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Havacılık ve Uzay Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Havacılık ve Uzay Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Havacılık ve Uzay Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEid7HSrUsaz3h0sOvye4T7EWl554c0k_n_A0MVn9ylzfpNQL8hwoFsDZvRZ6wIVjbytpTn9Uzjh_yrrewpaIuyTwvzzqjcuaqrCVBgn-wos6n2XflUADDynp9o_APt24N5PD_-5hCx7Ad3Q/s16000/havacilik-ve-uzay-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEid7HSrUsaz3h0sOvye4T7EWl554c0k_n_A0MVn9ylzfpNQL8hwoFsDZvRZ6wIVjbytpTn9Uzjh_yrrewpaIuyTwvzzqjcuaqrCVBgn-wos6n2XflUADDynp9o_APt24N5PD_-5hCx7Ad3Q/s72-c/havacilik-ve-uzay-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/havaclk-ve-uzay-muhendisligi-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/havaclk-ve-uzay-muhendisligi-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content