Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları il...

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü var. Aşağıda sırasıyla Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü nedir, puan türü nedir, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 

Sağlıkta bilgi sistemlerine ait teknolojilerin hızla gelişmesi, bu alanda bilişime verilen önemin de hızla artmasına sebep olmaktadır. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği; genel anlamda bilgisayar programcılığına benzemektedir. Bilgisayar Programcılığı Bölümü derslerinin yanında sağlık bilgi sistemleri ile ilgili dersler de eğitim programı içerisinde bulunmaktadır.

 

2 Yıllık Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Nedir?

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü; sağlık bilgi teknolojilerini, programlarını, yazılımlarını en etkili şekilde kullanıp, geliştirebilecek meslek elemanlarını yetiştiren bir önlisans programıdır.

 

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

 

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği nedir
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

 

1- İlaç veya medikal ürün satışı yapan firmalar

2- Kızılay gibi sivil örgütler

3- Özel Hastaneler

4- Sağlık Bakanlığına bağlı hastane veya diğer kuruluşlar

5- Sağlık sektörüne bağlı bilgi-bilişim şirketleri.

6- Sigorta Şirketleri

7- Sosyal güvenlik kurumları

 

Bu programın amacı; her türlü sağlık kuruluşunda çalışabilecek, bilgisayar ve sağlık ekipmanının kullanımı konusunda yeterli elemanları yetiştirmektir. Mezunlar; hastanelerde bilgisayar programcılığı ve tıbbi cihazların çalıştırılması, öğretilmesi, bakımlarının ve onarımlarının yapılması gibi işlerde istihdam edilebilmektedir. Ağırlıklı olarak hastanelerin bilgi işlem ve diğer bilgisayar temelli departmanlarında görevlendirilmektedir.

 

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği mezunlarının görevleri şunlardır:

 

1- İstatistik ve raporlama işlemlerini yapar ve sunar.

2- Kullanılan yazılım ve donanımları hazır hale getirir.

3- Sağlık Bilgi Sistemlerini oluşturan verilerin toplandığı organizasyonda görev alır.

4- Sağlık kurumları için bilgi sistemleri tasarlar ve geliştirir.

5- Sağlık kurumlarında kullanılacak bilgi sistemlerini kurar.

6- Veri kalitesinin artırılması ve elektronik sağlık uygulamalarına ilişkin çalışmalar yürütür.

7- Verileri depolar, işler ve analizini yapar.

 

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

 

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği dikey geçiş bölümleri şunlardır:

 

-Bilgisayar Bilimleri

-Bilgisayar Mühendisliği

-Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

-Bilişim Sistemleri Mühendisliği

-Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri

-Fizik

-Fizik Mühendisliği

-İstatistik

-İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri

-Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

-Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

-Yazılım Mühendisliği

 

2 Yıllık Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Matematik I, Algoritmalar ve Programlamaya Giriş, Sağlık Bilgi Sistemleri, İşletim Sistemleri, Bilgisayar Donanımı, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I, Türk Dili I, İngilizce I, Girişimcilik, Ofis Yazılımları.

 

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Matematik II, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi II, Türk Dili II, İngilizce II, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri I, Sağlıkta Web Projesi, Görsel Programlama I, İlk Yardım, Mobil Programlama.

 

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri

Meslek Matematiği, Veri Tabanı Yönetim Sistemleri II, Görsel Programlama II, Bilgisayar Ağları, Tıbbi Terminoloji, Hastane Otomasyonu, Genel ve Teknik İletişim, Meslek Etiği.

 

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri

Sistem Analizi ve Tasarımı, Mesleki Uygulamalar, Klinik Bilgi Sistemleri, Mesleki Yabancı Dil, Tıbbi Dokümantasyon, Sağlık Hizmetleri Yönetimi, Üniversite Ortak Seçmeli Ders, Araştırma Yöntemleri ve Proje Hazırlama.

 

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

 

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

 

1- Dikkatli ve sabırlı olmalı.

2- Ekip çalışmasını sevmeli.

3- Fizik konularından hoşlanmalı.

4- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.

5- Planlı çalışmayı bilmeli.

6- Teknolojiye ilgi duymalı.

 

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Okuyanlar ve Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

 

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 2
  1. Atama bekliyoruz atansak bölüm güzel dersler bilgisayar ağırlıklı atandığımız günlerde gelicek inşallah umudumuz var

    YanıtlaSil
  2. atama puani kac

    YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg3GQ9IOrSYp9zXTv6_Et03eA5fpM-deke-_u3tvbPpCUNVufYy0YumlLjavcbJjfK8ZKrccR-NOdo7RG5gl73nvM4snEMJJ3zIXGlcUywNDimTX24b9fjItlfdAMo-DDrsL_cVHj8u06mW/s16000/saglik-bilgi-sistemleri-teknikerligi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg3GQ9IOrSYp9zXTv6_Et03eA5fpM-deke-_u3tvbPpCUNVufYy0YumlLjavcbJjfK8ZKrccR-NOdo7RG5gl73nvM4snEMJJ3zIXGlcUywNDimTX24b9fjItlfdAMo-DDrsL_cVHj8u06mW/s72-c/saglik-bilgi-sistemleri-teknikerligi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/saglk-bilgi-sistemleri-teknikerligi.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/saglk-bilgi-sistemleri-teknikerligi.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content