Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Biyoenformatik ve Genetik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığım...

Biyoenformatik ve Genetik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Biyoenformatik ve Genetik bölümü var. Aşağıda sırasıyla Biyoenformatik ve Genetik bölümü nedir, puan türü nedir, Biyoenformatik ve Genetik bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Biyoenformatik ve Genetik bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Biyoinformatiğin en temel hedefi, genetik kodumuzun yazılı olduğu DNA’daki nükleotid diziliminden yola çıkarak hastalıklara sebep olan mekinazmayı anlamaya çalışmak ve bu doğrultuda tedavi yöntemlerinin gelişimine katkı sağlamaktır. Bunun için biyolojinin yanı sıra istatistik, matematik, fizik, kimya ve biyokimya gibi çok farklı bilim dallarından faydalanır. Bilgisayar ortamında gerçekleşen bir bilim dalı olduğu için en son teknolojiyi kullanır, ve bu ortamda uygulanacak ileri düzey istatistiksel yöntemler geliştirir. Kısaca, biyoinformatik, biyolojik sistemlerin işleyişini moleküler düzeyde açıklamak için, istatistiksel yöntemlerin bilişim teknolojileri yardımıyla geliştirildiği ve uygulandığı bir bilim dalıdır.

 

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Nedir?

Biyoinformatik ve Genetik bölümü; canlıların oluşumunu programlayan genetik şifrelerin çözülmesi, çözülen şifrelerin tıp, biyoteknoloji gibi pek çok alanda iyileştirme amaçlı kullanılması, depolanması ve anlamlandırılması için istatistiksel yöntemler geliştiren ve kullanan, aynı zamanda laboratuvar ortamında organizmanın işleyişini anlamaya yönelik deneysel çalışmalar yaparak hastalıklara neden olan mekanizmayı aydınlatan ve hastalıkların önceden teşhisine olanak sağlayan uzmanları yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Biyoenformatik ve Genetik için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Biyoenformatik ve Genetik, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Biyoenformatik ve Genetik baraj puanı da 180 puandır.

 

Biyoenformatik ve Genetik nedir
Biyoenformatik ve Genetik

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Biyoenformatik ve Genetik mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Biyoenformatik ve Genetik mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Adli Tıp

2- Biyoteknoloji Firmaları

3- Enerji Sektörü

4- Genetik Araştırma Merkezleri

5- İlaç Şirketlerinin Ar-Ge Bölümleri

6- Sigorta Şirketleri

7- Tarım ve Gıda Endüstrisi

8- Tıp Fakülteleri

9- Üniversiteler

 

Biyoenformatik ve genetik mezunları ülkemizde, kamu ve özel sektörde (ilaç, biyomedikal, biyoteknoloji, tarım ve gıda sektörleri araştırma­ geliştirme birimleri, çevre koruma, kalite kontrol birimleri) gibi araştırma enstitülerinde araştırıcı ya da yönetim kademelerinde, tıp alanında (hastanelerde araştırma laboratuvarları, tüp bebek üniteleri gibi) genetik uzmanı olarak görev yapabileceklerdir. Mezunlar için diğer bir seçenek akademik kariyer olup, bu doğrultuda lisansüstü eğitimlerini, gerek yurt dışı ve gerekse yurt içi üniversitelerde rahatlıkla sürdürebileceklerdir.

 

Biyoenformatik ve Genetik Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Biyoenformatik ve Genetik mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Biyoenformatik ve Genetik mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Biyoinformatik ve genetik alanındaki gelişmeleri takip etmek.

2- Bu alandaki bilgi birikimini gelişmiş bilgisayarlar/çalışma istasyonu ortamında depolamak, düzenlemek, sınıflandırmak ve analiz etmek.

3- Çeşitli biyolojik yöntemler kullanarak canlılarla ilgili genetik analizler yapmak.

4- Deneysel çalışmalar sonucu elde edilen verilerin geçerliliğini test etmek.

5- Elde edilen bulguları ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda, poster ve sözlü sunumlar ile bilimsel camia ile paylaşır ve fikir alışverişinde bulunmak.

6- Elde ettiği bilgi birikimini ve amaca uygun yazılımları kullanarak moleküler etkileşimlere dair bir takım hesaplar yapmak.

7- Her bir projenin bitiminde uzman, hakemli dergilerde bir makale yayınlamak.

8- Moleküler hücre biyolojisi, gen ve protein mühendisliğinde uygulanan temel teknolojileri kullanmak.

9- Ülkedeki biyolojik çeşitliliğin korunması ve biyoteknolojik olarak değerlendirilmesini sağlamak.

10- Yaşam bilimlerindeki bilgi bankalarını kullanmak.

 

Biyoenformatik ve Genetik Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Biyoenformatik ve Genetik çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Biyoenformatik ve Genetik okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Biyoinformatik ve Genetik uzmanı genellikle laboratuvar ortamında çalışır. Çalıştığı alan her zaman tmiz ve düzenli olmalıdır. Çeşitli araştırmalar yapabilmek için kimi zaman saha çalışması da yapabilir.

 

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Biyoenformatik ve Genetik maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Biyoenformatik ve Genetik maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Biyoenformatik ve Genetik Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Biyoenformatik ve Genetik bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Biyoenformatik ve Genetik bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Biyoenformatik ve Genetik dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Analiz 
 2. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 3. Bilgisayar Destekli İlaç Tasarımı
 4. Biyoinformatik 
 5. Biyokimya 
 6. Biyoloji
 7. Biyolojiye Giriş
 8. DNA ve Biyoteknoloji
 9. Fizik 
 10. Fizik Laboratuvarı
 11. Genetikte Etik Sorunlar
 12. Genetikte Son Gelişmeler
 13. Hücre Biyolojisi ve Genetik
 14. Hücre ve Doku Mühendisliği
 15. İlaç Tasarım ve İlaç Etkileşimin Organik Kimyası
 16. İngilizce 
 17. Kimya 
 18. Moleküler Biyofizik
 19. Moleküler Modelleme ve Simülasyon
 20. Numerik Metodlar ve Optimizasyon Teknikleri
 21. Organik Kimya
 22. Programlama Dilleri
 23. Türk Dili

 

Biyoenformatik ve Genetik Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Biyoenformatik ve Genetik KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Biyoenformatik ve Genetik bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Biyoenformatik ve Genetik Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Biyoenformatik ve Genetik tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Araştırmaktan ve incelemekten zevk almalı.

2- Ayrıntıları görebilmeli.

3- Biyoloji alanına ilgi duymalı ve bu alanda başarılı olmalı.

4- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

5- Ekip çalışmasını sevmeli.

6- Göz sağlığı yerinde olmalı.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Meraklı olmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

 

Biyoenformatik ve Genetik Okuyanlar ve Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Biyoenformatik ve Genetik yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Biyoenformatik ve Genetik nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Biyoenformatik ve Genetik iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Biyoenformatik ve Genetik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh598tXaAJhmwzobXV1Yt24FZodaJVBLngRkMu3rAmENaWHcKaCOpLnxqrlfqLwgLZwHuA-ZRsPa-UhDApDu_Od2HoDtuIZLd7EhuUjGH1WnQXDhtxXD-V5iihtBinuy-jcd64rhN7twUWF/s16000/biyoenformatik-ve-genetik.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh598tXaAJhmwzobXV1Yt24FZodaJVBLngRkMu3rAmENaWHcKaCOpLnxqrlfqLwgLZwHuA-ZRsPa-UhDApDu_Od2HoDtuIZLd7EhuUjGH1WnQXDhtxXD-V5iihtBinuy-jcd64rhN7twUWF/s72-c/biyoenformatik-ve-genetik.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/biyoenformatik-ve-genetik-bolumu-nedir.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/biyoenformatik-ve-genetik-bolumu-nedir.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content