Astronomi ve Astrofizik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Astronomi ve Astrofizik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız...

Astronomi ve Astrofizik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Astronomi ve Astrofizik bölümü var. Aşağıda sırasıyla Astronomi ve Astrofizik bölümü nedir, puan türü nedir, Astronomi ve Astrofizik bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Astronomi ve Astrofizik bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Sadece Atatürk Üniversitesinde eğitimi verilen Astronomi Ve Astrofizik bölümü daha önce yalnızca yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kabul ediyordu; ancak 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren Astronomi Ve Astrofizik lisans derecesinde eğitim ve öğretim hayatına başladı.

 

Astronomi ve Astrofizik Bölümü Nedir?

Astronomi ve Astrofizik bölümü; gök cisimlerinin konumları, hareketleri, fiziksel ve kimyasal yapıları ile bunların oluşum ve evrimleri sırasında gerçekleşen süreçleri inceleyen meslek mensuplarını (astronom) yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Astronomi ve Astrofizik Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Astronomi ve Astrofizik için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Astronomi ve Astrofizik, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Astronomi ve Astrofizik baraj puanı da 180 puandır.

 

Astronomi ve Astrofizik nedir
Astronomi ve Astrofizik

Astronomi ve Astrofizik Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Astronomi ve Astrofizik mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Astronomi ve Astrofizik mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Astronomi bölümü bulunan fakültelerde araştırma görevlisi olarak akademik kariyere başlayabilirler.
2- Gözlemevlerinde astronom olarak görev alabilirler.
3- Diyanet İşleri Başkanlığının namaz vakitlerinin ve Hicri Takvimin hesaplanmasıyla ilgili biriminde astronom unvanıyla çalışabilirler.
4- Meteoroloji, bilgisayar programlama, matematik ve fizik konularıyla ilgili alanlarda kamu kurum ve kuruluşlarıyla, özel sektörde çalışabilirler.


***Bu alanla ilgili eğitim görenlerin kendi alanlarında iş bulma olasılığı zayıftır. Son yıllarda üniversitelerimizde çalışan Türk Astronomların sayısı 100 civarındadır. Ancak çoğu öğrenimleriyle ilgili iş bulamasalar da matematik, fizik ve bilgisayarla ilgili işlerde çalışabilmektedirler.

 

Astronomi ve Astrofizik Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Astronomi ve Astrofizik mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Astronomi ve Astrofizik mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Optik ve radyo teleskopuna yerleştirilen kamera, spektrometre, radyometre, fotometre, mikrometre ve diğer özel araçlarla, galaksilerin, yıldızların, yıldız sistemlerinin, güneşin, gezegenlerin, uyduların ve gökle ilgili diğer olguların, boyutlarını, kültürlerini, şekillerini, yapılarını, parlaklık ve hareketlerini gözetler, göreceli durumları hesaplar.

 

2- Gezegenler ile ay ve güneşin dünyaya göre durumlarını gösteren zaman tablolarını matematiksel olarak hesaplar.


3- Evren, yıldız sistemlerini, yıldızların yapısını ve gelişmesini, uzay ve zaman arasındaki ilişkileri, gök cisimlerinin hareketlerini teorik olarak inceler.


4- Güneş ve yıldız sistemlerinde meydana gelen değişiklikleri dürbünlü fotoğraf makinesi ile resimler, güneşteki patlamaları ve şiddetini saptar, astrografi aracılığı ile güneşteki lekeleri disk üzerine işaretler, lekelerin dönme eksenine göre enlem ve boylamını ölçer, lekeleri gruplandırır.


5- Elde edilen veri veya gözlem sonuçlarını bilgisayara yükler, çıkan sonuçları belirli sürelerde uluslararası güneş verileri toplama merkezine gönderir. Bilimsel araştırmalarda kullanmak için fotoelektrik, fotometre ile yıldızların ışık değişimlerini inceler.


6- Astronomik gözlemler sonucu, elde edilen bilgileri, kuramsal çalışmalar yardımıyla analiz eder. Kuramsal modelleri yeni gözlemlerle denetler.

 

Astronomi ve Astrofizik Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Astronomi ve Astrofizik çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Astronomi ve Astrofizik okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Genellikle gözlemevlerinde çalışırlar. Teleskop ve benzeri gözlem alet ve cihazları ile yakından ilgilidirler. Çalıştıkları ortam temiz ve düzenlidir.

 

Astronomi ve Astrofizik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Astronomi ve Astrofizik maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Astronomi ve Astrofizik maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Astronomi ve Astrofizik Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Astronomi ve Astrofizik bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Astronomi ve Astrofizik bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Astronomi ve Astrofizik dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

 

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Astronomi ve Astrofizik Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi
 2. Atmosfer Fiziği
 3. Bitirme Projesi
 4. Gözlemsel Astronomi
 5. İngilizce
 6. Kuantum Fiziği
 7. Matematik
 8. Nükleer Fizik
 9. Popüler Astronomi
 10. Temel Fizik
 11. Türk Dili
 12. Yıldız Astrofiziği
 13. Yüksek Enerji Astrofiziği

 

Astronomi ve Astrofizik Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Astronomi ve Astrofizik KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Astronomi ve Astrofizik bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Astronomi ve Astrofizik Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Astronomi ve Astrofizik tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Ayrıntıları fark etmeli.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Fen ve matematik bilimlerine ilgi duymalı.

5- Gözleri sağlam olmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Meraklı olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Sayısal yeteneği gelişmiş olmalı.

10- Üç boyutlu düşünebilmeli.

11- Yenilikleri sürekli takip etmeli.

 

Astronomi ve Astrofizik Okuyanlar ve Astronomi ve Astrofizik Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Astronomi ve Astrofizik yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Astronomi ve Astrofizik nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Astronomi ve Astrofizik iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Astronomi ve Astrofizik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Astronomi ve Astrofizik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAvRVVmVDHhLZFV_C5hR8ep7A89PLqc2Hj2-Qeq0teFpBVbgZW_p3oBNz5Ry6QQfZMQFojX0HRD-uXKlNc-ZRGgXb9sPGOshFs_F7blAVs8gZ77C9-mAwWj3U1w_66-YdYGgcx8StLkKf7/s16000/astronomi-ve-astrofizik.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAvRVVmVDHhLZFV_C5hR8ep7A89PLqc2Hj2-Qeq0teFpBVbgZW_p3oBNz5Ry6QQfZMQFojX0HRD-uXKlNc-ZRGgXb9sPGOshFs_F7blAVs8gZ77C9-mAwWj3U1w_66-YdYGgcx8StLkKf7/s72-c/astronomi-ve-astrofizik.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/astronomi-ve-astrofizik-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/astronomi-ve-astrofizik-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content