Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tan...

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

2 Yıllık Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü Nedir?

Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi bölümü; devlet tiyatrolarının, özel tiyatroların, Ankara Devlet Opera ve Bale Sahnelerinin, bütün opera ve balelerin genel müdürlüklerinin, gösteri merkezlerinin, sanat kuruluşlarının vb. alanların ışık ve ses ile ilgili konularda gereksinim duydukları gerekli teknik ve bilgisayar donanımlarına sahip eğitim görmüş ara teknik meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi nedir
Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- Ankara Devlet Opera Ve Bale Sahneleri

2- Devlet Tiyatroları

3- Dizi ve sinema setleri

4- Gösteri Merkezleri

5- Müzik Gruplarının Sahneleri

6- Oteller

7- Özel Tiyatrolar

8- Reklam ajansları

9- Ses sanatçılarının sahneleri

 

Mezunlar; devlet Tiyatrolarının, özel tiyatroların, Ankara Devlet Opera ve Bale Sahnelerinin, bütün opera ve balelerin genel müdürlüklerinin, gösteri merkezlerinin, sanat kuruluşlarının vb. ses sanatçılarının, müzik gruplarının ışık ve ses alanlarında gereksinim duydukları eğitim görmüş elemanlar olarak görev almaktadırlar.

 

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

 

Bütün opera, bale ve tiyatroların, gösteri merkezlerinin, sanat kuruluşlarının vb. alanların ışık, ses ve görüntü konularındaki teknik çalışmalarını yürütmek, vb. görev ve işlemleri yerine getirmek.

 

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği

-Elektronik Mühendisliği

-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

-Film Tasarımı ve Yazarlığı

-Film Tasarımı ve Yönetimi

-Film Tasarımı ve Yönetmenliği

-Görsel İletişim Tasarımı

-Görsel Sanatlar

-İletişim Sanatları

-İletişim ve Tasarımı

-Kurgu, Ses ve Görüntü Yönetimi

-Radyo, Televizyon ve Sinema

-Sahne Sanatları

-Sahne Tasarımı

-Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi

-Sinema ve Dijital Medya

-Sinema ve Televizyon

-Tiyatro

 

2 Yıllık Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi I, Temel İngilizce I, Temel Ses Bilgisi, Temel Işık Bilgisi, Tiyatro Akım Ve Özellikleri I, Doğru Akım Analizi, Matematik, Analog Elektronik I, Türk Dili I.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 2, Temel İngilizce 2, Işık Uygulamaları, Ses Uygulamaları, Tiyatro Akımlari Ve Özellikleri 2, Alternatif Akım Devre Analizi, Analog Elektronik 2, Işık Teknolojileri, Türk Dili 2.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Sinema Tarihi, Kuramı Ve Dili I; Metin Çözümlemesi I, Sahne Ve Gösteri Sanatları Teknolojisi Uygulamaları I, Staj I, Akustik, Sahne Tasarımı I, Elektronik Sistemler Ses Ve Aydınlatma, İleri Ses Uygulamaları I.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Sinema Tarihi, Kuramı ve Dili 2, Metin Çözümlemesi 2, Sahne Ve Gösteri Sanatları Tek. Uygulamaları 2, Staj 2, İleri Ses Bilgisi 2, İleri Işık Bilgisi 2, İleri Ses Uygulamaları 2, Sahne Tasarımı 2.

 

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi bölümüne son beş yılda toplamda 9 kontenjan verilmiş ve mezunlar 71 ve üzeri puanlarla atanmışlardır.

 

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Ayrıntıları fark edebilmeli.

2- Bedence sağlıklı ve dayanıklı olmalı.

3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

4- Ekip çalışmasını sevmeli.

5- Elektrikli ve elektronik cihazlarla uğraşmaktan hoşlanmalı.

6- Göz ve kulak duyuları sağlıklı olmalı.

7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

8- Planlı çalışmayı bilmeli.

 

Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Okuyanların Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Sahne ve Gösteri Sanatları Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sahne Işık ve Ses Teknolojileri Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgS_fbnDJk0hwRce-75gOhOVq5RIEOJagrcLYv5BDGB7CT9zcuWOdvPA9ft8ESe-w-k7k67s7BL06-kzr6bW23XLDYn3ZrqxiPGo3M-vSo5UIl1pJYrfuDcd09dq7YdVT_nXB_BEAQvBTQj/s16000/sahne-ve-gosteri-sanatlari-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgS_fbnDJk0hwRce-75gOhOVq5RIEOJagrcLYv5BDGB7CT9zcuWOdvPA9ft8ESe-w-k7k67s7BL06-kzr6bW23XLDYn3ZrqxiPGo3M-vSo5UIl1pJYrfuDcd09dq7YdVT_nXB_BEAQvBTQj/s72-c/sahne-ve-gosteri-sanatlari-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/sahne-ve-gosteri-sanatlar-teknolojisi.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/sahne-ve-gosteri-sanatlar-teknolojisi.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content