Tekstil Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Tekstil Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız ya...

Tekstil Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Tekstil Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Tekstil Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Tekstil Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Tekstil Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Tekstil Teknolojisi Bölümü Nedir?

Tekstil Teknolojisi bölümü; iplik, dokuma, örme, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon alanlarında üretimin takibini ve kontrolünü, makine bakım, ayar ve onarımını yapan, işçi ile işletme mühendisi arasında iletişimi sağlayan meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Tekstil Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Tekstil Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Tekstil Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Tekstil Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Tekstil Teknolojisi nedir
Tekstil Teknolojisi

Tekstil Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Tekstil Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Tekstil Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Kendi iş yerleri

2- Tekstil fabrikaları

3- Hazır giyim satışı yapan mağazalar

4- Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici olarak

5- Tekstil sektöründe faaliyet gösteren özel işletmelerde yönetici veya yönetici yardımcısı olarak

 

Ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan ülkemizin gelişmiş bir sanayi dalı olan tekstil sektöründe, meslek elemanlarının iş bulma olanakları yüksektir.

 

Özellikle: Bursa, İstanbul, Adana, Denizli, Gaziantep gibi tekstil sanayii gelişmiş illerde ve boya-baskı-terbiye-konfeksiyon dallarındaki gelişmeler ışığında, bu alanlarda ileride iş bulma olanaklarının daha da artacağı tahmin edilmektedir.

 

Ayrıca, gümrük birliğine geçişin ve Avrupa Topluluğu ile bütünleşme çalışmaları doğrultusunda, tekstil ürünlerinin uluslararası piyasalarda daha fazla yer alabilmesi için sektörün rekabet gücünün, kalitenin ve verimliliğin arttırılması gerekmektedir. Bu nedenle, yeni teknolojik yatırımların yanında, nitelikli ve sayısal olarak daha fazla teknik elemana gereksinim artacaktır.

 

Tekstil Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Tekstil Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Tekstil Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Makinelerin bakım, ayar ve onarımını yapar.

2- Tekstil mühendisi tarafından hazırlanan üretim planının uygulamaya konulması için hazırlık çalışmaları yapar.

3- Üretilmek istenen mamulün gerekirse analiz ve tasarımını yapar.

4- Yapılacak üretime uygun olan makineleri hazırlar.

5- Yarı mamul ve mamullerin kalite kontrolünü yapar.

 

Tekstil Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Tekstil Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Tekstil Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Tekstil teknolojisi teknikeri; tekstil fabrikalarının herhangi bir bölümünde (iplik, dokuma, örme, boya, baskı, terbiye, konfeksiyon, kalite-kontrol laboratuvarı) görev yapabilir. Çalışma ortamı gürültülü olup, havada lif tozları, kimyasal madde buharları bulunabilir. Tekstil teknikerleri çalışırken tekstil, makine, kimya, endüstri mühendisleri, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Her çeşit elyaf, iplik, dokuma ve örme kumaş, boya maddeleri, yardımcı malzemeler,

2- İplik makineleri, dokuma makineleri, örme makineleri, boya-baskı-terbiye makineleri, kesim ve dikiş makineleri, konfeksiyon yardımcı malzemeleri, kalite kontrol cihaz ve aletleri,

3- Bilgisayar vb.

 

Tekstil Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Tekstil Teknolojisi maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Tekstil Teknolojisi maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Tekstil Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Tekstil Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Tekstil Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Moda Giyim Tasarımı

-Moda Tasarımı

-Tekstil ve Moda Tasarımı

-Tekstil

-Tekstil Mühendisliği

-Tekstil Tasarımı

 

2 Yıllık Tekstil Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I, Doğal Lifler, Dokuma Teknolojisi, Fizik, Genel Kimya, İplik Teknolojisi, Matematik, Türk Dili I, Yabancı Dil I (İngilizce), Bilgi ve İletişim Teknolojileri, İş Sağlığı ve Güvenliği.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi II, Genel Konfeksiyon Teknolojisi, Genel Terbiye Teknolojisi, İstatistik, Mesleki Matematik, Örme Teknolojisi, Türk Dili II, Yabancı Dil II (İngilizce), Yapay Lifler, Güzel Sanatlar, İletişim.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Fiziksel Tekstil Muayeneleri, Kimyasal Tekstil Muayeneleri, Kumaş Analizi, Tekstil Kimyası, İplik Hataları ve Kalite Kontrolü, Kumaş Hataları ve Kalite Kontrol, Reçete Hazırlama I.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Kalite Güvence ve Standartlar, Kalite Kontrol Atölyesi, Proje Teknikleri, Staj, Teknik Tekstiller, Konfeksiyon Hataları ve Kalite Kontrol, Kumaş Tasarımı, Reçete Hazırlama II, Renk Bilgisi ve Ölçümü.

 

Tekstil Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Tekstil Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Tekstil Teknolojisi bölümüne son beş yılda sadece 1 kontenjan verilmiş ve 91 puanla 1 kişi atanmıştır.

 

Tekstil Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Tekstil Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- El becerileri, şekil ve renk algısı gelişmiş olmalı.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Matematik, fen derslerine ilgi duymalı ve bu alanlarda başarılı olmalı.

6- Mekanik yeteneğe ve ilgiye sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

 

Tekstil Teknolojisi Okuyanlar ve Tekstil Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Tekstil Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Tekstil Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 1
  1. Kursunda Tekstil teknolojisini okuyan biri halk eğitim merkezinde usta öğretici olarak görev yapabilir yazdınız peki dikiş yani giyim kurslarında da öğretmenlik yapabiliyor mu

    YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Tekstil Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Tekstil Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6ZXtqn9eyVrw0eVnHoBcE2NLuwXS6Fk0m3QDSwi6wkiiB4mH-S6KHSaK2CkTxH-f4UOxJmgDlT0zcJWAa-NEVgbQSy-eiiGPMFAjFgRIgULcOZ_Xu760k13GmPlP_lckdo3WJQ2L73vIZ/s16000/tekstil-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6ZXtqn9eyVrw0eVnHoBcE2NLuwXS6Fk0m3QDSwi6wkiiB4mH-S6KHSaK2CkTxH-f4UOxJmgDlT0zcJWAa-NEVgbQSy-eiiGPMFAjFgRIgULcOZ_Xu760k13GmPlP_lckdo3WJQ2L73vIZ/s72-c/tekstil-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/tekstil-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/tekstil-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content