Elektrik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Elektrik Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız y...

Elektrik Mühendisliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Elektrik Mühendisliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Elektrik Mühendisliği bölümü nedir, puan türü nedir, Elektrik Mühendisliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Elektrik Mühendisliği bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Elektrik Mühendisliği Bölümü Nedir?

Elektrik Mühendisliği bölümü; elektrik enerjisinin, en ekonomik yollarla üretilmesini ve dağıtımını; elektrik donanımlarının, parça ve sistemlerinin yapımını planlayan ve sistemi kurup çalışmasını sağlayan mühendisleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Elektrik Mühendisliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Elektrik Mühendisliği için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Elektrik Mühendisliği, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Elektrik Mühendisliği baraj puanı da 180 puandır.

 

UYARI: Mühendislik Bölümleri İçin Sıralama Barajı Şu Şekilde:

(Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dahil) Sayısal Puan Türünde En düşük 300 binde olunması gerekir.

 

Elektrik Mühendisliği nedir
Elektrik Mühendisliği

Elektrik Mühendisliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Elektrik Mühendisliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Elektrik Mühendisliği mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
2- Belediyeler

3- Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş Gen.Müd.

4- DHMİ Genel Müd.

5- Meteoroloji Genel Müd.
6- Eti Maden İşletmeleri Genel Müd.

7- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
8- Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müd.

9- TÜBİTAK

10- Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müd.

11- Türkiye Elektrik İletim.A.Ş.Gen.Md.

12- Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müd

13- Üniversiteler

 

Son yıllarda giderek artan mühendislik programlarının pek çoğunda iş bulma sorunu gündeme gelmekte iken elektrik mühendisleri bu konuda biraz daha şanslıdırlar. Elektrik enerjisinin kullanım alanının yaygın olması, elektrik mühendislerine duyulan gereksinimi artırmaktadır.

Ancak, üniversitelere göre değişen laboratuvar, araç- gereç, kütüphane ve sosyal tesisler göz önüne alınırsa aradaki eğitim farkı ortaya çıkmaktadır. Bu fark, öğrencilerin kendi özverisi ve olanakları ile eksiklerini giderme dışında belirgin bir biçimde görülmekte, eksiklikler mezuniyet sonrasında da yaşanmaktadır. Aranan tecrübenin yetersizliği ve endüstriye uyum sağlayamama gibi nedenlerle düşük ücretle çalışmak zorunda kalınabilmektedir. Günümüzde birçok meslekte olduğu gibi elektrik mühendislerinin de yabancı dil bilgisine sahip olmaları daha iyi koşullarda iş bulmalarını kolaylaştırmaktadır.

Türkiye' de özellikle 60'lı yıllardan sonra, elektriğin yaygın olarak kullanımı, endüstrimizin ihracata yönelmesi ve daha sonraki yıllarda elektrik enerjisi üretimimizin artması, bu mesleğin istihdam alanını genişletmiştir.

Elektrik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Elektrik Öğretmeni olarak da çalışabilirler.

 

Elektrik Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Elektrik Mühendisliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Elektrik Mühendisliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Elektrik işleri için gerekli iş gücü ve maliyetin hesaplar.

2- Elektriğin, üretildiği noktadan tüketileceği noktalara kadar, dağıtımında kullanılacak direklerin ve kabloların tasarımının ve hesaplarının yapılması ve dağıtımının gerçekleştirilmesi işlerini yapar.

3- Elektrik enerjisi tüketen tesislerin (ev, fabrika, büro, park vb.) projesinin, montajının yapılması ve işletilmesi çalışmaları yapar.

4- Elektrik enerjisi üreten termik, nükleer ve hidroelektrik santrallerin yapımı, çalıştırılması ve bakımını yapar.

5- Elektrik sistemlerinin verimini artırmak için araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütür.

 

Elektrik Mühendisliği Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Elektrik Mühendisliği çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Elektrik Mühendisliği okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Elektrik mühendisleri fabrikalarda, elektrik santrallarında, şantiyelerde, araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında çalışırlar. Genellikle büroda çalışırlarsa da zaman zaman santrallarda gürültülü, şantiyelerde tozlu ortamlarda görev yapmaları gerekir. Elektrik dağıtımı alanında çalışanlar ise görevlerini açık havada yürütmektedirler.

Elektrik mühendisleri çalışırken inşaat, makine, elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisleriyle; tekniker ve teknisyenlerle; topograflarla; ekonomist ve işletmecilerle; teknik ressamlarla; müteahhitlerle işbirliği içindedir.

 

Meslekte Kullanılan Araç Gereçler

 

1- El aletleri (tornavida, pense, yan keski, çekiç vb.)

2- Ölçü aletleri (avometre, voltmetre, vatmetre, toprak meğer vb.)

3-Transformatör, jeneratör ve elektrik motorları

4- Yüksek gerilim eldiveni

5- Yüksek gerilim neonlu ıstaka

 

Elektrik Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Elektrik Mühendisliği maaşları 5500-6000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Elektrik Mühendisliği maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Elektrik Mühendisliği Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Elektrik Mühendisliği bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Elektrik Mühendisliği bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Elektrik Mühendisliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Elektrik Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 2. Aydınlatma Tekniği
 3. Devre ve Sistem Analizi
 4. Diferansiyel Denklemler
 5. Ekonomi
 6. Elektrik Devre Temelleri
 7. Elektrik Enerjisi Dağıtımı
 8. Elektrik Enerjisi Üretimi
 9. Elektrik Makinaları
 10. Elektrik Mühendisliği ve Etik
 11. Elektromagnetik Alanlara Giriş
 12. Elektromekanik Enerji Dönüşümü
 13. Elektroniğe Giriş
 14. Enerji İletim Sistemleri
 15. Fizik 
 16. Genel Kimya
 17. Güç Elektroniği Devreler
 18. Güç Elektroniği Laboratuvarı
 19. İngilizce
 20. Malzeme Bilimi
 21. Matematik
 22. Mühendislikte Çizim ve Tasarım
 23. Otomatik Kontrol Sistemleri
 24. Sayısal Devreler
 25. Türk Dili
 26. Yüksek Gerilim Laboratuvarı
 27. Yüksek Gerilim Tekniği

 

Elektrik Mühendisliği Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Elektrik Mühendisliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Elektrik Mühendisliği bölümüne son beş yılda toplam 1184 kontenjan verilmiş ve mezunlar 88 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Elektrik Mühendisliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Elektrik Mühendisliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Başkalarını yönetebilmeli, lider ruhlu olmalı.

2- Bir işi planlamadan önce derinliğine araştırma alışkanlığına sahip olmalı.

3- Birçok ayrıntıyı aynı anda algılama ve çabuk tepkide bulunma gücüne sahip olmalı.

4- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

5- Düzenli ve sistemli çalışma alışkanlığına sahip olmalı.

6- Ekip çalışmasını sevmeli.

7- Fen alanında özellikle elektrikle ilgili kavramlarla akıl yürütebilme gücüne sahip olmalı.

8- Fizik konularına içten bir ilgi duymalı.

9- İleriyi görebilmeli.

10- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

11- Planlı çalışmayı bilmeli.

12- Sorumluluk bilinci olmalı.

13- Üst düzeyde sayısal yeteneğe sahip olmalı.

 

Elektrik Mühendisliği Okuyanlar ve Elektrik Mühendisliği Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Elektrik Mühendisliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Elektrik Mühendisliği nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Elektrik Mühendisliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Elektrik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Elektrik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEirtbf_ggWpSB7g421dS1FZ15tXriGGIjyq-__aAMFOcsna-3MliWU4XgdS-3TuBA9ucJMiwWtamjZ-5f2g_updICAP_rrlTEBAtvXRP_n5KWkHlakzSaYx1K2pzk15QDpFsrnVAXXVU9M8/s16000/elektrik-muhendisligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEirtbf_ggWpSB7g421dS1FZ15tXriGGIjyq-__aAMFOcsna-3MliWU4XgdS-3TuBA9ucJMiwWtamjZ-5f2g_updICAP_rrlTEBAtvXRP_n5KWkHlakzSaYx1K2pzk15QDpFsrnVAXXVU9M8/s72-c/elektrik-muhendisligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/elektrik-muhendisligi-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/elektrik-muhendisligi-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content