Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Tohumculuk Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız...

Tohumculuk Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Tohumculuk Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Tohumculuk Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Tohumculuk Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Tohumculuk Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Nedir?

Tohumculuk Teknolojisi bölümü; meyve ve sebze üretiminde kullanılan her çeşit tohumun üretiminde ve pazarlamasında çalışan meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Tohumculuk Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Tohumculuk Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Tohumculuk Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Tohumculuk Teknolojisi nedir
Tohumculuk Teknolojisi

Tohumculuk Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Tohumculuk Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Tohumculuk Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Belediyeler

2- Fidan Yetiştiriciliği İşletmeleri

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri

4- Seracılık İşletmeleri

5- Tarım Araştırma Enstitüleri

6- Tarım Kredi Kooperatifleri

7- Tarım Satış Kooperatifleri

8- Tarım ve Köy İşleri Bakanlığına bağlı birimler

9- Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri

10- Tohum Satışı Yapan Firmalar

11- Tohum Sertifikasyon Kuruluşları

12- Üniversiteler

 

Ülke Ekonomisinde önemli bir yer tutan tarımın tohumculuk sektöründe meslek elemanlarının iş bulma olanakları yüksektir. Tarım ve Köy işleri Bakanlığına Bağlı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde, Tohum sertifikasyon kuruluşlarında ve tohum üretim istasyonlarında görev alabilirler. Türkiye'de tohum üretimi yapan araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunan 70'e yakın yerli ve yabancı tohum firmalarında çalışabilirler. Ayrıca tohum Teknikeri Kendi işlerini kurarak tohum üretimi ve pazarlama yapabilirler.

 

Tohumculuk Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Tohumculuk Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Tohumculuk Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Ziraat mühendisi tarafından hazırlanan üretim planlarını uygulamaya koyar.

2- Tarla ve bahçe bitkilerinin tohumlarını iyileştirme çalışmaları yapar.

3- Vejetasyon süresi boyunca bitkileri izleyerek gerekli bakımların yapılmasını sağlar.

4- Üretim aşamasında ve sonrasında gerekli kontrolleri yapar.

5- Üretilen tohumların sertifikasyon ve paketleme işlerine yardımcı olur.

6- Tohumların pazarlanması için gerekli çalışmaları yapar.

 

Tohumculuk Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Tohumculuk Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Tohumculuk Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Tohum teknikeri; meyve ve sebzelerin üretildiği alanlarda, tohum temizleme, paketleme ünitelerinde ve pazarlamasında görev yapabilirler. Tohum üretiminin yapıldığı bahçe, tarla açık havada seralarda; tohumların fiziksel ve biyolojik değerlerinin saptandığı laboratuvar ortamlarında çalışırlar. Çalışma ortamlarında basınç ve yüksek sıcaklık olabilir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Her türlü tarım alet ve makineleri

2- Tohum temizleme, paketleme makineleri

3- Tohum laboratuvar aletleri

4- Bilgisayar

5- Otomobil

 

Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Tohumculuk Teknolojisi maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Tohumculuk Teknolojisi maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Tohumculuk Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Tohumculuk Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Bahçe Bitkileri

-Bitki Koruma

-Bitkisel Üretim ve Teknolojileri

-Organik Tarım İşletmeciliği

-Tarımsal Biyoteknoloji

-Tarımsal Genetik Mühendisliği

-Tarla Bitkileri

 

2 Yıllık Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Türk Dili I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Yabancı Dil I, Toprak Bilgisi, Tarımsal Ekoloji, Bilgisayar, Botanik, Genetik, Staj.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Türk Dili II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Yabancı Dil II, Tarla Tarımı, Bahçe Tarımı, Bitkisel Üretimde Mekanizasyon, İstatistik ve Deneme Teknikleri, Bitki Islahı, Bitki Besleme, Topluma Hizmet Uygulamaları, Staj.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Tarım Ekonomisi, Tohumlarda Kalite Kontrol Kriterleri, Bitki ve Tohum Fizyolojisi, Sebzelerde Tohumluk Üretimi I, Yemeklik Dane Baklagiller Tohumluk Üretimi, Tohumluk Teknolojisi, Tahıllarda Tohumluk Üretimi, Tohumlukta Karantina İşlemleri, Bitki ve Tohum Hastalıkları.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Sebzelerde Tohumluk Üretimi II, Endüstri Bitkileri Tohumluk Üretimi, Tarımsal Yayım ve İletişim, Çim ve Yem Bitkileri Tohumluk Üretimi, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyonu, Bitki ve Tohum Zararlıları, Organik Tarım İlkeleri ve Mevzuat, Süs Bitkilerinde Tohumluk Üretimi.

 

Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Tohumculuk Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Tohumculuk Teknolojisi bölümüne son beş yılda toplam 83 kontenjan verilmiş ve atamalar 77 ve üzeri puanlarla gerçekleşmiştir.

 

Tohumculuk Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Tohumculuk Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Planlı çalışmayı bilmeli.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Biyolojiye ve özellikle genetik konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı olmalı.

6- Tarımsal üretim yapmaktan hoşlanmalı.

7- Bedence sağlam ve dayanıklı olmalı.

 

Tohumculuk Teknolojisi Okuyanlar ve Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Tohumculuk Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Tohumculuk Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Tohumculuk Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhuzGh_1G6YCFOxcUIxceG30tVnjqTRJoypCIBf6yRAPkXgI8Ai_6l-wdOV9UfMx7m-9-Mrgg5bugdw6TfVl3VkK_bZPnBaXYN0yiTdcYN-K9dSTmnwhPF144DHnFwpWKIBiQ2Oy_oGGSIO/s16000/tohumculuk-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhuzGh_1G6YCFOxcUIxceG30tVnjqTRJoypCIBf6yRAPkXgI8Ai_6l-wdOV9UfMx7m-9-Mrgg5bugdw6TfVl3VkK_bZPnBaXYN0yiTdcYN-K9dSTmnwhPF144DHnFwpWKIBiQ2Oy_oGGSIO/s72-c/tohumculuk-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/tohumculuk-teknolojisi-bolumu-nedir-ne.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/tohumculuk-teknolojisi-bolumu-nedir-ne.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content