Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tan...

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü var. Aşağıda sırasıyla Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü nedir, puan türü nedir, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Nedir?

Temel bilimsel anlayış çerçevesinde etik değerleri özümsemiş, Üst düzey Rus dili bilgisinin yanında çeviri kuram ve kurallarına hakim, Araştırmacı, özenli ve düzenli çalışma alışkanlığı olan, Toplumun ve kamu ve özel sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikli Rus dili çevirmenleri yetiştirmek. 

 

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik nedir
Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Devlet ve Özel Televizyon Kanalları

2- Gazete Ve Dergiler

3- Oteller

4- Rusça-Türkçe Çeviri Büroları

5- Tur şirketleri

6- Yayınevleri

 

Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik programı mezunları çeviri büroları, mühendislik ve mimarlık firmaları, dış ticaret şirketleri, özel kurum ve kuruluşlar, turizm acenteleri ve turizm alanında faaliyet gösteren diğer işletmeler, haber ajansları, çeşitli Müsteşarlık ve Bakanlıklar vb. çok çeşitli alanlarda görev yapabilmektedirler.

 

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik mezunlarının görevleri şunlardır:

 

Çevirmenlerin en büyük görevlerinin başında verilen metin ya da sözlü belgeyi diğer dile anlam bütünlüğü ve ifadelerin doğruluğunu bozmadan aktarmaktır. Özellikle ifade bütünlüğünün bozulması çevrilen metnin artık aynı anlama gelmemesine işaret etmektedir ki bu çok tehlikeli bir durumdur. Öte yandan çevirmen sadece çeviriyi yapmakla görevi biten kişi değildir. Çevirinin ardından kontrol aşamalarını da hakkıyla yürütmeleri gerekmektedir. Bilindiği gibi dil yaşayan dinamik bir yapıdır. Bu nedenle sürekli değişimler olmaktadır. Mütercimlik mesleğini seçmiş kişilerin bir görevi de hem kendi anadili hem de çeviri yaptığı dil hakkında yaşanan gelişmeleri yakından takip etmektir.

 

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

1- Rusça Mütercim ve Tercümanlık

2- Rus Dili ve Edebiyatı

 

2 Yıllık Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Yerinde Uygulama-I, Türk Dili-I, İngilizce-I, Rusça Dil Bilgisi-I, Sözcük Bilgisi Ve Kullanımı-I, Çeviri Amaçlı Metin Çalışmaları-I, Sözlü Anlatım-I, Yazılı Anlatım-I, Bilişim Teknolojisi-I, Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi-I.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

İngilizce-2, Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi-2, Türk Dili-2, Rusça Dil Bilgisi-2, Sözcük Bilgisi Ve Kullanımı-2, Çeviri Amaçlı Metin Çalışmaları-2, Yazılı Anlatım-2, Sözlü Anlatım-2, Bilişim Teknolojisi-2, Yerinde Uygulama-I.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Mesleki İngilizce-I, Sosyal Bilimler Metin Çevirisi, Rusça Dil Bilgisi-3, Yerinde Uygulama-2, Yazılı Basın Ve Medya Çevirisi, Rus Edebiyatı-I, Ardil Çeviri-I, Film Çevirisi Ve Altyazı Uygulamaları, Konuşma Pratikleri-I,

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Rus Edebiyatı-2, Ticari Çeviri, Konuşma Pratikleri –2, Mesleki Metinler Çevirisi, Rusça Dil Bilgisi-4, Girişimcilik, Mesleki İngilizce-2, Yerinde Uygulama-3, Ardil Çeviri-2.

 

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Planlı çalışmayı bilmeli.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Yabancı dil öğrenmeye meraklı olmalı.

6- Farklı kültürleri tanımaya istekli olmalı.

 

Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Okuyanlar ve Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Uygulamalı Rusça Çevirmenlik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiD-CGzjwLblYnAeOdwrPC_k3678JcTqXzmtgDyf2fRx4RvPsW8_qWynupxyVyNaLOL5MRA6TDZsXVBORdI2hhFiBvMhYdLps2tWixN8yzDv0PlbQ6BZpURz-zq79i7bSOD9k8qvhwpPHwx/s16000/uygulamali-rusca-ve-cevirmenlik.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiD-CGzjwLblYnAeOdwrPC_k3678JcTqXzmtgDyf2fRx4RvPsW8_qWynupxyVyNaLOL5MRA6TDZsXVBORdI2hhFiBvMhYdLps2tWixN8yzDv0PlbQ6BZpURz-zq79i7bSOD9k8qvhwpPHwx/s72-c/uygulamali-rusca-ve-cevirmenlik.png
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/uygulamal-rusca-ve-cevirmenlik-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/uygulamal-rusca-ve-cevirmenlik-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content