Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile ...

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümü var. Aşağıda sırasıyla Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümü nedir, puan türü nedir, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Nedir?

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümü; canlı sistemlerden veya canlı sistemleri model alarak yeni sentetik ürünler geliştiren, biyolojik malzemelerin yapı, işlev ve etkileşimlerini inceleyen, gen yapılarının karşılaştırmalı çalışmaları, protein yapılarını inceleyen, biyoloji, bilgisayar bilimleri ve bilgi teknolojilerini bir araya getiren biyoinformatiği kullanarak günümüzde çevre, gıda, tarım, malzeme ve sağlık gibi alanlardaki problemlere çözümler araştıran nitelikli meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji baraj puanı da 180 puandır.

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji nedir
Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Hastaneler

2- Sağlık Koruma Enstitüleri

3- Islah Merkezleri

4- İlaç Endüstrisi

5- Laboratuvarlar

 

Mezunlar; yurt içi ve yurt dışında yüksek lisans yapabilir, araştırmacı ve/veya akademisyen olarak üniversiteler ile araştırma merkezleri gibi tüzel ve özel kuruluşlarda çalışabilir. İlaç ve gıda gibi biyoteknolojiye dayalı üretim ve çalışma yapan sektörlerde araştırma-geliştirme ve kalite kontrol laboratuvarlarında, araştırmacı ve/veya yönetici olarak sağlık, tarım, hayvancılık ve çevre kuruluşlarının araştırma-geliştirme ve uygulama bölümlerinde, genetik hastalıkların tanı ve tedavi merkezleri, tüp bebek merkezleri gibi tıp fakülteleri ve sağlık sektöründe araştırmacı ve/veya yönetici olarak çalışabilirler. 

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Bilimsel araştırma tasarlamak, verileri analiz etmek ve prosedürler geliştirmek, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

2- Canlıların moleküler yapıları hakkındaki bilgisini ve nanoteknolojiyi kullanarak biyolojik bilimler, malzeme bilimi, tıp ve savunma sanayi gibi stratejik sektörlere nitelikli ürünleri geliştirir.

3- İleri Düzeyde uzmanlaşan biyoteknologlar, uygulamalı ve deneysel çalışmalardan elde edilen verileri kaydederek raporlar hazırlar.

4- İşletmenin ihtiyaçlarına göre belirlenmiş sentetik yöntemler ve teknikler kullanarak çeşitli laboratuvar işlemlerini yapar.

5- Mikrobiyoloji, moleküler biyoloji ve hücre biyolojisine dayalı laboratuvar çalışmalarını yapar.

6- Santrifüjler, spektrofotometreler ve kromatografik analizler gibi deneyleri yapar ve izlemek için gerekli alet ve laboratuvar ekipmanlarını kullanır.

7- Tarım, gıda imalatı, sağlık ve ilaç gibi farklı endüstrilerde ürün geliştirme ve üretim aşamalarında görev alır.

8- Yüksek verimli mahsuller, hastalıklara dirençli çiftlik hayvanları, gen terapisi tedavileri, ilaçlar ve biyoyakıtlar gibi ürünlerin geliştirilmesi çalışmalarını gerçekleştirir.

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Laboratuvar ortamında çalışırlar. Çalışma ortamı kapalı olup, kimyasal maddelerin yaymış olduğu koku vardır. Birinci derecede verilerle uğraşır. Araştırma yaptığı konuya göre laboratuvarda gece geç saatlere kadar çalışma yapılması da söz konusudur.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayar

2- Kimyasal maddeler

3- Laboratuvar aletleri

4- Laboratuvar araç ve gereçleri

5- Mikroskop

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Bitki Biyoteknolojisi
 2. Biyofizik
 3. Biyoinformatik ve Nanoteknoloji
 4. Biyokimya
 5. Biyoloji
 6. Kimya
 7. Biyomalzeme
 8. Çevre Biyoteknolojisi
 9. Fizik
 10. Fizyoloji
 11. Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar ve Biyogüvenlik
 12. Genetik Mühendisliği
 13. Genetik
 14. Hayvan Biyoteknolojisi
 15. Hayvan Embriyolojisi
 16. Hücre Biyolojisi
 17. İstatistik ve Biyoloji Uygulamaları
 18. Matematik
 19. Medikal Biyoteknoloji
 20. Mikrobiyal Biyoteknoloji
 21. Mikrobiyoloji
 22. Moleküler Biyoloji
 23. Moleküler Mikrobiyoloji
 24. Organik Kimya
 25. Tıbbi Parazitoloji

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Bilimsel meraka sahip, araştırmacı bir kişiliğe sahip olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Fen bilimlerine, özellikle biyolojiye karşı ilgi duymalı. ve

5- Fizik, kimya ve matematik derslerinde başarılı olmalı.

6- Görme duyusu ve belleği güçlü olmalı.

7- İnce ayrıntıları görebilmeli.

8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

9- Olaylar arasında neden-sonuç ilişkilerini kurabilmeli.

10- Planlı çalışmayı bilmeli.

 

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Okuyanlar ve Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları
Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj5zAGCXNWLMIBLtTdM6Hijkvm4p80WPZPVcl2_G14-e4tUllkxv137-uzrseF2Je2UIM6uj0AUemLTatG1LGMcSCjaRgc0vXTmc0xWAbPjQ6CGKbPAoU7LY25MXCpT3ww8kXszhYN88m9x/s16000/biyoteknoloji-ve-molekuler-biyoloji.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj5zAGCXNWLMIBLtTdM6Hijkvm4p80WPZPVcl2_G14-e4tUllkxv137-uzrseF2Je2UIM6uj0AUemLTatG1LGMcSCjaRgc0vXTmc0xWAbPjQ6CGKbPAoU7LY25MXCpT3ww8kXszhYN88m9x/s72-c/biyoteknoloji-ve-molekuler-biyoloji.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/biyoteknoloji-ve-molekuler-biyoloji.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/biyoteknoloji-ve-molekuler-biyoloji.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content