Ebelik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Ebelik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde b...

Ebelik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Ebelik bölümü var. Aşağıda sırasıyla Ebelik bölümü nedir, puan türü nedir, Ebelik bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Ebelik bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Ebelik Bölümü Nedir?

Ebelik bölümü; doğum sırasında hekime yardımcı olan, hekim olmayan yerlerde doğum yaptıran, ana ve çocuk sağlığının korunması için yürütülen hizmetlerde diğer sağlık personeli ile işbirliği içinde görev alan ebeleri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Ebelik Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Ebelik için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Ebelik, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Ebelik baraj puanı da 180 puandır.

 

Ebelik maaşları
Ebelik

Ebelik Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Ebelik mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Ebelik mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Devlet Hastaneleri

2- Özel Hastaneler

3- Üniversite Hastaneleri

4- Kadın ve doğum Hastaneleri

5- Toplum sağlığı merkezleri

6- Jinekoloj merkezleri

7- Aile sağlığı merkezleri

8- Aile planlaması merkezleri

9- Kısırlık servisleri

10- Yeni doğan servisleri

 

Ebeler Sağlık Bakanlığına, Sosyal Sigortalar Kurumu ve üniversitelere bağlı ve özel hastanelerde, doğumevlerinde, çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, doğum klinikleri ve dispanserlerde iş bulabilirler. Çalışma koşulları genelde ağır olmasına karşın, ülkenin her yerinde çalışma olanağının da olması bakımından işsizlik sorunu çok azdır. İşsizlik kişilerin çalışma yer ve ortamını beğenmemesinden kaynaklanmaktadır.Sağlık hizmetlerinde sosyalleştirme çalışmalarının yaygınlaşması ile bu alanda da iş alanları oldukça genişlemiştir.

 

Ebelik Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Ebelik mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Ebelik mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Aile planlaması, ana-çocuk sağlığı konularında kadınları eğitir.

2- Bazı kadın hastalıklarının tedavisinde hekimle işbirliği içinde tedaviyi uygular.

3- Hekim olmayan yerlerde doğum yaptırır, hastanelerde hekime doğum sırasında yardımcı olur.

4- Normal dışı acil doğum vakalarının hastanelere gönderilmesine çalışır.

5- Özel bakım gerektiren, prematüre, postmatüre, düşük doğum ağırlıklı veya hasta bebekler dahil olmak üzere; yeni doğan bebek gözlemini ve bakımını yapar.

6- Sağlık kuruluşlarında altı yaşına kadar çocukların aşılarını yapar.

7- Sağlık kuruluşlarında veya evlerde kadınların hamilelik süresince sağlık kontrollerini yapar, gerekli tavsiyelerde bulunur.

8- Yeni doğum yapan annenin bakımını yapar.

 

Ebelik Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Ebelik çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Ebelik okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Ebeler, resmi veya özel hastanelerde, dispanser ve sağlık ocaklarında ana çocuk sağlığı aile planlama merkezlerinde görev alabilirler. Çalışma ortamı genellikle temiz ve kapalıdır. Ebeler çalışırken hamile kadınlarla, bebeklerle, 0-6 yaş grubu çocuklarla, doktorlarla, uzman hekimlerle ve diğer sağlık personeliyle iletişim halindedir. Köylerde çalışan ebeler hizmet verirken sık sık seyahat etmek durumundadırlar. Görev yaptığı sağlık kuruluşlarında belirlenen takvime göre nöbete kalmak veya vardiyalı çalışmak durumundadır.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 1. Bebek küveti
 2. Çocuk kalp sesi dinleme aleti
 3. Derece
 4. Dinleme aleti
 5. Eğitim araç ve gereçleri
 6. El fırçası
 7. El kantarı
 8. Eldiven
 9. Enjektör ve iğneler
 10. Gebelik izlem çizelgeleri
 11. Havlu
 12. İpek iplik
 13. Lavman cihazı
 14. Makas
 15. Maske
 16. Muşamba ve önlük
 17. Pamuk
 18. Sabun
 19. Steril gazlı bez
 20. Tansiyon aleti
 21. Tentürdiyot
 22. Tülbent

 

Ebelik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Ebelik maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Ebelik maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Ebelik Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Ebelik bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Ebelik bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Ebelik dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Ebelik Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Anatomi
 2. Araştırma Yöntemleri
 3. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 4. Biyoistatistik
 5. Biyokimya
 6. Cerrahi Hastalıklar
 7. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
 8. Doğurganlığın Düzenlenmesi
 9. Ebeliğe Giriş
 10. Ebelikte Temel İlke ve Uygulamalar
 11. Farmakoloji
 12. Fizyoloji
 13. Genel Beslenme
 14. Genetik
 15. Histoloji-Embriyoloji
 16. İç Hastalıkları
 17. İngilizce 
 18. Kadın Sağlığı ve Hastalıkları
 19. Mikrobiyoloji
 20. Normal Doğum ve Doğum Sonu Dönem
 21. Normal Gebelik
 22. Patoloji
 23. Riskli Doğum ve Doğum Sonu Dönem
 24. Riskli Gebelikler
 25. Ruh Sağlığı
 26. Sağlık Bilgi Teknolojileri
 27. Türk Dili
 28. Yenidoğan Bakımı

 

Ebelik Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Ebelik KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Ebelik bölümüne son beş yılda toplam 13600 kontenjan verilmiş ve mezunlar 58 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Ebelik Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Ebelik tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bedence sağlıklı, dayanıklı olmalı.

2- Biyolojiye ilgi duymalı ve bu alanda başarılı olmalı.

3- Çabuk ve doğru karar verebilmeli.

4- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

5- Ekip çalışmasını sevmeli.

6- İnsanlara yardım etmekten hoşlanmalı.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Şefkatli, sevecen olmalı.

10- Soğukkanlı olmalı.

11- Sorumluluk duygusu yüksek olmalı.

12- Tedbirli, tertipli olmalı.

13- Temiz, titiz olmalı.

14- Üst düzeyde genel yeteneğe sahip olmalı.

 

Ebelik Okuyanlar ve Ebelik Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Ebelik yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Ebelik nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Ebelik iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Ebelik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Ebelik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEix9oH2oAApIYSzocmPUIv-lZLrU8I7TesdlTkO8WCiuV24cJnSHOMVl0uvOZW5QjcsJzbp1NqcAOOu4meOiTnTknN4lvRljEpndCD6cQKm1_PWD2L4g8tiiUqsJ8ylIdg70k9Npc_UtSbc/s16000/ebelik.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEix9oH2oAApIYSzocmPUIv-lZLrU8I7TesdlTkO8WCiuV24cJnSHOMVl0uvOZW5QjcsJzbp1NqcAOOu4meOiTnTknN4lvRljEpndCD6cQKm1_PWD2L4g8tiiUqsJ8ylIdg70k9Npc_UtSbc/s72-c/ebelik.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/ebelik-bolumu-nedir-ne-is-yapar-maaslar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/ebelik-bolumu-nedir-ne-is-yapar-maaslar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content