Otomotiv Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Otomotiv Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız...


Otomotiv Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Otomotiv Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Otomotiv Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Otomotiv Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Otomotiv Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2 Yıllık Otomotiv Teknolojisi Bölümü Nedir?

Otomotiv Teknolojisi bölümü; tarımda ve karayolu taşımacığında kullanılan motorlu araçların, motor ve taşıt gövdesinin yapımı ile bakım ve onarımını yapan, otomotiv veya makine mühendisiyle işçi arasındaki iletişimi sağlayan kişileri yetiştiren bir önlisans programıdır.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Otomotiv Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Otomotiv Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Otomotiv Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.
 
Otomotiv Teknolojisi mezunları ne iş yapar
Otomotiv Teknolojisi

Otomotiv Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Otomotiv Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Otomotiv Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Araç markalarının yetkili teknik servisler
2- Araç yedek parçaları üreten işletmeler
3- Çeşitli devlet kurumları
4- Oto bakım onarım servislerinde tamirci olarak
5- Otomotiv sanayisi ile ilgili fabrikalar

Otomotiv teknikerlerinin her türlü yerli ve yabancı kuruluşlara ait otomotiv sanayisi ve yan sanayide iş bulma olanakları vardır. Satış sonrası tamir ve bakım servislerinde çalışabilme olanağına sahip oldukları gibi, gerekli sermayesi olanlar kendi iş yerlerini de açabilmektedirler. Otomotiv sektörünün en yoğun olduğu illerin başında Bursa gelmektedir.

Otomotiv Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Otomotiv Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Otomotiv Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Motorlu taşıt aracı üreten fabrikalarda otomotiv veya makine mühendisi tarafından planlanan işleri uygulamaya koyar.
2- Parçaların üretimi, birleştirilmesi (montaj), ürünün kalite yönünden kontrolü ve denenmesi aşamalarında ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesine çalışır.
3- Üretim ve servis ünitelerinde kullanılan makine ve parçaların hizmete hazır durumda olması ile ilgili önlemleri alır.

Otomotiv Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Otomotiv Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Otomotiv Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Otomotiv teknikerleri fabrikalarda, kirli, yağlı ve gürültülü ortamlarda çalışırlar. Çalışırken otomotiv mühendisleri, işçiler ve yöneticilerle iletişim halindedirler.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Teknik resim çizim gereçleri
2- Bilgisayar
3- İşin yapılışı ile ilgili kullanılan tezgahlar (Torna, freze ve taşlama tezgahları ve bunların nümerik kontrollü (CNC) olan tipleri, planya, CNC işleme merkezleri, takım taşlama ve bileme tezgahları, özel makineler vb.)
4- Üniversal ölçü aletleri olarak da üç boyutlu ölçme cihazları vb. (Mihengir, komparator takımları, mikrometre ve kumpas, mastarlar ve işe özel gereçler)

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Otomotiv Teknolojisi maaşlar 4000-5000 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Otomotiv Teknolojisi maaşları 3000-4000 lira arasındadır.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Otomotiv Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Otomotiv Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Endüstri Mühendisliği

-Enerji Sistemleri Mühendisliği

-Enerji Yönetimi

-Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği

-Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği

-Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği

-Havacılık Elektrik ve Elektroniği

-Havacılık ve Uzay Mühendisliği

-Makine Mühendisliği

-Otomotiv Mühendisliği

-Uçak Bakım ve Onarım

-Uçak Gövde ve Motor Bakımı

-Uçak Mühendisliği


2 Yıllık Otomotiv Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Matematik I, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Buji ile Ateşlemeli Motorlar Teknolojisi, Motor Termodinamiği, Otomotiv Elektriği, Teknolojinin Bilimsel İlkeleri, Bilgisayar Destekli Tasarım.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Meslek Resmi, Matematik II, Dizel Motorları ve Yakıt Enjeksiyon Sistemleri, Otomotiv Elektroniği, Motorlu Taşıtlar Mekaniği, Alternatif Motor ve Yakıtlar.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Türk Dili I, İngilizce I, Makine Bilimi ve Elemanları, Hareket Kontrol Sistemleri, Güç Aktarma Organları, Motor Test Ayar.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Türk Dili II, İngilizce II, İş yeri Uygulaması, İş yeri Eğitimi, Staj.

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Otomotiv Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Otomotiv Teknolojisi bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmemiş.

Otomotiv Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Otomotiv Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
3- Planlı çalışmayı bilmeli.
4- Ekip çalışmasını sevmeli.
5- Matematik, fizik konularına ilgili ve bu alanda başarılı olmalı.
6- Şekil ve uzay ilişkilerini görebilmeli.
7- El ve gözü eşgüdümle kullanabilmeli.
8- Teknik konularda başarılı ve otomotiv endüstrisi konularından hoşlanmalı.
9- Teknolojiyi izleyebilmeli.
10- Dikkatli ve sorumluluk duygusuna sahip olmalı.
11- Başkaları ile iletişim kurabilmeli ve ekip çalışmasına uygun olmalı.

Otomotiv Teknolojisi Okuyanlar ve Otomotiv Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Otomotiv Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Otomotiv Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Otomotiv Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Otomotiv Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjLrBqoijFmHgOgBgfVSTUm3XZQCHMxhvNCDHVa3QsjY6ARPOcMNSlguvVUef8uhAwBenC74W35ZHLvojK1f95Sul56sYKbQESTB-8Z6iDyTyHvoldi_R9RFh0_px5vHjdqClj9wxU5ufhJ/s1600/otomotiv-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjLrBqoijFmHgOgBgfVSTUm3XZQCHMxhvNCDHVa3QsjY6ARPOcMNSlguvVUef8uhAwBenC74W35ZHLvojK1f95Sul56sYKbQESTB-8Z6iDyTyHvoldi_R9RFh0_px5vHjdqClj9wxU5ufhJ/s72-c/otomotiv-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/otomotiv-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/otomotiv-teknolojisi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content