Maliye Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Maliye bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizd...


Maliye bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Maliye bölümü var. Aşağıda sırasıyla Maliye bölümü nedir, puan türü nedir, Maliye bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Maliye dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Genel olarak faaliyet alanı, kamu harcamalarının hukuki ve ekonomik değerlendirilmesi, özel kesim ve kamu kesimi arasındaki fon akımlarının ekonomik ve sosyal etkileridir. Kamu kesiminde çalışanlar devlet harcamalarını denetleme ve uygulama görevi yaparlar. Özellikle Maliye ve Gümrük Bakanlığında denetleme görevi yapan elemanlar, maliye müfettişi, hesap uzmanı, gelirler kontrolörü, vergi kontrol memuru, vergi yoklama memuru olarak çalışırlar. Uygulama görevi yapanlar ise defterdar, gelir müdürü, muhasebe müdürü, vergi dairesi müdürü ve vergi dairesi memuru olarak görev yaparlar.

2 Yıllık Maliye Bölümü Nedir?

Maliye Bölümü; bir kurumun ya da işletmenin para ile ilgili işlemlerini yürüten ara insan gücünü yetiştiren bir önlisans programıdır.

Maliye Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Maliye bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Maliye, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Maliye bölümü için de baraj puanı 150 puandır.
 
maliye 2 yıllık iş imkanları
Maliye Önlisans

Maliye Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Maliye mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Maliye mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Mahalli İdareler (Valilikler, Kaymakamlıklar)
2- Kamu İktisadi Teşebbüsleri
3- Maliye Bakanlığı veya bağlı birimleri
4- Mal Müdürlükleri
5- Vergi Daireleri
6- Defterdarlıklar
7- Sosyal Sigortalar Kurumu
8- Devlet Planlama Teşkilatı
9- Gümrük Bakanlığı
10- Bankalar
11- Diğer özel ekonomi ve finans kuruluşları
12- Serbest Muhasebeci olarak görev yapabilirler. Kendi bürolarını açarlar.
13- Lisans mezunu olmak kaydı ile mali müşavir olma imkanına sahip olurlar.

Maliye Meslek Elemanları, Maliye Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatları ile mal müdürlükleri ve diğer kamu kurumlarının bütçe ve gelirle ilgili birimlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca özel sektör kuruluşlarının mali birimlerinde, Yeminli Mali Müşavir, Serbest Muhasebeci -Mali Müşavir ve Muhasebe bürolarında çalışabilirler.

Maliye Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Maliye mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Maliye mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Maliye (para) konusu ile ilgili işlerini yürürlükteki kanun, tüzük, yönetmelik ve diğer mevzuata uygun olarak yapar.
2- İş yerinin ekonomik raporunun hazırlanmasında kendisine verilen görevleri yapar.
3- İş yeri ve müşterilerine muhasebe ve mali konularda danışmanlık yapar.
4- İş yerinin diğer kurum ve kuruluşlarla ilgili mali işlemlerinin kayıtlarını tutar.
5- Ödenecek vergileri hesaplayarak ödenmesini sağlar.
6- Kurumun giderleri ile alacaklarını izler, bunlarla ilgili tablo ve rapor hazırlar.
7- Gelen hesap ekstrelerinin doğruluğunu kayıtlardan kontrol eder.
8- Mali işlerle ilgili gerekli yazılı ve diğer ilgili evrakların bastırılmasını temin eder.

Maliye Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Maliye çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Maliye okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Maliye meslek elemanları daha çok bürolarda çalışmakla beraber zaman zaman vergi mükelleflerini yerinde ziyaret ederler.Meslektaşları ve vergi mükellefleri ile iletişimde bulunur.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Bilgisayar
2- Daktilo
3- Büro araç ve gereçleri
4- Yazıcı

Maliye Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Maliye maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Maliye maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Maliye Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Maliye bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Maliye dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Bankacılık

-Bankacılık ve Sigortacılık

-Ekonomi

-Finans ve Bankacılık

-Gümrük İşletme

-İktisat

-Kamu Yönetimi

-Maliye

-Sermaye Piyasası

-Sigortacılık

-Sigortacılık ve Risk Yönetimi

-Siyaset Bilimi

-Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

-Uluslararası Finans

-Uluslararası Finans ve Bankacılık

-Uluslararası İşletme Yönetimi

-Uluslararası Ticaret

-Uluslararası Ticaret ve Finansman

-Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

-Uluslararası Ticaret ve Lojistik


2 Yıllık Maliye Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
İktisada Giriş, Genel Muhasebe, Hukukun Temel Kavramları, Maliye Bilimine Giriş, Bilgisayar, İktisatçılar İçin Matematik I, Türk Dili I, Yabancı Dil I.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Mikro İktisat, Envanter-Bilanço, İşletme Bilimi, Anayasa Hukuku, Mali Sosyoloji, İktisatçılar İçin Matematik II, Türk Dili II, Yabancı Dil II.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İ.İ.Tarihi I, Makro İktisat, Maliyet Muhasebesi, Kamu Maliyesi I, Vergi Hukuku, İktisat Tarihi, Borçlar Hukuku.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Türk Vergi Sistemi, Maliye Politikası, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku,  Bilgisayarlı Muhasebe Uygulamalar, Devlet Borçlanması, Mahalli İdareler Maliyesi.

Maliye Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Maliye KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Maliye bölümüne son beş yılda toplamda 480 kontenjan verilmiş ve mezunlar genellikle 85 ve üzeri puanlarla atanabilmiştir.

Maliye Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Maliye tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Ayrıntıyı algılayabilmeli, dikkatli, sorumluluk sahibi olmalı.
2- Başkaları ile iyi ilişkiler kurabilmeli.
3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
4- Ekip çalışmasını sevmeli.
5- Kapalı ortamda çalışmaktan rahatsız olmamalı.
6- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
7- Matematik ve ekonomiye ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı olmalı.
8- Planlı çalışmayı bilmeli.

2 Yıllık Maliye Okuyanlar ve Maliye Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Maliye yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Maliye iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Maliye Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Maliye Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimpuTK1pE_wMqLds34lKJ3VdGYvd89h604evEHN3OGtpuQqqqwaNms0gmTKJZBbn9zNBA6oerT2ph8b_xoD07lBLgkOMMEWQxbyI8liuc4aCj7lD4hF4FFc1BUDK8cW5BbB0Yl2yUxvBfd/s1600/maliye-bolumu.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimpuTK1pE_wMqLds34lKJ3VdGYvd89h604evEHN3OGtpuQqqqwaNms0gmTKJZBbn9zNBA6oerT2ph8b_xoD07lBLgkOMMEWQxbyI8liuc4aCj7lD4hF4FFc1BUDK8cW5BbB0Yl2yUxvBfd/s72-c/maliye-bolumu.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/maliye-bolumu-nedir-ne-is-yapar-maaslar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/maliye-bolumu-nedir-ne-is-yapar-maaslar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content