Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıt...

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü nedir, puan türü nedir, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Nedir?

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü; bir itfaiye teşkilatının üyesi olarak, yangınlara karşı önlem alınmasını sağlayan ,yangın söndürme ve yangından can ve mal kurtarma çalışmalarında bulunan, yangın dışında doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama, kurtarma ve ilkyardım müdahaleleri yapan meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik iş imkanları
Sivil Savunma ve İtfaiyecilik

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Belediyelere bağlı olan çeşitli itfaiye teşkilatları

2- Acil Durum Müdürlükleri

3- Büyük oteller

4- Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlükleri

5- Çeşitli büyük devlet kurumları

6- Havaalanları, havalimanları

7- Limanlar

8- Yangın koruma malzemeleri üreten veya satışını yapan işletmeler veya mağazalar

 

İtfaiyeciler, belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde veya kendi itfaiye teşkilatını kurmuş olan kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Günümüzde oldukça yaygın hale gelen trafik kazaları, orman yangınları, sel, deprem, fırtına gibi olaylarda iyi eğitim almış, olaylara yerinde ve seri müdahaleler yapabilen bir itfaiye teşkilatına her zaman gereksinim duyulmaktadır. Bu şekilde iyi bir eğitim almış itfaiyecinin iş bulma olanağı yüksektir.

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sivil Savunma ve İtfaiyecilik mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sivil Savunma ve İtfaiyecilik mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- Yangınlara karşı önlem alınmasını sağlar.

2- Yangına yol açabilecek nedenlerin araştırılması faaliyetlerinde bulunur.

3- Yangın sırasında canlıların veya eşyaların yangın yerinden dışarıya çıkarılmasını sağlar.

4- Yangın yerinden kurtarılan kişilere gerekirse ilkyardım müdahalesinde bulunur.

5- Ağır yaralı kişilerin, kişiye zarar verilmeyecek şekilde taşınmasını sağlar.

6- Sel, deprem, fırtına gibi doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama ve kurtarma çalışmalarında bulunur.

7- Yaklaşılması veya girilmesi için özel teçhizat gereken yerlerde mahsur kalan canlıların kurtarılmasını sağlar.

8- İtfaiye erleri arasındaki koordinasyonu sağlar.

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Sivil Savunma ve İtfaiyecilik çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

 

İtfaiyeciler, yangın söndürme çalışmaları sırasında yangın yerinin dışarısında veya içerisinde, kurtarma çalışmaları sırasında ise yangın alanı içerisinde çalışırlar. Genellikle açık havada ve tehlikeli koşullarda (yanma tehlikesi, patlama tehlikesi, enkaz altında kalma tehlikesi, boğulma tehlikesi vb.) görev yaparlar. Çalışma saatleri değişkendir. İtfaiyeciler, çalışma esnasında amirleriyle ve meslektaşlarıyla iletişim ve yüksek düzeyde işbirliği içerisindedirler. Ayrıca olay yerine gelen polis, jandarma ve diğer görevli ve kişilerle iletişimde bulunabilirler.

 

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

 

1- Aspiratör

2- El feneri

3- Hortum

4- Isıya dayanıklı giysiler

5- Kurtarma ipi

6- Merdivenli araç

7- Miğfer

8- Su tankı

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sivil Savunma ve İtfaiyecilik maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sivil Savunma ve İtfaiyecilik maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

1- Acil Yardım ve Afet Yönetimi

2- Sosyal Hizmet

 

2 Yıllık Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Genel Matematik, Genel Kimya, Temel Bilgisayar –I, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, İtfaiye Araç ve Malzeme Bilgisi –I, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği, İş Hukuku, Yönetim ve Organizasyon, Sivil Savunma ve Korunma Bilgisi, Elektronik Haberleşme, Sistem ve Cihazları, Beden Eğitimi –I.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Afet Psikolojisi, Fizik, Acil Durum Yönetimi, Temel Bilgisayar –II, İtfaiye Araç ve Malzeme Bilgisi –II, Yanma ve Yangın Bilgisi, Yapı ve Tesisat Bilgisi, Akışkanlar Mekaniği ve Hidrolik Sistemler, Arama ve Kurtarma Teknikleri –I, Genel ve Teknik İletişim, Beden Eğitimi –II.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Yangın Güvenliği Önlemleri –I, Arama ve Kurtarma Teknikleri –II, Yangına Müdahale Esasları –I, Elektrik Tesisat Bilgisi, Deprem Bilgisi, Temel İlk Yardım, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı, Tehlikeli ve Yanıcı Maddeler, İtfaiyecilik Spor Eğitimi –I, İtfaiye Mevzuatı ve Standartları, Yapılarda Yangın Güvenliği ve Proje Bilgisi.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili, İngilizce, Yangın Güvenliği Önlemleri –II, Yangına Müdahale Esasları –II, Yangın İncelemesi, İtfaiyecilik Spor Eğitimi –II, Mesleki Uygulamalar.

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümüne son beş yılda toplamda 1029 kontenjan verilmiş ve atamalar 69 ve üzeri puanlarla gerçekleşmiştir. Son yıllarda taban puanlar giderek yükselmiştir.

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Çevik ve atletik bir beden yapısına,

2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

3- Ekip çalışmasını sevmeli.

4- Hareketliliği ve stresi kaldırabilecek bir yapıya sahip,

5- İnsanlara yardım etmeyi seven,

6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

7- Normalin üstünde cesarete,

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

9- Sorumluluk sahibi

10- Yükseklik korkusu bulunmayan,

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Okuyanlar ve Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Sivil Savunma ve İtfaiyecilik iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgYBnKCSqQZuXiKHXftb-lgrGJxb_RGMCWynP6TAUtwIzMCXm778UK_zSnrjDDTEPqQBeXwuEBcrDPdbVoTEiiZ-MTAqL0tuf5OkaM0h1W2iXPrx6H3AzxUMaAI2yv-PatpYdRdEtj7_L-U/s16000/sivil-savunma-ve-itfaiyecilik.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgYBnKCSqQZuXiKHXftb-lgrGJxb_RGMCWynP6TAUtwIzMCXm778UK_zSnrjDDTEPqQBeXwuEBcrDPdbVoTEiiZ-MTAqL0tuf5OkaM0h1W2iXPrx6H3AzxUMaAI2yv-PatpYdRdEtj7_L-U/s72-c/sivil-savunma-ve-itfaiyecilik.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/sivil-savunma-ve-itfaiyecilik-bolumu.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/sivil-savunma-ve-itfaiyecilik-bolumu.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content