Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile ...


Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi iş olanakları
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi

2 Yıllık Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir?

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü; endüstride (gıda, kimya, petro kimya elektronik vb) üretim hatlarında kullanılan makine ve motorlu araçların; hava, ısı ya da basıncı kontrol eden aletlerin bakımını yapan, bozulanları onaran ve çalışmasını sağlayan kişileri yetiştiren bir önlisans programıdır.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

Yeni kurulan bilgisayarlı kontrol sistemlerinin uygulandığı bütün sektörlerde bu mesleğe gelecekte gereksinim duyulacaktır.

Kontrol ve otomasyon teknolojisi teknikerleri petro kimya, gıda, otomotiv gibi bir çok alanda çalışmaktadırlar. Gelecekte çalışma olanakları daha yüksek olacaktır. Meslek elemanları ayrıca, kendilerini yetiştirdikleri takdirde elektrik-elektronik ve bilgisayar ile ilgili alanlarda da çalışabilirler.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi önlisans (uzaktan eğitim) programından mezun olan öğrenciler  “Kontrol ve Otomasyon Teknikeri" unvanı alabilecekler ve bu unvanla, fabrikaların imalat süreçlerinde kontrol ile ilgili çeşitli proseslerde çalışma imkanı bulabileceklerdir. Yine, endüstriyel üretim yapan ve otomasyon teknolojilerinin kullanıldığı her alanda tekniker olarak  istihdam edilebilecektir.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Bilgisayar ve bilgisayarlı sistemleri kullanarak, programlanabilir kontrol cihazlarının programını yapar ve kontrol eder.
2- Mekanik, elektrik ve elektronik teçhizatları montajı-bakımı-onarımını yapar.
3- Basıncı, ısıyı ölçen ve ayarlayan aletlerin düzenli bakımını yapar.
4- Bozulan aleti söker, onarır, yeniden ayarlar.
5- Aletlerin otomatik kontrolleri için gerekli hesapları yapar.
6- Çeşitli kontrol sistemlerini devreye koyar, çalıştırır ve işletir.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Kontrol ve otomasyon teknolojisi tekniker, kamu ve özel sektöre ait fabrikalarda çalışabileceği gibi, büro ortamında da çalışabilir. Genellikle işini oturarak yapar. Çalışma ortamı sıcak, nemli, gürültülü, kirli, buharlı olabilir. İşin yakıcı maddeler, elektrik çarpması, makine kazası gibi tehlikeleri olabilir. Tam gün, hafta sonu, gece çalışması olabilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, işçilerle, makine, elektrik, elektronik kontrol mühendisleriyle etkileşim halindedir.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Programlanabilir kontrol aletleri
2- Her türlü sensörler (algılama-hissedici); basınç sensörü, seviye sensörü, sıcaklık sensörleri (termitör, termostat, RTD) nem sensörü, ışık sensörü
3- Takometre, manometre, ampermetre, voltmetre, watmetre
4- Elektrik ve elektronik devre elemanları
5- Kablolar, entegre devreler, diot, transistör, felt, her türlü dijital ölçü aletleri, termokupul,
6- Bilgisayar ve ilgili yazılımlar
7- Elektropnömatik ve elektrohidrolik devre elemanları
8- Mikro işlemciler

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Bilgisayar Mühendisliği

-Elektrik Mühendisliği

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği

-Elektronik Mühendisliği

-Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği

-Endüstri Mühendisliği

-Havacılık Elektrik ve Elektroniği

-İmalat Mühendisliği

-Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

-Makine Mühendisliği

-Mekatronik Mühendisliği

-Meteoroloji Mühendisliği

-Uçak Elektrik ve Elektroniği


2 Yıllık Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Doğru Akım Devre Analizi, Elektronik I, Bilgisayar Destekli Devre Tasarımı, Sayısal Elektronik, İş Sağlığı ve Güvenliği, Matematik I, Türk Dili I, İngilizce I.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Alternatif Akım Devre Analizi, Algoritmalar ve Programlama, Elektronik II, Sayısal Devre Tasarımı, Matematik II, Türk Dili II, İngilizce II.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I, Mikrodenetleyiciler, Staj Uygulaması, Algılayıcılar ve Uygulamaları, Elektromekanik Kumanda Sistemleri.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II, Programlanabilir Denetleyiciler, Bitirme Projesi, Elektrik Motorları ve Sürücüleri, Topluma Hizmet Uygulamaları.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi bölümüne son beş yılda sadece 2 kontenjan verilmiş ve atamalar Ekonomi Bakanlığı ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumuna yapılmıştır.

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan,
2- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
3- Ekip çalışmasını sevmeli.
4- El ve parmak becerisine sahip,
5- İnce ayrıntıları algılayabilen,
6- İşitme keskinliğine,
7- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
8- Matematik ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı,
9- Mekanik ilişkileri görebilme gücüne,
10- Planlı çalışmayı bilmeli.
11- Yönergelere uyabilen

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Okuyanlar ve Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjkyxwLKwTmQSOL8tRLo2ccqurhxWKtcLpYGrQUpglPZ7KqI0X-aQoINaWwVoIw3jCzZHBQGSNl3JSmoixQAq6RKICx5DT1_Gc7qmHOaBeEFGTyOy2wsXDS1XOdL8CASrJpo_RQ_EOLcuHL/s1600/kontrol-ve-otomasyon-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjkyxwLKwTmQSOL8tRLo2ccqurhxWKtcLpYGrQUpglPZ7KqI0X-aQoINaWwVoIw3jCzZHBQGSNl3JSmoixQAq6RKICx5DT1_Gc7qmHOaBeEFGTyOy2wsXDS1XOdL8CASrJpo_RQ_EOLcuHL/s72-c/kontrol-ve-otomasyon-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/06/kontrol-ve-otomasyon-teknolojisi.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/06/kontrol-ve-otomasyon-teknolojisi.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content