Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Sondaj Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yaz...

Sondaj Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Sondaj Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sondaj Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Sondaj Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Sondaj Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir?

Sondaj Teknolojisi bölümü; maden, petrol, su, jeotermal enerji çıkarmada, zemin etütleri vb. işlerde yeri delme veya silindirik kazı işlerinde jeolog, petrol, maden ve makine mühendisleri ve işçiler arasında ara eleman olarak çalışan meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Sondaj Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Sondaj Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Sondaj Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Sondaj Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Sondaj Teknolojisi nedir
Sondaj Teknolojisi

Sondaj Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sondaj Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sondaj Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Devlet Su İşleri

2- Elektrik İşleri Etüd İdaresi

3- İller Bankası

4- Maden Tetkik Arama Enstitüsü

5- Petrol arama firmaları

6- Sondaj firmaları

7- Türkiye Kömür İşletmeleri

8- Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı

 

Sondaj Teknolojisi Teknikerleri özel sektörün yanı sıra MTA (Maden Tetkik Arama Enstitüsü), TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı), DSİ (Devlet Su İşleri), TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri), Elektrik İşleri Etüd İdaresi, İller Bankası gibi kamu kuruluşlarında da çalışma olanağı bulabilmektedirler. Ayrıca petrol arama çalışmalarında bulunan Mobil vb. gibi uluslar arası şirketlerde de çalışma olanağı vardır.

 

Sondaj Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sondaj Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sondaj Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Mühendis tarafından hazırlanan sondaj programının, sondaj personeli tarafından yürütülmesini sağlar.

2- Görevlileri ve kullanılacak makineleri sağlar.

3- Yapılan çalışmada iş emniyetini sağlar, kontrol eder.

4- Yeraltında yapılacak araştırma ve maden işletmeleri için delme işlemini yapar.

5- Delme işleminde gelinen her noktada toprak örnekleri alır (yapılan işin geldiği durumu tespit için) ve bunları laboratuarda inceler.

6- Mühendislerle çalışanlar arasındaki teknik iletişimi sağlar.

 

Sondaj Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Sondaj Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Sondaj Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

Sondaj teknolojisi teknikerliği çalışma koşulları açısından en zor mesleklerden birisidir. Çalışmasının tamamını açık alanda (soğuk, sıcak, çamurlu, yağışlı) ve vardiyalı olarak 24 saat kesintisiz olarak yürütülür. Ayrıca çadırda veya karavanlarda konaklanmakta, gerektiğinde ağır parçaları kaldırmak veya taşımak gerekmektedir.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Ağır taşıtlar (pikap, kamyon, tır vb.)

2- Bakım onarım için çeşitli anahtar ve tornavida takımları

3- Jeneratör

4- Kaynak makineleri

5- Kompresör

6- Matkap

7- Sondaj çamurları

8- Sondaj makineleri

 

Sondaj Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sondaj Teknolojisi maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sondaj Teknolojisi maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Sondaj Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Sondaj Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Sondaj Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

1- Jeofizik Mühendisliği

2- Jeoloji Mühendisliği

3- Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

 

2 Yıllık Sondaj Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Genel Matematik I, Genel Fizik, Genel Kimya, Teknik Resim, Genel Jeoloji I, Malzeme Bilgisi, İlk Yardım ve Sağlık Bilgisi, Türk Dili I, Yabancı Dil I.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Genel Matematik II, Genel Jeoloji II, Sondaj Tekniğine Giriş, Kaya Mekaniği, Elektroteknik, Temel Bilgi Teknolojileri, Türk Dili  II, Yabancı Dil II.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Sondaj Çamurları, Akışkanlar Mekaniği, Maden Sondajları, Jeolojik Harita Bilgisi, Sondaj Makinaları ve Elemanları, Kaynak Tekniği ve Uygulaması, Hidrojeoloji, Jeofizik, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Zemin Sondajları, Yapısal Jeoloji ve Yer altı Harita, Su ve Petrol Sondajları, Mesleki Uygulamalar, Mesleki ve Teknik İngilizce, Genel Makine ve Motor Bilgisi, İş Hukuku ve İş Güvenliği, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II.

 

Sondaj Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sondaj Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Sondaj Teknolojisi bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Sondaj Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sondaj Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Açık alanda (soğuk, sıcak, çamurlu ortam) çalışabilecek kadar güçlü olmalı.

2- Başkaları ile iyi iletişim kurabilmeli.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilmeli.

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Planlı çalışmayı bilmeli.

 

Sondaj Teknolojisi Okuyanlar ve Sondaj Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sondaj Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Sondaj Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sondaj Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiSBvi1qCq9B1C-bgKvOHjs15OSwszKNSpwmqFVotOFpO4nClsiEo8uw028LRqycyYYuHKsmTNy8OVnI4eeZqX7awdSzU2EyMkSVjIMBA1HrN5PlJRM4BtYQvurcIAj16MLZ4KuIkec7tQl/s16000/sondaj-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiSBvi1qCq9B1C-bgKvOHjs15OSwszKNSpwmqFVotOFpO4nClsiEo8uw028LRqycyYYuHKsmTNy8OVnI4eeZqX7awdSzU2EyMkSVjIMBA1HrN5PlJRM4BtYQvurcIAj16MLZ4KuIkec7tQl/s72-c/sondaj-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/sondaj-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/sondaj-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content