Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttı...


Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü var. Aşağıda sırasıyla Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü nedir, puan türü nedir, Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Mimari Dekoratif Sanatlar dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2 Yıllık Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Nedir?

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü; binaların, saray, köşk ve cami gibi sanat eserlerinin mimari plana uygun olarak yapılacak olan onarım çalışmalarında, duvar süsleme vb. işleri gerçekleştiren, ressam, heykeltraş, seramik sanatçısı, iç mimar ve restorasyon uzmanları ile usta ve işçiler arasında görev yapan kişileri yetiştiren bir önlisans programıdır.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Mimari Dekoratif Sanatlar, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü için de baraj puanı 150 puandır.
 
Mimari Dekoratif Sanatlar ne iş yapar
Mimari Dekoratif Sanatlar

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Mimari Dekoratif Sanatlar mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Mimari Dekoratif Sanatlar mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Belediyeler
2- Seramik atölyeleri
3- İl Özel İdareleri.
4- Seramik ve cam fabrikaları
5- Dekorasyon atölyeleri
6- Tasarım ve grafik firmaları
7- Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü ile bağlı birimler
8- Vakıflar
9- Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile bu kurumlara bağlı müzeler
10- Milli Saraylar Genel Müdürlüğü

Mimari Dekoratif Sanatlar Teknikerleri, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Milli Saraylar Genel Müdürlüğü, Belediyeler, İl Özel İdarelerinde çalışabilirler. Etüt Proje alanları ile ilgili özel kuruluşlar ve bürolarda da çalışabilecekleri gibi uygulama ağırlıklı olarak aldıkları modern plastik sanat eğitiminin yanı sıra; Türk Mimarisi, Dekorasyon, Restorasyon, Peyzaj, Seramik, Bilgisayarlı Tasarım gibi konuları da aldıklarından gerek ara eleman olarak gerekse bağımsız olarak kendilerine ait işyeri ve atölyelerinde bu alanlarda da hizmet verebilmektedirler.

İş bulma konusunda daha çok büyük şehirler, ekonomik ,turistik ve tarihi açıdan gelişmiş bölgeler tercih edilmelidir. Hatta bazı alanlarda (cami süslemesi gibi) yurt dışında çalışma imkanı bulunmaktadır. İş bulma konusunda cinsiyet ayrımı yapılmamakla beraber iş yoğunluğu ve uygulamadaki ağır tempo bu mesleği seçecek olanlar için dikkate alınmalıdır.

Mimari Dekoratif Sanatlar Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Mimari Dekoratif Sanatlar mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Mimari Dekoratif Sanatlar mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Ressam, seramikçi, mühendis ve mimarlara yardımcı eleman olarak, uygulama alanının keşfini yapıp gerekli ölçüleri alır.
2- Uygulamaya konulacak konu ile ilgili desenleri araştırıp tasarlar veya yapılan tasarımı gerçekleştirmek için planı yapar.
3- Planlanan iş için gereken malzemeleri sağladıktan sonra uygulamaya geçer.
4- Çalıştığı iş yerinde üst ve astları arasında eş güdümü sağlar.
5- Planlanan işin programa uygun yürütülmesini sağlar, bu konuda gerekli kontrolleri yapar.

Mimari Dekoratif Sanatlar Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Mimari Dekoratif Sanatlar çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Mimari Dekoratif Sanatlar okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Zaman zaman kapalı ortamlarda, tarihi binalarda tozlu ve boyalı ortamlarda bazen de açık havada çalışırlar. Birinci derecede madde ile ilgilidirler. Kullandıkları kimyasal maddelerden dolayı bulundukları ortam tozlu ve kokulu olabilir. Uzun süreli atölye çalışmalarında ve yaptıkları çalışmaların montaj ve yerleştirme işlemlerinde görev alabildikleri için bedensel yorgunluk yaşayabilirler.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Amaca uygun kesici ve yakıcı aletler
2- Sentetik ve selülozik boya, tiner vb. çözücüler, fırça, tiner, cam, alçı, çamur, kurşun, bakır
3- Hava kompresörü
4- Seramik fırını
5- Taşlama makineleri
6- Koruyucu maske, gözlük, eldiven
7- Şekillendirme aletleri

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Mimari Dekoratif Sanatlar maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Mimari Dekoratif Sanatlar maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Mimari Dekoratif Sanatlar bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Mimari Dekoratif Sanatlar dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Çini Tasarımı ve Onarımı

-El Sanatları

-Fotoğraf

-Geleneksel Türk Sanatları

-Grafik

-Grafik Sanatlar

-İç Mimarlık

-İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

-Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım

-Mimarlık

-Seramik

-Tezhip Sanatı


2 Yıllık Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I, Duvar Süsleme Teknikleri I, Geleneksel Türk El Sanatları, Mesleki Teknik Resim I, Sanat Tarihi I, Temel Sanat Eğitimi I, Temel Tasarım, Türk Dili I, Türk Süslemelerinde Desen Uygulamaları I, Yabancı Dil I.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-2, Bezeme Teknikleri, Duvar Süsleme Teknikleri-2, Mesleki Teknik Resim -2, Model Kalıp Teknikleri-2, Sanat Tarihi-2, Temel Sanat Eğitimi-2, Türk Dili-2, Türk Süslemelerinde Desen Uygulamaları-2, Yabancı Dil-2.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Bilgisayar Destekli Tasarım-1, Duvar Süsleme Teknikleri-3, Mimari Çini Teknikleri ve Uygulaması-1, Mitoloji, Model Kalıp Teknikleri-3, Yüzeysel Tasarım-1.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Duvar Süsleme Teknikleri-4, Mimarı Çini Teknikleri ve Uygulaması-2, Model Kalıp Teknikleri-4, Staj.

Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Mimari Dekoratif Sanatlar KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Mimari Dekoratif Sanatlar bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmedi.


Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Mimari Dekoratif Sanatlar tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
3- Planlı çalışmayı bilmeli.
4- Ekip çalışmasını sevmeli.
5- Tasarım ve çizim yeteneğine sahip olmalı.
6- Şekiller arasındaki ayrıntıları algılayabilmeli.
7- Görme keskinliğine sahip olmalı.
8- Göz ve ellerini eş güdümle, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmeli.
9- Estetik görüşü olmalı.
10- Esnek çalışma saatlerine ve yoğun çalışma temposuna dayanıklı olmalı.
11- Seyahat engeli olmamalı.

Mimari Dekoratif Sanatlar Okuyanlar ve Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Mimari Dekoratif Sanatlar yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Mimari Dekoratif Sanatlar iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Mimari Dekoratif Sanatlar Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://1.bp.blogspot.com/-S03wRzwA2zw/X15vo8n_TBI/AAAAAAAAFBk/W0OQZLaIxoArKy5F0kyq0zfsMtWhss04QCLcBGAsYHQ/s1600/mimari-dekoratif-sanatlar.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-S03wRzwA2zw/X15vo8n_TBI/AAAAAAAAFBk/W0OQZLaIxoArKy5F0kyq0zfsMtWhss04QCLcBGAsYHQ/s72-c/mimari-dekoratif-sanatlar.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/mimari-dekoratif-sanatlar-bolumu-nedir.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/mimari-dekoratif-sanatlar-bolumu-nedir.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content