Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları

Kimya Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız ya...


Kimya Teknolojisi bölümü tanıtımı sayfasına hoş geldiniz. Önlisans ve lisans bölümlerini güncel olarak tüm ayrıntıları ile tanıttığımız yazı dizimizde bugün 2 yıllık Kimya Teknolojisi bölümü var. Aşağıda sırasıyla Kimya Teknolojisi bölümü nedir, puan türü nedir, Kimya Teknolojisi bölümü iş imkanları ve çalışma olanakları nelerdir, bölüm mezunları ne kadar maaş alır, Kimya Teknolojisi dikey geçiş bölümleri ve atamaları hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 
Kimya Teknolojisi mezunları ne iş yapar
Kimya Teknolojisi

2 Yıllık Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir?

Kimya Teknolojisi bölümü; kimyasal madde üreten veya kimyasal madde kullanarak üretim yapan iş yerlerindeki laboratuvarlarda kimya mühendisleri ve kimyagerler tarafından hazırlanan iş planı ve programına göre, istenen kalitede ürün elde edilmesi için gerekli işleri yürüten kişileri yetiştiren bir önlisans programıdır.

Kimya Teknolojisi Bölümü Sınav, Puan Türü ve Eğitim Süresi Bilgileri

Eğitim süresi 2 yıl olan Kimya Teknolojisi bölümü için girilmesi gereken sınav TYT sınavıdır. Kimya Teknolojisi, TYT puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm önlisans programlarında olduğu gibi Kimya Teknolojisi bölümü için de baraj puanı 150 puandır.

Kimya Teknolojisi Bölümü İş İmkanları, Çalışma Olanakları

Kimya Teknolojisi mezunları hem kamu kurumlarında hem de özel sektöre bağlı kuruluş ve işletmelerde çalışma olanağına sahiptir. Kimya Teknolojisi mezunları iş imkanları ve çalışma olanakları şunlardır:

1- Boya Fabrikaları
2- Cam Fabrikaları
3- Çimento Fabrikaları
4- Deri Sektörü
5- Enerji Sektörü
6- Gıda Sektörü
7- Gübre Fabrikaları
8- İlaç Sektörü
9- İnşaat Sektörü
10- Kağıt Fabrikaları
11- Kozmetik Ve Temizlik Sektörü
12- Lastik Ve Kauçuk Fabrikaları
13- Maden Sektörü
14- Metal Sektörü
15- Otomotiv Fabrikaları
16- Petro-kimya
17- Petrol Sektörü
18- Sağlık Sektörü
19- Şeker Fabrikaları
20- Tekstil Sektörü
21- Tersaneler
22- Toprak Sektörü

Gelişen endüstriyel faaliyetler yetişmiş ara insan gücüne olan ihtiyacı beraberinde getirmiştir. İş yerinde istihdam edilen insan gücü nitelik olarak değişmeye başlamıştır. Birçok endüstri işletmeleri adı geçen meslek elemanını istihdam etmektedir. İş bulma yönünden kadın ve erkek arasında fark yoktur. Bu meslek kendi işini kurmaya elverişli değildir. Çok büyük sermayeye ihtiyaç olup ekip çalışmasını gerektirir.

Kimya Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İş imkanları başlığından da anlayacağınız üzere Kimya Teknolojisi mezunları farklı kurum ve kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bu kurum ve kuruluşlarda aldıkları görevler farklı olabilir. Ama genel anlamda düşünürsek Kimya Teknolojisi mezunlarının görevleri şunlardır:

1- Kimya mühendisleri tarafından hazırlanan iş programına göre ekipmanların devreye alınması ve gerekli şekilde işletilmesini sağlar.
2- Yapılan analiz sonuçlarından ürün kalitesinin saptanan standartlara uygun olup olmadığını değerlendirir.
3- Ürünün standarda uygun olmaması halinde durumu yetkililere bildirir, alınan önlemleri uygular.
4- Ürün standartlarının oluşturulmasında kimya mühendisine yardımcı olur.
5- İşletme raporu tutar.

Kimya Teknolojisi Mesleği Çalışma Ortamı ve Şartları

Her meslek herkese uygun olmayabilir. Bu nedenle Kimya Teknolojisi çalışma koşullarına göz atmanız yararınıza olabilir. Kimya Teknolojisi okuyanlar, ileride icra edecekleri meslekte şu ortamlarda çalışacaktır:

Kimya teknikerleri; çalışmalarını laboratuvar, fabrika ve atölyelerde gerçekleştirirler. Çalışma ortamı gürültülü, kokulu ve tozludur. Çalışırken dikkatli olunmadığı takdirde patlama, kimyasal madde yanıkları ve zehirlenmeler olabilir. Çalışırken kimya mühendisleriyle, kimyagerlerle diğer çalışanlarla iletişimde bulunur.

Meslekte Kullanılan Araç-Gereçler

1- Cam malzemeler: Deney tüpü, pipet, büret, desikatör, huni, beher, erlen, balonjoje, baget, geri soğutucu, santigrat derece vb.
2- Porselen malzemeler: Havan, kapsül, meçe hunisi, kroze, porselen fincan
3- Cihazlar: Etüv, külfırın, santrifuj, spektrofotometre, alev fotometresi, viskozimetre, PH metre, elektronik terazi, refraktometre
4- Asitler: Sülfirik asit, nitrik asit, hidroklorik asit vb.
5- Bazlar: Organik ve inorganik
6- Tuzlar
7- Saf su
8- Numuneler (Mamul, kimyasal vb.)
9- Çeşitli formlar
10- Bilgisayar ve ilgili yazılımlar

Kimya Teknolojisi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde alınan maaşlar ile kamu kurumlarda çalışanların aldığı maaşlar farklıdır. Devlet kurumunda çalışan mezunlar için Kimya Teknolojisi maaşlar 4000-4500 lira arasında değişmektedir. Özel sektörde ise Kimya Teknolojisi maaşları 2500-4000 lira arasındadır.

Kimya Teknolojisi Bölümü Dikey Geçiş Bölümleri, DGS ile Hangi Bölümlere Geçiş Yapabilir?

2 yıllık bölümlerden mezun olanlar, çeşitli lisans programlarına dikey geçiş yapabilir. Dikey geçiş, DGS sınavı ile gerçekleşmektedir. Kimya Teknolojisi bölümü mezunları da DGS ile bazı 4 yıllık bölümlere geçiş yapabilmektedir. Kimya Teknolojisi dikey geçiş bölümleri şunlardır:

-Biyokimya

-Çevre Mühendisliği

-Kimya

-Kimya Mühendisliği

-Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

-Nanobilim ve Nanoteknoloji

-Polimer Malzeme Mühendisliği


2 Yıllık Kimya Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

1. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Genel Kimya 1, Genel Kimya Laboratuvarı 1, Organik Kimya 1, Fizik 1, Matematik 1, Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Yabancı Dil 1, Türk Dili 1, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi 1.

1. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Genel Kimya 2, Genel Kimya Laboratuvarı 2, Nükleer Kimyanın Temeller, Organik Kimya 2, Fizik 2, Matematik 2, Yabancı Dil 2, Türk Dili 2, Laboratuar Tekniği ve Güvenliği, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi 2.

2. Sınıf 1. Dönem Dersleri
Analitik Kimya, Analitik Kimya Laboratuvarı, Endüstriyel İşlemlere Giriş, İnorganik Üretim Aşamaları, Kimyasal Analizde Temel İlkeler, Mesleki Yabancı Dil (Kimya), Çevre Kimyası ve Teknolojisi, Kimya Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği.

2. Sınıf 2. Dönem Dersleri
Aletli Analiz, Aletli Analiz Laboratuvarı, Endüstriyel Temel İşlemler, Organik Üretim Aşamaları, Staj, Polimer Kimyası ve Teknolojisi, Teknik Proje, Kalite Yönetim Sistemleri.

Kimya Teknolojisi Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarına personel alımı KPSS puanı ile yapılmaktadır. Kimya Teknolojisi KPSS taban puanları için 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 atamalarına baktık. Kimya Teknolojisi bölümüne son beş yılda 30 kontenjan verilmiş ve mezunlar Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve benzeri kurumlara atanmıştır.


Kimya Teknolojisi Bölümünü Kimler Tercih Etmeli?

Bazı bölümleri okumak için bazı yeterlik ve özelliklere sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde hayatınız boyunca mutsuz veya başarısız olma durumunun olabilir. Kimya Teknolojisi tercih edecek kişilerde bulunması gereken özellikler şunlardır:

1- Fen bilimlerine, özellikle kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı olmalı.
2- Dikkatini uzun süre bir noktada yoğunlaştırabilmeli.
3- Tedbirli olmalı.
4- Yönergeyi izleyebilmeli.
5- Gerektiğinde bir sorunu ele alıp çözebilmeli.
6- Görme, işitme, koku alma ve konuşma özrü bulunmamalı.
7- Kimyasal maddelerle ilgili sağlık sorunu olmamalı.
8- Kendisini sürekli geliştirmeli ve belli bir genel kültür bilgisine sahip olmalı.
9- Dikkatli ve sabırlı olmalı.
10- Planlı çalışmayı bilmeli.
11- Ekip çalışmasını sevmeli.

Kimya Teknolojisi Okuyanlar ve Kimya Teknolojisi Bölümü Yorumları

Bölüm hakkında yapılan ziyaretçi yorumları yazının altında yer almaktadır. Kimya Teknolojisi yorumları henüz yapılmamış olabilir. Bölüm ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kıymetli üniversite adayları, öğrencileri ve bölüm mezunları; sizler de bu içeriğimizi zenginleştirmek ve daha işlevsel hale getirmek için Kimya Teknolojisi iş imkanları, maaşları, dersleri hakkında bilgi vererek katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER: 9
 1. son sınıf kimya öğrencisiyim. iş imkanı bulunduğun şehre göre değişiyor, her işte olduğu gibi bu işte de kendini geliştirmelisin, bildiğim kadarıyla özel sektör ağırlıklı, ben ilaç sektörünü daha temiz bir iş olarak görüyorum fabrikalara göre. okuyanla okumayan arasında fark ayrımı olan şirketler daha fazla tercihimdir. ataması az ve bildiğim kadarıyla ilaç sek. iş bulmak zor

  YanıtlaSil
 2. özel sektörde maaşlar bildiğin gibi asgari ya da az biraz fazla olmakta şirkete göre değişmekte, çalışma saatleri [fab. hariç] rahattır genelde. atama yapılması zor ve atandığınız yeri beğenmeye bilirsiniz ama atama olunca maaşlar daha iyi olmakta (BUNLAR BENİM BİLGİLERİM )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Katkınız için çok teşekkürler.

   Sil
  2. Dersleri ağırliklımidır gitsem zorlanırmıyım

   Sil
  3. derslwri ağır deil severek gidersen gayet anlaşılır bive yapılabşilecek bir bölüm

   Sil
  4. sayısal ağırlıkı ama takip edersen dersi tabikide geçersin

   Sil
 3. Selamınaleyküm arkadaşlar. Benim lise daha yeni bitti kimya teknolojisi bölümünü düşünüyorum ama. Önü açıkmı herkes farklı bir şeyler diyip kafamı karıştırıyorlar sizler gitmiş görmüş birileri olarak bana yardımcı olun lütfen. İyi günler dilerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence gitme devlet kapısında iş arıyosan kesinlikle gitme ben mezunum eğer özel sektör istiyorsan oku derim bir iki dersi zor onuda halledersin bir şekilde

   Sil
 4. Ben sağlık lisesine gidiyorum 10. Sınıf bu lisede dersler zor kimya bölümü istiyorum okul değişip kimya bölümü yapmam mantıklı olurmu

  YanıtlaSil
Yorum Nasıl Yazılır?
1. Yorum Kutusu'na yorumunuzu yazın.
2. Yorumlama Biçimi bölümünden Google hesabınızla mı, Anonim (Adsız) olarak mı yoksa herhangi bir isim (Adı/URL) yazarak mı yorum yapmak istediğinizi belirtin.
3. Eğer Google hesabınızla yorum yaparsanız, yorumunuza cevap yazıldığında size bir e-posta gönderilir. Bunun için ''Beni Bilgilendir'' kutucuğunu işaretleyin.
4. Yayınla butonuna tıklayın.
5.Robot değilim uyarısı çıkarsa kutucuğu işaretleyin ve sizden isteneni yapın.

Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,227,4 YILLIK BÖLÜMLER,298,EN İYİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ,9,KOMPOZİSYON,9,
ltr
item
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir: Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
Kimya Teknolojisi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları İmkanları
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjovYxLdR1im8N-236gQ4IcPsRZbbQWN5cx0wzJKpjAdYlL1czKi-p3h8lNYTYS2fNz7tQQsn2R_RdHlfzaKyykNDodW4kWT8R0782QQ3_UI_WtuM0xJxJNG2edEWu0ScZtOWJRbFpJQLVk/s1600/kimya-teknolojisi.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjovYxLdR1im8N-236gQ4IcPsRZbbQWN5cx0wzJKpjAdYlL1czKi-p3h8lNYTYS2fNz7tQQsn2R_RdHlfzaKyykNDodW4kWT8R0782QQ3_UI_WtuM0xJxJNG2edEWu0ScZtOWJRbFpJQLVk/s72-c/kimya-teknolojisi.jpg
Elizan.Net: Bölüm İş İmkanları - Maaşları - Nedir
https://www.elizan.net/2020/06/kimya-teknolojisi-nedir.html
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/
https://www.elizan.net/2020/06/kimya-teknolojisi-nedir.html
true
6516140019475243380
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content