Sulama Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Sulama Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yaz...

Sulama Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Sulama Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sulama Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Sulama Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Sulama Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Sulama Teknolojisi Bölümü Nedir?

Sulama Teknolojisi bölümü; kamuya ve özel sektöre ait kuruluşların yeşil alan düzenlemelerine, fidanlık ve seralara otomatik sulama projeleri yapan ve uygulayan meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Sulama Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Sulama Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Sulama Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Sulama Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Sulama Teknolojisi nedir
Sulama Teknolojisi

Sulama Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sulama Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sulama Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Belediyeler

2- Tarım ve Orman Bakanlığına Bağlı Fidanlıklar Gibi Kamu Kuruluşları

3- Özel Fidanlıklar

4- Sportif Ve Turistik Tesisler

5- Sulama İşi Yapan Özel Sektör

 

Sulama Teknolojisi Teknikerleri; Belediyelerde, Orman ve Tarım Bakanlığına bağlı fidanlıklarda, sportif ve turistik tesislerde, sulama işi yapan firmalarda ve kendi kuracakları iş yerlerinde çalışabilirler.

 

Sulama Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sulama Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sulama Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Sulanacak alanın sulama projesini ve keşfini hazırlar.

2- Sulama projesine uygun malzemeleri belirler.

3- Projeye uygun malzemenin satın alınmasını sağlar.

4- Sulama projesine uygun malzemeleri sulama alanına uygular ve deneme çalışması yapar.

5- Uygulanan projede meydana gelen arıza ve sorunları gidermeye çalışır.

6- Uygulanan projenin sonuçlarını izler.

 

Sulama Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Sulama Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Sulama Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Çalışma ortamı açık hava olan Sulama Teknolojisi Teknikeri, gün ışığına bağlı olarak şantiye koşullarında çalışır. Çalışma ortamı çamurlu, toz ve topraklıdır. Çalışma sırasında amirlerle, işçilerle, tesisat ve elektrik ustalarıyla ve doğrudan müşterilerle ilişkide bulunur. İş yerinin yapısına göre, cumartesi, pazar günleri de çalışılabileceği gibi, gece vardiyaları ve fazla mesai yapma zorunlulukları da mevcuttur.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Kağıt, kalem, cetvel, gönye, pergel, şablon, rapido, çini mürekkebi gibi ölçüm ve çizim aletleri.

2- Çizim masası ve çeşitli büro malzemeleri.

3- Bilgisayarlar ve hesap makineleri.

4- Sulama ekipmanları, PVC ve PE borular, sulama başlıkları.

5- Çeşitli sulama projeleri ve sulama alanındaki uygulamalarla ilgili çeşitli doküman ve kitaplar.

 

Sulama Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sulama Teknolojisi maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sulama Teknolojisi maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Sulama Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Sulama Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Sulama Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Orman Mühendisliği

-Peyzaj Mimarlığı

-Tarımsal Yapılar ve Sulama

 

2 Yıllık Sulama Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Türk Dili I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Yabancı Dil I, Matematik, İklim Bilgisi, Toprak Bilgisi ve Bitki Besleme, Sulama, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Temel Bilgi Teknolojileri.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Türk Dili II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Yabancı Dil II, Yüzey Sulama Sistemleri, Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri, Tarımsal Elektrifikasyon, Teknik Resim, Iş Sağlığı ve Güvenliği.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Drenaj Sistemleri, Toprak Bitki Su İlişkileri, Sulama İşletim ve Yönetimi, Toprak Su Yapıları, Basınçlı Sulama Sistemleri, Tarımsal İşletmecilik, Ölçme Bilgisi, Sistem Analizi ve Tasarımı.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

İş Yeri Tanıtım Eğitimi, İş Yeri Uygulaması

 

Sulama Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sulama Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Sulama Teknolojisi bölümüne son beş yılda toplamda 133 kontenjan verilmiş ve atamalar 72 ve üzeri puanlarla gerçekleşmiştir.

 

Sulama Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sulama Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Başkaları ile iyi iletişim kurabilen,

2- Bedence sağlam ve dayanıklı,

3- Bir işi planlayıp yürütebilme yeteneğine sahip,

4- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

5- Dikkatli, sabırlı, açık hava koşullarında ve inşaat ortamında çalışmayı kabullenmiş

6- Ekip çalışmasını sevmeli.

7- Fen ve matematik derslerine ilgili,

8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

9- Planlı çalışmayı bilmeli.

10- Sayısal düşünme gücü olan,

 

Sulama Teknolojisi Okuyanlar ve Sulama Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sulama Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Sulama Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sulama Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sulama Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg0550psuTmgGmEfBxNOm_H2z9pF6O3OO6hKIDeTZ9y-oLw_-0hjnh99gWE5FIq1XEjBTEK9cHscFrxBoWrKVLzaqghN2EIVVKvpx9e-V9dPxma4f87bV0Y9C9Vz-nnkpMRLoy6_0KcQUiY/s16000/sulama-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg0550psuTmgGmEfBxNOm_H2z9pF6O3OO6hKIDeTZ9y-oLw_-0hjnh99gWE5FIq1XEjBTEK9cHscFrxBoWrKVLzaqghN2EIVVKvpx9e-V9dPxma4f87bV0Y9C9Vz-nnkpMRLoy6_0KcQUiY/s72-c/sulama-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/sulama-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/sulama-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content