Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız...

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü nedir, puan türü nedir, Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Bilgi ve Belge Yönetimi bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir?

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü; resmi ve özel kurum ve kuruluşların faaliyetleri ile ilgili belgeleri sınıflandıran, koruyan ve yararlanmak isteyenlerin hizmetine sunan meslek mensuplarını yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Bilgi ve Belge Yönetimi için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Bilgi ve Belge Yönetimi, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Bilgi ve Belge Yönetimi baraj puanı da 180 puandır.

 

Bilgi ve Belge Yönetimi nedir
Bilgi ve Belge Yönetimi

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Araştırma Merkezleri

2- Belediyeler

3- Dokümantasyon Merkezleri

4- Endüstriyel Ve Ticari İşletmeler

5- Kamu Kuruluşları

6- Kültür ve Turizm Bakanlığı

7- Kütüphane

8- Medya Kuruluşları

9- Üniversiteler

 

**Arşiv Genel Müdürlüğü, askeri arşivler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında, özel kuruluşların arşiv bölümlerinde görev alabilirler. Günümüzde kurum ve kuruluşların ürettikleri belgelerin hızla artışı arşivcilere duyulan gereksinimi de artırmaktadır.

**Kamu sektöründe çalışan Bilgi ve Belge Yöneticileri görev yaptıkları birimde yönetici olabilirler. Arşivlerin bilgisayara yüklenerek bir arada toplanması, böylece levha, sayfa, cilt vb. gibi arşiv çalışmalarının yıpranma, yoklama ve kaybolmasının önlenmesi ve arşivlerin korunması amacı ile bilgisayar arşivciliğinin yaygın hale gelmesi beklenmektedir.

**Ayrıca uluslararası bilgisayar ağı kurularak ülke arşivlerinin her ülke tarafından araştırılması ve izleme imkanı sağlayacak bir bilgisayar sisteminin oluşturulmasına çalışılmaktadır. Bu alanda bilgisayar bilen elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Bilgi ve Belge Yönetimi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Arşive gelen belgeleri (kurumlar arası veya uluslararası anlaşmalar, genelgeler, kanun ve yönetmelikler, tapu kayıtları vb.) tarih, konu ve ilgili olduğu kuruluşlara göre sınıflandırır.

2- Belgelerin bozulmadan korunması için gereken önlemleri alır, bozulanların onarılmasını sağlar.

3- Osmanlıca ya da yabancı dilde yazılmış belgeleri Türkçe'ye çevirerek veya çevrilmesini sağlayarak kullanıma hazır hale getirir.

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Bilgi ve Belge Yönetimi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Bilgi ve Belge Yönetimi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Bilgi ve Belge Yöneticileri; belgelerin saklandığı, kapalı ve loş, bazan tozlu olabilen mekanlarda ve büroda, çoğunlukla yalnız çalışırlar. Görevlerini sürekli okuyarak yürütürler.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Belge onarım aletleri

2- Bilgisayar

3- Cilt

4- Fotokopi makinesi

5- Mikro film

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Bilgi ve Belge Yönetimi maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Bilgi ve Belge Yönetimi maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Bilgi ve Belge Yönetimi bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Bilgi ve Belge Yönetimi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Araştırma Kütüphaneleri
 2. Arşiv Yönetimi
 3. Arşivciliğe Giriş
 4. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 5. Belge Yönetimi
 6. Bilgi Ağları ve İnternet
 7. Bilgi Erişim İlkeleri
 8. Bilgi Felsefesi
 9. Bilgi Kaynakları ve Hizmetleri
 10. Bilgi Merkezleri
 11. Bilgi Merkezleri ve Otomasyon
 12. Bilgi Sosyolojisi
 13. Bilgi Toplumu
 14. Bilgi ve Belge Yönetimine Giriş
 15. Bilginin Organizasyonu
 16. Bilgisayar Teknolojileri
 17. Dosyalama Teknikleri
 18. Elektronik Belge Yönetimi
 19. Genel İstatistik
 20. Halk ve Çocuk Kütüphaneleri
 21. İletişim ve Toplum
 22. İngilizce
 23. Osmanlı Kurumları
 24. Osmanlı Paleografyası-Gramer
 25. Osmanlı Paleografyasına Giriş
 26. Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri
 27. Türk Dili
 28. Veri Tabanları ve Çevrimiçi Tarama
 29. Yazışma Yönetimi
 30. Yazma ve Nadir Eserler

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Bilgi ve Belge Yönetimi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Bilgi ve Belge Yönetimi bölümüne son beş yılda toplam 297 kontenjan verilmiş ve mezunlar 81 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Bilgi ve Belge Yönetimi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Kapalı yerlerde, tek başına çalışmaktan rahatsız olmamalı.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Planlı çalışmayı bilmeli.

6- Sistemli ve düzenli çalışabilmeli.

7- Sosyal bilimlere, özellikle tarihe ilgili ve bu alanda başarılı olmalı.

8- Üst düzeyde sözel düşünme yeteneğine sahip olmalı.

 

Bilgi ve Belge Yönetimi Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Bilgi ve Belge Yönetimi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Bilgi ve Belge Yönetimi nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Bilgi ve Belge Yönetimi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEigFt2my7GKVKbWvvBuWyducSRONzW2W5qly9CEVBJNQXvpCehCbD4QNjfDrDWqPM4QLayZ8VSuha179wEAGLJebZnjsxP7gOddTpu-Ck4KNA6-Qwbh_eqkl-4wTXzaMEr3lRpaX4L3fjU_/s16000/bilgi-ve-belge-yonetimi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEigFt2my7GKVKbWvvBuWyducSRONzW2W5qly9CEVBJNQXvpCehCbD4QNjfDrDWqPM4QLayZ8VSuha179wEAGLJebZnjsxP7gOddTpu-Ck4KNA6-Qwbh_eqkl-4wTXzaMEr3lRpaX4L3fjU_/s72-c/bilgi-ve-belge-yonetimi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/bilgi-ve-belge-yonetimi-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/bilgi-ve-belge-yonetimi-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content