Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıt...


Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü var. Aşağıda sırasıyla Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü nedir, puan türü nedir, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu bölümde öğrencilere Kuyumculuk ve Takı Tasarımı konusunda teorik ve uygulamalı eğitim olarak el aletleri, soğuk şekillendirme, kaynak, ergitme, santrufuj döküm, model hazırlama, şekillendirme, birleştirme, haddeleme, polisaj, galvona, asitle motif hazırlama, yüzey işlemleri ve üretim teknikleri ile ilgili bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

2 Yıllık Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Nedir?

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü; tüketici isteklerini ve kullanım alanlarını dikkate alarak tasarım yapan, altın, gümüş gibi kıymetli metal ve alaşımları eriterek döküm yapan, plaka veya tel haline getirildikten sonra, işleyerek ziynet eşyası meydana getiren kişileri yetiştiren bir önlisans programıdır.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü için de baraj puanı 150 puandır.
 
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı iş olanakları maaşları
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

Mezun olan öğrenciler kuyumculuk sektöründe tekniker unvanı ile;

1- Tasarım üretim firmaları
2- Yarı mamul veya mamul üreten firmalar
3- Tasarım ve üretim birlikte kullanarak üretim yapan firmaları
4- Kendi atölyeleri
5- Kuyumcu dükkanlarında çalışma olanağına sahiptir.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Kuyumculuk ve Takı Tasarımı mezunlarının görevleri şunlardır:

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı mezunları “Tekniker” unvanı alırlar. Görevleri şunlardır:

1- Kuyumculuk sektörünün tasarım ünitelerinde görev alırlar.
2- Kuyumculuk sektörünün üretim ünitelerinde (Döküm, mum model, tesviye, cila, taş mıhlama, kalem, kakma, ramat, rodaj, vb. ) görev alırlar.
3- Bilgisayar destekli takı tasarımı ve model geliştirirler.
4- Kendi alanlarında Ar-ge faaliyetlerinde bulunurlar.
5- Alım ve satım işlerinde çalışırlar.

Geniş iş olanağı olan bu programda öğrenciler; kuyumculuğun temel prensiplerini, değerli metaller ve minerallerin kimyasal yapısını, şekillendirilmesini, kuyumculuk aletleri ve teknikleri/teknolojilerini, ürünlerin montajını, bakım ve onarımını yapmayı, ölçü aletlerini kullanmayı, bilgisayar kullanmayı ve sanayide kullanılan CAD/ CAM ve benzeri programları kullanmayı, el ve bilgisayarla tasarım çizme ve okumayı, teknik rapor hazırlamayı, proje hazırlamayı, tezgâhın ve iş yerinin ve personelin iş güvenliğini sağlamayı öğrenmektedirler.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Kuyumculuk ve Takı Tasarımı çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Kuyumcular atölyelerde çalışırlar. Çalışma ortamı sıcak ve madeni koku ile yüklü olabilir. Kuyumcular odasıyla, atölye personeliyle ve meslektaşlarıyla iletişim halindedir. Küçük takı atölyeleri ve fabrikalarda çalışırlar. Çalıştıkları ortam kapalı olup, maden tozları ve kimyasal maddelerin yaydığı koku nedeniyle önlem alınmadığı takdirde zehirlenme tehlikesi mevcuttur. Ekip çalışmasını gerektirir.
Çalışırken meslektaşları, işyeri sahipleri, müşteriler ve kuyumcular ile iletişimde bulunur.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Tezgah
2- Küçük el aletleri; eğeler, penseler, çekiçler, keski ve makas, kıl testere, heştek takımı ve zımbaları, örs, düzdemir, oluklu demir, mengeneler, malafalar, raspa ve çelik kalemler, kaynak kabı ve çift pergel
3- Büyük elektrikli motorlu aletler; eritme ocakları, astar için silindir, tel için hadde, vakumlu döküm ocağı, tavlama ve mine fırını, lazer makinesi, zincir makinesi, freze, cila motoru, vibratör (yazı makinesi), presler
4- Kaynak takımı (şalome)
5- Malzemeler ve kimyasal maddeler; testere kılı, freze uçları (füsurlar), zımpara (brasse), cila güderi, fırçalar (tel, kıl), asitler (kezzap, tuzruhu, zac yağı), boraks, asitborik, karbonat, güherçile, siyanür, mihenk taşı
6- Tartı ve ölçü aletleri; terazi, mikrometre, kumpas, cetvel, yüzük ölçüleri

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için (normal memur olanlar) Kuyumculuk ve Takı Tasarımı maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Kuyumculuk ve Takı Tasarımı maaşları (kazançları) 7000+ liradır.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Aksesuar Tasarımı

-Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı

-Takı Tasarımı


2 Yıllık Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I, İleri Meslek Matematiği, İngilizce-I, Kalite Güvencesi ve Kalite Yönetim Sistemleri, Teknik Resim, Temel Bilgi Teknolojileri, Temel Sanat Eğitimi, Türk Dili-I,

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II, Gemoloji, İngilizce-II, Mum Modelaj, Etkili Sunum Teknikleri, Takı Tasarımı-I, Takı Yapım Teknikleri-I, Türk Dili-II.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Bilgisayar Destekli Takı Tasarımı-I, Form ve Kompozisyon, Mum Model ve Döküm, Takı Tarihi, Takı Tasarımı-II, Takı Yapım Teknikleri-II, Yöresel Takı Uygulamaları.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Bilgisayar Destekli Takı Tasarımı-II, İllüstratif Takı Çizimi, Pazarlama İlkeleri, Takı Tasarımı-III, Takı Yapım Teknikleri-III, Takıda Teknik Analiz ve Yorum.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümüne son beş yılda hiç kontenjan verilmedi.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Bir resmin ayrıntılarını akılda tutabilmeli.
2- Değişik mücevher modelleri tasarlayabilmeli.
3- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
4- Hayal gücü geniş olmalı.
5- Ekip çalışmasını sevmeli.
6- Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilmeli.
7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
8- Planlı çalışmayı bilmeli.
9- Şekilleri algılama yeteneği yüksek olmalı.
10- Tasarlanan modelleri çizebilme yeteneğine sahip olmalı.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Okuyanlar ve Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Kuyumculuk ve Takı Tasarımı yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Kuyumculuk ve Takı Tasarımı iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgcpIAcqwSUWz510d7BuYIaVcCdvvcZpc93tCn8fyePge7cIGEgaiHBTs5NzkKQu60KUMLhVxYQwykyOxsu4xvA5-WmhVVso05YiWl_VBUUfgNQN4sKC_3vdmCWTxLRGQN7MOmSFw_WW006/s320/kuyumculuk-ve-taki-tasarimi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgcpIAcqwSUWz510d7BuYIaVcCdvvcZpc93tCn8fyePge7cIGEgaiHBTs5NzkKQu60KUMLhVxYQwykyOxsu4xvA5-WmhVVso05YiWl_VBUUfgNQN4sKC_3vdmCWTxLRGQN7MOmSFw_WW006/s72-c/kuyumculuk-ve-taki-tasarimi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/09/kuyumculuk-ve-tak-tasarm-bolumu-nedir.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/09/kuyumculuk-ve-tak-tasarm-bolumu-nedir.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content