Marka İletişimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Marka İletişimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı...


Marka İletişimi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Marka İletişimi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Marka İletişimi bölümü nedir, puan türü nedir, Marka İletişimi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Marka İletişimi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

2 Yıllık Marka İletişimi Bölümü Nedir?

Marka İletişimi bölümü; marka iletişimi ve pazarlama iletişiminin temel kavramlarını bilen ve bu kavramlar çerçevesinde oluşan teorik bilgiyi pratiğe dönüştürebilecek; kurum ve kuruluşların markalaşma sürecinin yönetilmesine yardımcı olabilecek; kendini gelişime ve geliştirmeye adamış; görev ve sorumluluklarının bilincinde,  her türlü görevde kurumsal, kültürel, toplumsal ve etik değerlere, sosyal adalete saygılı meslek elemanları yetiştiren bir önlisans programıdır.

Marka İletişimi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Marka İletişimi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Marka İletişimi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Marka İletişimi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.
 
Marka İletişimi ne iş yapar
Marka İletişimi

Marka İletişimi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Marka İletişimi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Marka İletişimi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Açıköğretim Marka İletişimi mezunları özel sektöre ait çeşitli şirketlerde iş bulma imkanına sahiptir.
2- Mezunlar herhangi bir mal üretip pazarlayan şirketlerde, şirketin marka yönetimi biriminde, pazarlama departmanında, reklam bölümünde, insan kaynakları veya halkla ilişkiler birimlerinde çalışabileceği gibi reklam ajansları gibi diğer alanlarda da çalışma olanaklarına sahiptir.

Marka İletişimi Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, üretim ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren kuruluşların; işletmelerin marka yönetimi birimlerinde, pazarlama bölümlerinde, reklam bölümlerinde, halkla ilişkiler bölümlerinde, kurumsal iletişim bölümlerinde ve reklam ajansları, halkla ilişkiler ajansları, yapım şirketlerinde çalışma olanağına sahip olabilmektedirler.

Marka İletişimi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Marka İletişimi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Marka İletişimi mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Markanın iletişim stratejisini belirlemek ve bu stratejiye uygun bir şekilde süreçlerin yönetimini ve takibini yapmak.
2- Markanın iletişimini geliştirecek pazarlama etkinliklerinin ve organizasyonların neler olacağını belirlemek.
3- Sektör ve rakip analizlerini yapmak ve bu verilere göre marka iletişimini geliştirmek.
4- Geleneksel ve dijital medyada yürütülecek süreçleri belirlemek ve bu süreçler ile ilgili kreatif ve medya satın alma ajanslarıyla iletişime geçmek.
5- Marka iletişimi yürütülürken gerekli olan bütçeleri belirlemek.
6- Yürütülen tüm süreçlerin takibini yapmak ve bu süreçler ile ilgili bağlı olduğu departman veya kişilere raporlar sunmak.

Marka İletişimi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Marka İletişimi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Marka İletişimi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Genellikle ofis ortamında çalışırlar. Çeşitli reklam organizasyonları için bazen şehirler arası yolculuklar yapabilirler.

Marka İletişimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Marka İletişimi maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Marka İletişimi maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Marka İletişimi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Marka İletişimi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Marka İletişimi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Görsel İletişim Tasarımı

-Görsel Sanatlar

-Grafik

-Grafik Sanatlar

-Grafik Tasarımı

-Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

-Halkla İlişkiler ve Tanıtım

-İletişim

-İletişim Bilimleri

-İletişim Sanatları

-İletişim Tasarımı ve Yönetimi

-İletişim ve Tasarımı

-Medya ve İletişim

-Reklam Tasarımı ve İletişimi

-Reklamcılık

-Yeni Medya

-Yeni Medya ve İletişim


2 Yıllık Marka İletişimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
İktisada Giriş, İletişim Bilgisi, Genel İşletme, Pazarlama İlkeleri, İngilizce.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Halkla İlişkiler, Marka ve Yönetimi, Marka İletişiminde Analiz Ve Araştırma I, Pazarlama İletişimi, İngilizce 2.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
İkna Edici İletişim, Reklamcılık, Medya Planlama, Tüketici Davranışları, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Türk Dili I.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Dijital İletişim ve Yeni Medya, Marka İletişim Kampanyaları, Marka İletişimi Tasarımı ve Uygulamaları, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Türk Dili II.

Marka İletişimi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Marka İletişimi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Marka İletişimi bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmedi.

Marka İletişimi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Marka İletişimi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Ayrıntıları görebilmeli.
2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
3- Ekip çalışmasını sevmeli.
4- Gündemi yakından takip etmeli.
5- İkna kabiliyeti yüksek olmalı.
6- İletişim becerileri yüksek olmalı.
7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
8- Planlı çalışmayı bilmeli.

Marka İletişimi Okuyanlar ve Marka İletişimi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Marka İletişimi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Marka İletişimi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Marka İletişimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Marka İletişimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjlXvtdTWYOazZVoJEEPm3BZBpRW2ihyphenhyphenXj9ouhj-dIEx-zZi5gNiqtAyEr7xva69sdSJ1QnWYwiGx0Rw4mV1GrzrmwQnGzBBAmYsGX8j3Si8JHck25JQIYs-dG-fHcsZ5st0I320l0K4wob/s1600/marka-iletisimi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjlXvtdTWYOazZVoJEEPm3BZBpRW2ihyphenhyphenXj9ouhj-dIEx-zZi5gNiqtAyEr7xva69sdSJ1QnWYwiGx0Rw4mV1GrzrmwQnGzBBAmYsGX8j3Si8JHck25JQIYs-dG-fHcsZ5st0I320l0K4wob/s72-c/marka-iletisimi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/marka-iletisimi-bolumu-nedir-ne-is.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/marka-iletisimi-bolumu-nedir-ne-is.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content