Lojistik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Lojistik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimi...


Lojistik bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Lojistik bölümü var. Aşağıda sırasıyla Lojistik bölümü nedir, puan türü nedir, Lojistik bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Lojistik dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Lojistik programı, özel ve kamu işletmelerinde satın alma, üretim, lojistik ve dış ticaret departmanlarında, liman İşletmelerinin ilgili departmanlarında ara eleman, yönetici yardımcısı veya orta kademe yönetici olarak görev yapabilecek, iletişim teknolojilerini etkin bir şekilde kullanabilen, yaratıcı fikirler üretebilen ve sosyal ilişkilerde başarılı bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Lojistik programı müfredatı, özel sektörün ihtiyaçlarına göre oluşturulmuştur. Lojistik söz konusu olduğunda özel sektörde önem kazanan temel konular ekonomi bilgisi, taşıma mevzuatı, dış ticaret, tedarik zinciri yönetimi ve uluslararası pazarlama şeklinde belirtilebilir. Yanı sıra yabancı dil özel sektörün personel ihtiyacının karşılanmasında aranan özellikler arasındadır.

2 Yıllık Lojistik Bölümü Nedir?

Lojistik bölümü; müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürün, hizmet ile ham maddenin; nakliyesi, dağıtımı, barkodlaması (etiketleme) stoklanması, paketlenmesi, depolanması ve tüketileceği pazar mahalline kadar nakliyesi işlemlerinin en kısa zamanda ve en ucuz maliyetle yapılması ve planlaması işlerini yürüten ve bilgi akışını sağlayan kişileri yetiştiren bir önlisans programıdır.

Lojistik Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Lojistik bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Lojistik, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Lojistik bölümü için de baraj puanı 150 puandır.
 
2 yıllık lojistik maaşları
Lojistik

Lojistik Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Lojistik mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Lojistik mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Dış ticaret departmanları
2- Finans departmanları
3- Lojistik departmanları
4- İthalat ve ihracat firmaları
5- Dağıtım sektörü
6- Depolama sektörü
7- Gümrükleme sektörü
8- Uluslararası taşımacılık sektörü

Lojistik meslek elemanları, yurt içi ve yurtdışı piyasasında faaliyet gösteren tüm kuruluşlarda üretim, planlama, pazarlama bölümlerinde, nakliye ve kargo firmalarında çalışabilirler. Yeterli sermaye birikimleri olması halinde kendi işlerini kurabilirler.

Lojistik Önlisans Programını başarı ile tamamlayan Lojitisyenlerin çalışma alanı oldukça geniş olup; tüm kamu ve özel kuruluşlarda, özellikle gümrükleme, depolama, dağıtım, taşımacılık gibi hizmet sektörüne ilişkin alanlarda şirketlerin, lojistik, dış ticaret, finans ve pazarlama departmanlarında, özellikle ithalat ve ihracat firmalarında, gelecek vaat eden pozisyonlarda çalışabilmektedirler.

Lojistik Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Lojistik mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Lojistik mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Pazar ve piyasa araştırması yapar.
2- Malzeme ihtiyaçlarını planlar.
3- Dağıtım işlemleri kapsamında; dağıtım sözleşmesi yapar ve sevk talimatı hazırlar.
4- Ürünlerin teslim alınması ve depolanması, sevkıyat planlaması, son kontrol ve araçlara yükleme yapma, sevkıyat yapma, teslimat geri bildirimi ve raporlama, iade gelen ürün işlemlerinin yapılması, dağıtım maliyetlerinin tespit edilmesi, fiyatlandırma işlemlerini yapar.
5- Promosyon kararları alınmasında görev alır.
6- Depo yönetimi işlemleri kapsamında; depoda gerekli donanımı belirler, depo tasarım işlemlerini yapar, teslim-tesellüm işlemleri ve barkodlama işlemlerini yapar.
7- Ambalajlama malzemelerini kullanıma hazırlar; palet, konteynır, forklift, transpalet ve vinç kullanarak taşıma işlemlerini yapar.
8- Ticari yükleme, taşıma (sevk), dolaşım ve menşe vb. belgelerinin araştırılması, temin edilmesi ve düzenlenmesi işlemlerini yapar.
9- Stok takibi ve yönetimi işlemlerini yapar.
10- Malın giriş ve çıkışlarını kontrol eden envanter listesini tutar.
11- Risk yönetimi, sigorta sözleşmesinin yapılması, sigorta hasar sürecinin takip edilmesi işlemlerini yapar.

Lojistik Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Lojistik çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Lojistik okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Lojistik elemanı; genellikle uluslararası iş yapan firmalardaki, üretim, enerji ve hizmet sektörünün üretim veya pazarlama bölümlerinde vardiyalı olarak çalışır. Görev yaptığı ortam, büro ortamı olabileceği gibi depolar da olabilmektedir. Sık sık şehirlerarası veya ülkelerarası iş seyahatleri yapması söz konusu olabilir. Belli çalışma saati yoktur. Gerekirse hafta sonu da çalışabilir. Çalışmalarını diğer birimlerle ekip halinde yürütür.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Her türlü iletişim araçları
2- Her türlü büro makineleri ve kırtasiyeleri
3- Palet, konteynır, forklift, vinç
4- Mesleğe ait diğer araç ve gereçler

Lojistik Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Lojistik maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Lojistik maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Lojistik Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Lojistik bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Lojistik dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Havacılık Yönetimi

-İşletme

-Lojistik Yönetimi

-Teknoloji ve Bilgi Yönetimi

-Uluslararası Finans

-Uluslararası Finans ve Bankacılık

-Uluslararası İşletme Yönetimi

-Uluslararası Ticaret

-Uluslararası Ticaret ve Finansman

-Uluslararası Ticaret ve Lojistik

-Yönetim Bilişim Sistemleri


2 Yıllık Lojistik Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I, Genel İşletme, İngilizce-I, Lojistiğe Giriş, Avrupa Birliği İnsan Hakları, Temel Bilgi Teknolojileri, Temel Hukuk, Türk Dili-I.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II, Depolama ve Envanter Yönetimi, İngilizce-II, Lojistik Bilgi Sistemleri, Lojistik Yönetimi ve Organizasyonu, Diksiyon ve Etkili Konuşma, Taşıma Türleri-I, Türk Dili-II.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Dış Ticaret İşlemleri, Gümrük Mevzuatı, Kalite Güvencesi ve Kalite Yönetim Sistemleri, Lojistik Maliyetleri, Lojistik Uygulamaları, Lojistikte Pazarlama, Taşıma Türleri-II, Ulusal Lojistik Mevzuatı.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Dağıtım Kanalları, Lojistikte Kullanılan Belgeler, Lojistikte Sigorta ve Uygulamaları, Taşıma Sistemleri, Tedarik Zinciri Yönetimi, Uluslararası Lojistik, Uluslararası Lojistik Mevzuatı.

Lojistik Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Lojistik KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Lojistik bölümüne son beş yılda 28 kontenjan verilmiş ve 86 ve üzeri puanlarla atamalar gerçekleşmiştir.

Lojistik Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Lojistik tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- İyi derecede yabancı dil bilmeli veya öğrenmeyi göze almalı.
2- Ayrıntılara dikkat eden ve titiz çalışmayı sevmeli.
3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
4- Ekip çalışmasını sevmeli.
5- Esnek çalışma koşullarına uyumlu olmalı.
6- Girişimci bir ruha sahip olmalı.
7- İş ve ticaret hayatını, insanlarla işbirliği yapmayı ve insanlarla iletişim kurmayı sevmeli.
8- İyi iletişim kurabilen, ikna gücü yüksek biri olmalı.
9- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
10- Planlı çalışmayı bilmeli.
11- Ticaret ve büro işlerine ilgi duymalı ve bu alanda başarılı olmalı.

Lojistik Okuyanlar ve Lojistik Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Lojistik yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Lojistik iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Lojistik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Lojistik Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiEeFkLXdRxf8JHv_XdhqiX12BZtIxRxD-_lJ_Wg-sKLOUd0ey8e6_I6ydIiG1uyO4SlS5qExgGCvRQpyORpq8h4aDcSv_H53qEeadWmo9PVj25-Axki6f-Y8xDIwPCAvRfYM_dn3fOkTF4/s1600/lojistik-bolumu.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiEeFkLXdRxf8JHv_XdhqiX12BZtIxRxD-_lJ_Wg-sKLOUd0ey8e6_I6ydIiG1uyO4SlS5qExgGCvRQpyORpq8h4aDcSv_H53qEeadWmo9PVj25-Axki6f-Y8xDIwPCAvRfYM_dn3fOkTF4/s72-c/lojistik-bolumu.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/lojistik-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/lojistik-bolumu-nedir-ne-is-yapar.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content