Arkeoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Arkeoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizd...

Arkeoloji bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Lisans (4 Yıllık) bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 4 yıllık Arkeoloji bölümü var. Aşağıda sırasıyla Arkeoloji bölümü nedir, puan türü nedir, Arkeoloji bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, ne iş yapar, Arkeoloji bölümüne dikey geçiş yapabilen bölümler ve KPSS atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Arkeoloji Bölümü Nedir?

Arkeoloji bölümü; insanın dünya üzerinde görülmesinden ortaçağa kadar geçen süreç içinde insana ilişkin her türlü kalıntı ve buluntuyu, doğal çevre ile insan arasındaki ilişkileri, yüzey, sualtı araştırmaları ve kazılarla ortaya çıkaran, inceleyen, değerlendiren ve koruyan arkeologları yetiştiren bir lisans bölümüdür.

 

Arkeoloji Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 4 yıl olan Arkeoloji için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Arkeoloji, EA (EŞİT AĞIRLIK) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Arkeoloji baraj puanı da 180 puandır.

 

Arkeoloji mezunları nerede çalışır
Arkeoloji

Arkeoloji Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Arkeoloji mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Arkeoloji mezunları iş imkanları ve istihdam olanakları şunlardır:

 

1- Belediye başkanlıkları

2- Büyük inşaat firmaları

3- Büyük turizm acenteleri

4- Karayolları

5- Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez Teşkilatı

6- Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeler ve diğer birimler

7- Üniversiteler

 

Arkeologların çalışma alanları; Üniversiteler (öğretim görevlisi veya araştırmacı olarak), Müzeler ve Anıtlar Genel Müdürlüğü' ne bağlı çeşitli müzeler, kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurulları, özel müzeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Maden Tetkik Arama Enstitüsüdür.

Arkeologların çalışma alanı oldukça dardır ve personel alımı sınırlıdır. En çok istihdam alanı sağlayan Kültür Bakanlığı yılda 10-15 civarında Arkeolog almaktadır.

Kendisini yetiştirmiş iyi derecede bir yabancı dil bilen arkeologlar, profesyonel turist rehberi olarak da çalışabilirler.

 

Arkeoloji Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Arkeoloji mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Arkeoloji mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Çevresindeki antik kentlerin (ören yerlerinin) belirli aralıklarla denetimini yapar.

2- Eserlerin kaydını tutar, korunmasını sağlar ve halkın bilgisine sunar.

3- Eski çağlardan günümüze kalmış toprak veya su altındaki eserleri gün ışığına

4- Kazılardan elde edilen eserleri temizler.

5- Korunması gereken kültür ve tabiat varlıklarını saptar ve kaydını tutar.

6- Kültür Bakanlığında çalışması durumunda; kazılarda gözlemci olarak çalışır.

7- Müzelerde çalışanlar koleksiyoncuların denetimini yapar.

8- Parça eserlerin yapıştırılmasını (konservasyon), bakım-onarım restorasyonunu gerçekleştirir.

 

Arkeoloji Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Arkeoloji çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Arkeoloji okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Arkeologlar görevlerine göre değişik ortamlarda çalışırlar. Araştırma yapan arkeologlar, çoğunlukla okuyarak, yazarak görev yaparlar, yaz aylarında kazı çalışmalarını açık havada yürütürler. Müzelerde çalışanlar için çalışma ortamı temiz ve sessizdir. Bir kazıda ilginç bir parçanın bulunması ve ait olduğu dönemin belirlenmesi uzun ve zahmetli bir çaba sonucunda gerçekleşir ve bu durum kişiye büyük bir mutluluk verir. Arkeologlar; eski çağ tarihçisi, heykeltıraş, mimar, topograf, teknik ressam, fotoğrafçı, epigraf (yazıt okuyan kişi) gibi meslek elemanlarıyla sürekli iletişim halinde çalışırlar.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Dişçi aletleri

2- Fırça, süpürge

3- Fotoğraf makinesi

4- Jeolog çekici

5- Kaldıraç

6- Kazma, kürek, el arabası

7- Keski

8- Kimyasal maddeler, Sondaj aletleri

9- Metre

10- Ölçüm, çizim araç-gereçleri

11- Spatula

12- Su terazisi

13- Vinç, kepçe

 

Arkeolog Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Arkeoloji maaşları 4500-5500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Arkeoloji maaşları 3500-5000 lira arasındadır.

 

Arkeoloji Bölümüne Dikey Geçiş Yapabilen Bölümler

Arkeoloji bölümüne DGS ile dikey geçiş yapmanız mümkündür. Şayet aşağıdaki bölümlerden herhangi birisinden mezun olursanız Arkeoloji bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Arkeoloji dikey geçiş bölümleri şunlardır:

Aşağıdaki linkten CTRL+F ile arama yaparak DGS bölümlerine (eğer geçiş varsa) ulaşabilirsiniz. Bölüm birden fazla yerde olabileceği için tüm dosyada arayın.

https://www.elizan.net/2020/08/dgs-bolumleri-2020.html

 

Arkeoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

 1. Antik Felsefe
 2. Araştırma Becerilerine Giriş
 3. Arkeolojik Araştırmalar ve Planlama
 4. Arkeolojik Çizim ve Planlama
 5. Arkeolojik Metod ve Teoriler
 6. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
 7. Bilgisayar Teknolojileri
 8. Bizans ve İslam Sanatı ve Arkeolojisi
 9. Görme Yolları: Sanatı ve Mimari Tarihi Yaklaşımlar
 10. İktisat İlkeleri
 11. İngilizce
 12. İnsan Evrimi ve Dünya Prehistorya
 13. Klasik Arkeolojiye Giriş
 14. Mezopotamya ve Mısır Arkeolojisine Giriş
 15. Müze Uygulamları ve Kültürel Mirasın Korunması
 16. Oryantasyon
 17. Şehirler, Anıtlar ve Klasik Anadolu Manzaraları
 18. Sosyal Bilimler için Bilgisayar ve Programlamaya Giriş
 19. Sosyal Psikolojiye Giriş
 20. Temel Matematik
 21. Türk Dili
 22. Türkiye Tarihi
 23. Uygarlık Tarihi

 

Arkeoloji Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Arkeoloji KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Arkeoloji bölümüne son beş yılda toplam 7 kontenjan verilmiş ve mezunlar 85 ve üzeri puanlarla çeşitli kamu kurumlarına atanmıştır.

 

Arkeoloji Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Arkeoloji tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Açık havada çalışma yapmaktan kaçınmamalı.

2- Bedence sağlam ve güçlü olmalı.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- İyi bir gözlemci ve araştırmacı olmalı.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Normalin üstünde genel yeteneğe ve özellikle sözel düşünme ve neden-sonuç ilişkisini ortaya çıkarabilme gücüne sahip olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Tarih ve kültür konularına meraklı ve bu alanlarda başarılı olmalı.

 

Arkeoloji Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Arkeoloji yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de Arkeoloji nasıl bir bölüm sorusuna cevap vermek ister ve bu içeriğimizi zenginleştirmek, daha işlevsel hale getirmek için Arkeoloji iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Arkeoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Arkeoloji Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiaeptsyFqbwRrZBG28Nx4VNu1om9Dsx5BAHLIPp43MGMQ-3kSndhYHU8HZnTpIqaZoTHxootIiS_XWg6tpeMdwqqsJyA4Ghb0CmAmaHKPz0d7DtywbtQJS-pkDW_MP-hANa6Mq1PYCal7C/s16000/arkeoloji.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiaeptsyFqbwRrZBG28Nx4VNu1om9Dsx5BAHLIPp43MGMQ-3kSndhYHU8HZnTpIqaZoTHxootIiS_XWg6tpeMdwqqsJyA4Ghb0CmAmaHKPz0d7DtywbtQJS-pkDW_MP-hANa6Mq1PYCal7C/s72-c/arkeoloji.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/10/arkeoloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/10/arkeoloji-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content